Seriály: Teletubbies slaví desáté narozeniny

Teletubbies si získali řadu příznivců na celém světě. Starosta New Yorku jim dokonce zasvětil celý jeden den. I když jsou cílovou skupinou děti do pěti let, seriál viděla i celá řada dospělých. Ať už proto že se na něj dívali se svými ratolestmi nebo proto že je zajímal. V Německu zjistili, že Teletubbies zná 98% dětí ve věku jedna až pět let. To je poměrně slušná znalost značky.

Před deseti lety, konkrétně 31. března 1997, se začal vysílat jeden z nejúspěšnějších seriálů pro děti Teletubbies. Ten se na obrazovkách BBC objevoval v premiéře až do 5. ledna 2001. Celkem vzniklo 367 epizod po 24ti minutách. Seriál stvořila nositelka Řádu Britského impéria Anne Wood a psycholog Andrew Davenport. Pořad byl úspěšně přijat kritiky a dočkal se i komerčního úspěchu jak doma tak v zahraničí. V roce 1998 proto Teletubbies dostali britskou televizní cenu BAFTA. Oblíbené byli ale nejen u své cílové skupiny, tedy dětí ve věku jeden rok až pět let, ale také u starších především pak u univerzitních studentů. V hitparádě UK Singles Chart se v prosinci 1997 dostala na první místo skladba Teletubbies Say Eh-Oh!. V top 75 se držela 32 týdnů a prodalo se více než milion kopií.


Název Teletubbies znamená televizní bříška. Každý kdo tento seriál někdy viděl si určitě vzpomene na obrazovky, které mají postavičky na svých bříškách. Postavičky byly celkem čtyři. Protože se v nich nevyzná asi úplně každý, tak si je představíme. Tinky-Winky je fialová postavička s trojúhelníkovou anténkou a červenou taškou. Je mužského pohlaví, což je u těchto postaviček také důležité zmínit. Kostým Tinky-Winky oblékal při natáčení baletní tanečník Simon Shelton. Zelený kožíšek, rovnou anténku a černobílý flekatý klobouk má Dipsy. I tato postavička je sameček a zahrál si ji kabaretní umělec John Simmit. Laa-Laa je samička, kožíšek má žlutou barvu, má zahnutou anténu a oranžový míč. Do role Laa-Laa se vžila tanečnice Nikky Smedley. A nakonec Po. Ta je ženského pohlaví, je červená a má kulatou anténku. Její představitelkou je herečka Phui Fan Lee.


Teletubbies se chovají jako batolata, mluví stejně jako batolata a dokonce i proporce jejich těl odpovídají batolatům. Tak to navrhl psycholog Andrew Davenport, který zároveň vystavěl celý pořad a definoval pravidla, která je potřeba dodržet, aby seriál zaujal diváky cílové skupiny. Proto se tu objevuje i opakování slov a příběhů a další věci, které jsou známé všem, kdo mají doma malé děti. Vytvořit pocit, že nám přístroje pomáhají, mají všechny elektrospotřebiče, které se tady vyskytují. Dětské šišlání je ale to, co vadilo řadě odborníků na výchovu nejen v Británii ale i v dalších zemích, kde se Teletubbies uváděli. Ze stejného důvodu byl kritizován i seriál Flower Pot Men, který vysílala BBC v padesátých a šedesátých letech.


Seriál byl ale kritizován i z jiných důvodů. Tinky Winky je sice mužského pohlaví, jeho taška ale připomíná dámskou kabelku. Někteří proto podezírali tvůrce, že Tinky-Winky je homosexuál. V únoru 1999 publikoval v National Liberty Journalu americký evangelický pastor Jerry Falwell článek, ve kterém varoval rodiče před skrytými symboly homosexuality. To dokazoval růžovou ??? (ve skutečnosti fialovou) barvou postavičky a trojúhelníkovou anténou, která je stejně jako růžová barva symbolem homosexuality. Mluvčí společnosti Itsy Bitsy Entertainment Co., která zastupovala práva Teletubbies v USA, musel vysvětlovat, že se jedná o kouzelnou tašku nikoliv o kabelku a protože jde o pořad pro děti, nejsou v něm žádné sexistické narážky. Další nedorozumění musela společnost vysvětlovat v roce 2000. Někteří diváci totiž slyšeli, jak Tinky-Winky řekl: I got a gun. – Mám zbraň. Ve skutečnosti ale pronesl šišlavým hlasem Again, again. – Znovu, znovu.


Ještě častěji se do seriálu navážejí různí baviči. Teletubbies parodoval ve své show kdejaký showman. Vzpomeňme si jen na Teleblbís v pořadu Tele Tele. Hned několikrát se objevila narážka v Simpsonových. Jednou byla čtveřice barevných postaviček i v South Parku. V jedné australské show je přejmenovali na Telestubbies a postavičky pojmenovali například Tipsy (Opilý) nebo Drinky-Drinky v jiné show zase Drinky-Winky. V jedné epizodě britského animovaného satirického seriálu 2DTV soukromé televize ITV se objevili The Talibannies. Jedna postavička se tu jmenovala Bin-LaLa. V jednom díle seriálu Oz  z produkce HBO je parodována kritika Jerryho Falwella. Tom Fulp, který provozuje server Newgrounds s flashovými animacemi, vytvořil Telebubbies. Zašel ale příliš daleko, protože jeho parodie donutila BBC zahájit s ním soudní proces.


Teletubbies se vysílají či vysílali v řadě zemí světa. V Estonsku jim říkají Teletupsud, ve Finsku Teletapit, ve Francii Les Télétubbies, na Islandu Stubbarnir, v Irsku Teletubbanna, v Norsku Teletubbiene, v Polsku Teletubisie, ve Slovinsku Telebajski a třeba v Turecku Teletabiler. V řadě zemí (v ČR nebo Německu) se ujalo anglické Teletubbies.


V roce 2001 oznámili tvůrci, že už nebudou s natáčením pokračovat. Jejich publikum zatím odrostlo a tak už další díly nejsou potřeba. Je ale pravda že řada dětí se na seriál dívala i když, už nepatřila do kategorie 1-5 let, ale byly na své barevné miláčky s anténkami zvyklý. V kuloárech se hovoří o tom, že herci, kteří předtím hráli jednotlivé postavičky, požadovali navýšení honorářů a tak se od dalšího natáčení upustilo.


Teletubbies mají na internetu i své stránky. Je jich několik, nejpropracovanější je ale www.teletubbies.co.uk . Na ní je i připomínka toho, že Teletubbies slaví své desáté narozeniny. Tato oslava se ale bere na řadě míst světa dost vážně. V americké The Today Show se 29. března vysílal rozhovor s herci, kteří postavičky hráli. Americký návrhář Isaac Mizrahi navrhne tašky inspirované Teletubbies, které se budou prodávat na aukci, jejíž výtěžek půjde na výzkum autismu. Na podporu výzkumu autismu jsou zaměřeny i další akce spojené s výročím Teletubbies.  Starosta New Yorku Mike Bloomberg vyhlásil 28. březen dnem Teletubbies a předal postavičkám symbolicky klíč od města.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .