Seriály: Po Lassie je druhým nejznámějším psem Rex

Druhým nejslavnějším psem televizní obrazovky je bezesporu Rex. První místo obsadila světoznámá Lassie. Ani Rex ale není žádný troškař. Podle encyklopedie Wikipedia je rozšířenějším seriálem už jen Pobřežní hlídka, příběhy vídeňské mordparty se vysílají ve více než stovce zemí světa. Nadabován byl do devíti jazyků. Kromě češtiny také do maďarštiny, ruštiny, francouzštiny, vietnamštiny, čínštiny a dalších, v jiných jazycích se alespoň vysílal s titulky. Vysílá se v Jihoafrické republice, na Islandu, v Mexiku, Chile, Brazílii, Estonsku, Švýcarsku, Japonsku i Číně, kde se seriál jmenuje Náš nejlepší přítel a Číňané vyslovují místo Komisař Rex komisal lex. Jen v Německu lákal k obrazovkám okolo osmi a půl milionu lidí.

První díl se vysílal 10. listopadu 1994. Jedná se o koprodukci rakouské veřejnoprávní televize ÖRF a německé komerční Sat1. Prvních pět řad se vysílalo v Rakousku a Německu souběžně. Vždy ve čtvrtek ve 20.15. První řada běžela od listopadu 1994 do února 1995. Druhá pak od října 1996 do února 1996, třetí od října 1996 do ledna 1997, čtvrtá pak až od ledna 1999 do dubna téhož roku. Film o smrti komisaře Mosera a navazující o příchodu nového páníčka mezi čtvrtou a pátou řadou se vysílal v neděli večer. Od šesté řady se den premiéry změnil ze čtvrtka na středu. Zatímco prvních pět řad běželo v Německu a v Rakousku současně, od šesté řady se v Rakousku jako v zemi původu seriálu, uváděla premiéra o něco dříve než v Německu. Jedna epizoda trvá v průměru 45 minut. Natočilo se jich přes sto.


Kritici vytýkají seriálu mnoho. Například křečovitou propagaci vídeňských památek, téměř lidské chování Rexe, které se objevuje dvakrát až třikrát zas epizodu, výměnu páníčků a také to, že u rakouské policie se hodnost komisař nepoužívá. Nehledě na tyto chybičky si seriál diváci oblíbili. Epizody, ve kterých hlavní roli hrál Tobias Moretti a později Gedeon Burkhard, dosahovaly pěkných čísel. Poté co přišla dvojice Alexander Pschill a Elke Winkens, sledovanost klesla a seriál nakonec skončil. O zájmu svědčí i množství stránek fanoušků.


Jedna (http://home.foni.net/~tanjak/index2.htm) je velice propracovaná. Je tu i tzv. Rex-Ikon, tedy lexikon pojmů, které se nějakým způsobem vážou k seriálu. Jeden z členů vídeňské mordparty Ernst Stockinger (ztvárněný Karlem Markovicsem) Komisaře Rexe opustil, když se jako postava přestěhoval do Salcburska. Později dostal vlastní seriál, ten ale diváky nezaujal a tak byl ukončen hned po první řadě.


Uprostřed páté řady Komisaře Rexe došlo k výměně psího protagonisty. Jak prvního tak druhého Rexe trénovali specialisté z firmy Animal Action konkrétně Karl Lewis Miller a jeho dcera Teresa Ann. Protože se svými trenéry musel trávit hodně času, bydlel střídavě ve Vídni a v Los Angeles. Druhý představitel Rexe začal svoji kariéru ve velice raném věku, kdy ještě jako štěně hrál společně se svými sourozenci ve filmu Baby Rex – malý komisař, kde se naučil krást housky se salámem. A ty pak jako dospělý kradl už zmíněnému Ernstu Stockingerovi.


Představitel Richarda Mosera Tobias Moretti (příjmení po italské matce, narodil se ale jako Loeb), mluví plynule italsky, hrál v řadě filmů i v divadle. Za své role dostal řadu cen, přímo za Komisaře Rexe byl vyznamenán Bavorskou televizní cenou, Zlatým lvem a Zlatým kabelem. Protože je diplomovaným agrotechnikem věnuje se i práci v zemědělství. Nedaleko Insbrucku má statek, kde chová dobytek. Zatímco Moretti je Rakušan, jeho nástupce Gedeon Burkhard je Němec z Mnichova. Začátkem devadesátých let začal hrát v televizi. Jako nejoblíbenější seriálový herec obdržel v roce 1999 cenu Zlatá Romy, kterou uděluje rakouský deník Kurier. Cena je pojmenována podle známé rakouské herečky Romy Schneider. Zlatou Romy obdržel několikrát i Tobias Moretti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .