Seriály: The Cosby Show – předloha Al Bundy

The Cosby Show inspirovala tvůrce seriálu Ženatý se zavázky. Ten měl být opakem The Cosby Show. Původně se Ženatý měl nazývat Not The Cosby Show. O tomto seriálu byla řeč minule a tak se tentokát podíváme i na onu předlohu. Vedle hlavní role v seriálu hrál Bill Cosby důležitou roli i v boji za společenské postavení černochů.

The Cosby Show běžela na americké NBC od 20. září 1984 do 30. dubna 1992. Nabídnuta byla původně ABC, ta ale tento projekt odmítla. Celkem vzniklo 201 epizod, které tak tento seriál řadí k nejdelším afro-americkým sitcomům. Delší byly seriály The Jeffersons (249 dílů v jedenácti řadách) a Family Matters, které to dopracovaly na 215 dílů v devíti řadách. The Cosby Show se během své osmileté historie dočkala více jak osmdesátky nominací na různé ceny, z toho šlo devětadvacetkrát o cenu Emmy.


Bill Cosby měl možnost kontrolovat tvorbu seriálu, což tehdy nebylo zvykem, aby hvězda seriálu ovlivňovala i jeho scénář. Cosby chtěl, aby šlo o výchovný seriál, který ale bude zároveň zábavný. Měl odrážet Cosbyho představy o vzdělávání, neboť on sám měl doktorát z pedagogiky na University of Massachusetts. Zároveň se postaral o to, aby se natáčelo v New Yorku a ne v Los Angeles, kde vzniká většina filmů a seriálů.


Huxtablova rodina, o které celý seriál je, žije právě v New Yorku, konkrétně v Brooklynu. V podstatě šlo o běžný sitcom. Jen s tím rozdílem, že se odehrává v černošské rodině. Cosby sem přenesl hodně věcí ze svého skutečného života. Mj. i problémy jakými je třeba dyslexie, kterou trpělo jedno z Cosbyho dětí.


V The Cosby Show si zahrálo několik významných osobností jako hosté. Například Stevie Wonder, Plácido Domingo, Frank Robinson a řada dalších. Ústřední melodie Kiss Me, kterou složil Stu Gardner a Bill Cosby, se v různých obměnách objevila ve všech řadách.


Jak už bylo řečeno, seriál dostal řadu cen. Kromě Emmy to byl také Zlatý glóbus. Keshia Knight Pulliam se stala v roce 1986 ve svých šesti letech nejmladší herečkou, která kdy byla nominována na Emmy. Seriál byl i několikrát parodován. Mj. i v Simpsonových. Objevily se i spin-offy.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .