Seriály – Star Trek předběhl dobu a tak byl cenzurován

Star Trek je kultovní dílo a velký zájem o něj se začal projevovat hned jak skončil. Na Měsíci totiž právě přistálo Apollo 11 a lidi začaly zajímat cesty do vesmíru. Star Trek tak vzbudil pozornost a začal se znovu točit. Jeho tvůrce byl takovým vesmírným nadšencem, že se nechal ve vesmíru pohřbít, když už se nedožil turistických letů do vesmíru. Seriál zároveň napomohl odstranit některá tabu v americké společnosti. Své si tady našli mladší diváci i starší, kteří ocenili i intelektuální rozměr díla. Star Trek byl přitom cenzurován. A to nejen v USA ale i v Německu.

Tam se stejně jako v případě Dallasu nevysílalo vše, ale některé scény se vystřihly. Když 8. září 1966 usedali televizní diváci k obrazovce stanice NBC, aby viděli první díl seriálu Star Trek, netušili, že se před jejich zraky rodí legenda, kultovní seriál, který bude fascinovat lidi ještě za 40 let. Je pravdou, že tvůrci Star Treku nechtěli skončit tak brzo, jak skončili. Kvůli nízké sledovanosti ho NBC chtělo odstavit už po dvou ročnících. Fanoušci ale tehdy naspali údajně 750 tisíc dopisů, ve kterých žádali zachování Star Treku.


Třetí řada se proto natočila i když s omezenými výdaji. Vysílala se ale v nevhodných časech, takže byla fakticky odsouzena k zániku. Celkem tak vzniklo 79 dílů po cca 48 minutách. Ty později opakovala řada lokálních stanic. Do zahraničí se Star Trek dostal později. Přitom vešel ve známost a stal se kultovním seriálem. Přesto se původní seriál Star Trek:The Original Series (zkráceně ST:TOS, mezi fanoušky přezdívaný toska) vysílal jen do 2. září 1969. K popularitě přispělo přistání na Měsíci v roce 1969, které zvedlo zájem o dění ve vesmíru.


Otcem Star Treku je Eugene Wesley „Gene“ Roddenberry. Ten se narodil 19. srpna 1921 v texaském El Pasu. Krátce studoval na Los Angeles City College. Za Druhé světové války bojoval jako pilot bombardéru B-17. Po válce pak do roku 1949 létal jako pilot civilních aerolinií. V letech 1949 až 1956 byl seržantem u losangelské policie. Od začátku padesátých let už přitom působil i jako scénárista na volné noze. Napsal scénáře k seriálům Dragnet, Highway Patrol, Dr. Kildare, Naked City a Have Gun,Will Travel. Myšlenku na Star Trek v sobě nosil už od začátku šedesátých let. Poté se mu ji podařilo zrealizovat v několika seriálech a filmech. 24. října 1991 Roddenberry zemřel. Po jeho smrti byly ještě natočeny seriály, které stvořila podle Roddenberrových představ jeho žena Majel Barrett. Šlo o seriál Andromeda a Earth:Final Conflict.


Roddenberry je prvním autorem a producentem, který má svoji hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. Gene Roddenberry je zároveň prvním člověkem, který se nechal pohřbít ve vesmíru. Učinilo tak pak i několik dalších osobností. Kvůli vysokým nákladům se ale do vesmíru vynáší jen pár gramů popela daného člověka. Mezinárodní astronomická unie IAU pojmenovala na počest tvůrce Star Treku jeden kráter na  Marsu (jeho souřadnice jsou šířka -49,9° a délka 4,5°) o průměru 140 km pojmenován Roddenberry.


Gene Roddenberry měl už začátkem šedesátých let vizi stvořit seriál, který se odehrává v pozitivní budoucnosti. Chtěl tak narážet i na právě probíhající studenou válku, kubánskou krizi a nebezpečí jaderného konfliktu. Roddenberry byl příliš nadčasový a ve svých myšlenkách předbíhal dobu, takže musel v ledačems na nátlak NBC ubrat. Film The Cage (Roddenberry dostal šanci ho natočit v roce 1964) byl shledán příliš náročným a tak z jeho vysílání sešlo. Původně se vesmírná loď měla jmenovat Yorktown. Ještě před začátkem natáčení byla ale přejmenována na Enterprise. NBC dalo neodbytnému scénáristovi druhou šanci. Přesto ale NBC provedlo pár změn. Lidé z televize si tehdy myslely, že by americký divák nezkousl, aby velitelem posádky byla žena. Majel Barrett, kterou si Roddenberry v roce 1969 vzal za ženu, tak proto musela hrát jen zdravotní sestru. Do vedoucí pozice se žena dostala až v roce 1995 v seriálu Star Trek: Voyager, kde si Kate Mulgrew zahrála kapitánku Kathryn Janewayovou.


Podle mínění některých je škoda, že došlo k tomuto přeobsazení. Možná by kapitánka už v prvním seriále pomohla boji žen za rovnoprávnost. První polibek mezi bílým mužem a černoškou napomohl k odstranění rasistických předsudků. Tato scéna ale byla vysílána opatrně. Kapitán Kirk a Uhura (černoška) se zde poprvé políbili. Scény, kde je polibek jasně vidět, se sice natočili, ale neodvysílali. Byly považovány za příliš riskantní a tak je nahradila verze, ve které Kirk zakryje Uhuru hlavou, takže vlastní spojení rtů není vidět. Některé státy v USA vysílání tohoto dílu i přesto zakázaly. To se pak opakovalo u seriálu Deep Space Nine (pokračování Star Treku), ve kterém se líbaly dvě ženy.


V Německu se doposud ve free-tv nevysílala epizoda Patterns of Force, který se odehrává na planetě, kde vládnou nacisté. V této epizodě se objevují nacistické symboly, v německy mluvícím světě se tento díl objevil se zpožděním na obrazovce ORF. Tady byl ale součástí tématického večera a vysílal se v původním znění. Německy nadabovaná verze přišla později. V roce 1996 se objevila na VHS a pak také na placené televizi a nakonec na DVD.


V letech 1972 až 1974 vysílalo Star Trek německé ZDF. To zvolilo podvečerní čas, uvedlo jen 39 ze 79 dílů a snažilo se ze Star Treku udělat dětský seriál. Tomu odpovídal i dabing, který často nekorespondoval s americkým originálem.  Aby jeden díl trval tři čtvrtě hodiny, ustřihli Němci každému dílu pár minut. Většinou se vymazávali scény nevhodné pro děti. Další zkracování pak nastalo, když se v druhé polovině osmdesátých let vysílání ujalo Sat.1. To už nabídlo 78 dílů. Chyběla jen kontroverzní část Patterns of Force. Nové díly se musely nadabovat. Kde to šlo, angažovalo Sat.1 původní herce. McCoy, Uhura a Chekov ale měli jiné hlasy. Jiné hlasy pak namlouvali pro současné DVD verze ty části, které se původně vystřihly. Původní dabéři už bohužel často nejsou na živu. A tak se stává, že jsou některé scény namluvené jinými hlasy.


Star Trek je hodně rozsáhlý seriál nebo to vlastně jsou hodně rozsáhlé seriály, které není možné jednoduše popsat v jednom článku a tak  se Star Treku budeme věnovat i příští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .