Seriály: Sága rodu Forsytů byla malou revolucí

První seriál, který měl přes deset dílů a přitom diváky přikoval k obrazovce tím, že jednotlivé díly na sebe dějově navazovaly. Do té doby v řadě zemí věc neviděná. Seriál sklízí úspěchy do dneška. Dočkal se i rozhlasové podoby. A to nejen na mateřské BBC ale i v Českém rozhlase.

Sága rodu Forsytů byla nejprve významným literárním pak rozhlasovým a nakonec i televizním počinem. Vezměme to pěkně po pořádku. Spisovatel John Galsworthy (1867 – 1933) napsal v roce 1906 nejen svoji první hru ale také první knížku o Forsytových. Galsworthy psal především trilogie. I Sága je trilogií, i když má ještě dvě interludia, takže se vlastně skládá z pěti dílů. První je The Man Of Property, prvním interludiem je The Indian Summer z roku 1918, druhá kniha nese název In Chancery a stejně jako druhá mezihra Awakening vznikla roku 1920. Třetí díl se jmenuje To Let a byl napsán v roce 1921. V roce 1932 byl Galsworthy právě za toto dílo vyznamenán Nobelovou cenou za literaturu.


The Forsyte Saga je považována za významné dílo anglické moderní literatury. Pravděpodobně i proto se BBC rozhodlo vytvořit rozhlasový seriál The Man Of Property, který se na BBC Home Service vysílal v letech 1944-1948.  Rozhlasové podoby se Forsyti dočkali ještě jednou a to po úspěchu televizního seriálu. V roce 1990 se vysílal třiadvacetidílný rozhlasový seriál The Forsyte Chronicles, který vešel do dějin jako nejdražší rozhlasová dramatizaci. Vysoké náklady zavinila délka a hvězdné obsazení. Úvodní epizoda trvala 75 minut, dalších třiadvacet epizod bylo hodinových. Seriál opakovalo v roce 2004 digitální rádio BBC 7, které se orientuje na vysílání dramatické tvorby.


Teprve teď se dostáváme k televiznímu seriálu, který je znám i českému divákovi. Seriál z produkce BBC zaznamenal úspěch doma i v zahraničí. The Forsyte Saga běžela na celém světě. A to jak v zemích západního tak východního bloku. Jde dokonce o první britský program, který byl prodán do Sovětského svazu. Úspěch v zahraničí i doma byl velký a to i přesto, že je Sága natočena černobíle. Jde o poslední velké drama, které se na BBC nedělalo v barvě, protože v době natáčení se už britská veřejnoprávní televize připravovala na zahájení celodenního barevného vysílání.


The Forsyte Saga má celkem 26 dílů, což na tehdejší poměry byla už soap opera. Každou neděli se vysílal jeden díl. Například v Německu se hodně pozastavovali nad tím, že se tak dlouhý seriál neskládá ze samostatných dějově uzavřených epizod, ale že je děj na pokračování. Seriály, ve kterých na sebe díly navazovaly, měly do té doby tak zhruba šest, sedm dílů. Delší seriály se skládaly z dějově uzavřených epizod.


O této novince psal v roce 1973 (rok uvedení v Německu) časopis Hörzu. Ten protestoval proti zásahu do soukromí diváků. Ti totiž podle autora článku neměli šanci se při zmeškání jednoho nebo dvou dílů už vrátit zpátky do děje a tak byli nuceni každou neděli v 17.25 sedět před obrazovkou a sledovat ARD. Navíc se na další díl muselo čekat celý týden. Seriál tak zabral, což mu kritika také vyčítá, celý půlrok. Teprve až v roce 1977 ho některé třetí programy německé televizi opakovaly v rychlejším sledu jednotlivých dílů.


V roce 2002 natočila soukromá televize Granada Television novou verzi podle prvních třech knížek. Koproducentem byla americká televize WGBH ze sítě PBS. Ta už začátkem sedmdesátých let uváděla původní verzi od BBC.


V roce 1992 vyšla ve Velké Británii kolekce osmi videokazet se starou černobílou verzí z roku 1967. Později byla vydána i na DVD. Stejně jako řada jiných seriálů má i tento letos už čtyřicetiletý seriál řadu fanoušků a také fanouškovských webů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .