Seriály: Podfukáři radí jak na podvodníky

Každou chvilku čteme v novinách, jak muž vydávající se za vodaře, plynaře, podomního prodejce nebo elektrikáře okradl starší obyvatelku/staršího obyvatele o sto, sto dvacet i víc tisíc korun. Tu a tam se objeví v televizním nebo rozhlasovém zpravodajství zpráva o podvodném získávání PINů atd. O tom všem je britský seriál Podfukáři.

Na nádraží přijde muž, který žadoní o pár korun na vlak. Jindy zas někdo rozdá v hospodě po stolech kartičku s nápisem, že je hluchoněmý a prodává přívěsky na klíče, aby si vydělal. Tu se zase pro změnu objeví nabídka práce slibující deseti až statisícové příjmy. Jen je potřeba na začátek vložit vstupní poplatek. A pak nic. Jindy zas někdo ručí za úvěr majetkem, který nemá atd. Podfuků se dělá dost všude na světě. Podfukáři, tak se jmenuje v češtině seriál z produkce BBC vysílaný v Británii pod názvem Hustle. S Podfukáři se diváci BBC One setkali poprvé 24. února 2004. Od té doby už vznikly čtyři řady po šesti dílech. Každý trvá hodinu. Shlédnout celý seriál, by tak divákovi zabralo přesně jeden den. Zatím jsou ale na DVD k mání jen první tři řady, čtvrtá teprve vyjde.


Hustle se v současnosti už nevysílá jen na BBC One ale též na stanici BBC HD, která nabízí divákům high definition TV. V USA sledují seriál diváci kabelového kanálu AMC. Do Ameriky se první dvě řady prodaly v roce 2005. Kanál People+Arts ho přenáší do Španělska a Portugalska a CBC do Kanady. Seriál ale sledují i čeští diváci. Česká televize začala v pondělí 9. července na kanále ČT1 vysílat třetí řadu seriálu. Před tím stihla odvysílat obě předcházející řady včetně reprízy.


BBC už oznámilo, že natočí pátou řadu. Ještě se ale neví, kolik bude mít dílů. Místo obvyklých šesti, by to mohlo být osm nebo dokonce deset. Pokud se Adrian Lester rozhodne si znovu zahrát Michaela Stona, mohlo by jich být právě až deset. Mnohem víc epizod by se mělo natočit v USA, kde si zahrají i hollywoodské hvězdy.


Ze seriálu vychází jako spin-off reálný dokument The Real Hustle. Ten je točen skrytou kamerou. Podvodníci tady na lidech zkouší různé podvody a podfuky. Po té co jsou okradeni a napáleni, dostanou své peníze zpátky a navíc je odborníci poučí, jak se vyvarovat opravdovému útoku. Divák se tak dozví, na co být opatrný při placení kartou, při dotazech z různých linek zákaznické podpory nebo při nákupu zázračných přípravků někde na ulici či od podomních prodejců apod.


Dokumentární verze The Real Hustle se vysílá od 9. února 2006. Celkem už se natočily tři řady, to znamená 26 dílů po 29 minutách a dva speciály. Pořad běží na BBC Three a stále pokračuje.


V každém ze seriálů (fiktivním i dokumentárním) hrají jiní lidé. Pouze James Freedman se objevil v obou Podfukářích. V druhém díle první řady se objevuje jméno společnosti Fake Pcitures – Falešné obrázky. Ani tak ale není nikomu nic nápadné. A ještě jedna perlička na závěr. V pátém díle třetí řady se několikrát objevily noviny Sunday World. Při vydání na DVD už ale byl tento název změněn na Weekend World nebo bylo jméno novin vhodným způsobem zakryto.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .