Seriály: Městečko Twin Peaks dojelo na zásahy televize

Pouhých třicet dílů má tento seriál. Městečko Twin Peaks zná ale kdekdo. A to i přesto, že ve skutečnosti neexistuje. Seriál si pohřbilo samo ABC, které příliš zasahovalo do práce tvůrců. I když jde jen o 29 dílů a jeden pilotní film, má seriál na světě řadu fanoušků.

Městečko Twin Peaks rozhodně nepatří mezi ty seriály, které by se mohly chlubit rekordním počtem dílů. Celkem jich bylo pouhých třicet, když započítáme i pilotní film. Seriál je brán za předchůdce mnohem slavnějších Akt X. Leitmotivem celého seriálu je objasňování vraždy Laury Palmerové. Tu vyšetřuje agent FBI Dale Cooper. Děj se odehrává ve fiktivním městečku Twin Peaks na severovýchodě státu Washington (ve skutečnosti jde o Snoqualmia Falls). V průběhu děje vyjde najevo, že toto malé městečko si zdaleka nežije tak idylickým maloměstským životem, jak se na první pohled zdálo.


Tvůrci seriálu se pokusili smísit látku amerických kriminálek s ironicky přehnanými znaky mýdlových oper. Ač se jedná o dost kostrbatý formát, ujal se. Seriál byl komerčně úspěšný a rychle se stal kultovním. Televize ABC ale i přes tento úspěch donutila autory, aby v druhé řadě konečně ukázali vraha. Tvůrci ale původně neměli v plánu nikdy říct, kdo byl vrahem. V tom tkvělo z velké části kouzlo. Po odhalení vraha začalo Městečko Twin Peaks rychle ztrácet diváky. Zásah stanice do děje byl víc než nešťastný. Televize mluvila i do všelijakých detailů. Tvůrci chtěli, aby jejich městečko mělo 5 120 obyvatel, ABC to přišlo málo a tak ho nechali vyrůst na 51 201.


Kvůli klesajícímu zájmu diváků oznámila produkce, že po skončení druhé řady se už další natáčet nebude. Mark Frost proto musel materiál připravený pro třetí sérii vměstnat do děje druhé řad. Ta tak byla až moc plná různých mysteriózních jevů. Záhady přibývaly až do posledních dílů a řada z nich zůstala zcela bez konce, většinu hlavních postav nechali tvůrci v posledním dílu jednoduše zemřít.


U zrodu seriálu stál režisér David Lynch a autor Mark Frost. Koproducentem byla produkční společnost Aarona Spellinga. Sám Lynch osobně režíroval jen pilotní film a dalších něolik epizod, později se začal objevovat také na obrazovce jako Cooperův nadřízený, nedoslýchavý agent Gordon Cole. Celkem se natočilo 30 dílů. První se vysílal na ABC Network 8. dubna 1990, poslední pak viděli diváci v premiéře 10. června 1991. V Česku seriál poprvé nasadila Česká televize v roce 1993 a později jej ještě několikrát reprízovala.


Seriál je jistým předchůdcem Akt X, pojí ho především mystery prvky, ale najdeme tu ještě jedno pojítko. Pitoreskní roli agenta FBI, který našel oblibu v dámských šatech a stala se z něj agentka Denisa, si tady zahrál David Duchovny, který pak zazářil v X-Files. Stejně jako Akta-X ovlivnila další seriály, je patrný vliv i u Twin Peaks. Na zvláštních postavách a groteskních zápletkách je postavena i Ally McBealová a Nortehrn Exposure. Podobně jako u seriálu 24 hodin i v Městečku Twin Peaks znamená každá epizoda určitý časový úsek.


V roce 1992 přišel David Lynch s filmem Twin Peaks:Fire Walk with Me. (Točil se od roku 1991) Scénář napsal režisér Lynch společně s Robertem Engelsem. Děj se odehrává ještě před začátkem seriálu a je tady ukázaná i vražda Lary Palmerové. Zvukový design si podobně jako u řady dalších svých snímků vytvořil David Lynch sám. Film ale nebyl divácky tak úspěšný. Útěchou mohly být tvůrcům jen ceny, které snímek dostal nebo na ně byl nominován. Italský skladatel Angelo Badalementi vyhrál v roce 1991 Brit Awards za nejlepší soundtrack, O rok později byl David Lynch nominován na Zlatou palmu za nejlepší režii a v roce 1993 dostal Angelo Badalementi Saturn Award za nejlepší hudbu. Podobnou cenu dostal i na Independent Spirit Award. Herečka Sheryl Lee byla nominována na Saturn Award za nejlepší horor.


Podobně jako se v případě Dallasu objevovala trička s nápisem: Zastřelil jsem J.R., začali někteří fanouškové Twin Peaksu nosit trička, na kterých stálo: Zabil jsem Lauru Palmerovou. Na Twin Peaks jsou narážky i v Simpsonových. V seriálu je několik zmínek o filmu Laura z roku 1944, ve kterém jde o vraždu obchodnice Laury, která je jednoho horkého víkendu roku 1941 nalezena ve svém bytě v New Yorku mrtvá. Nintendo dokonce plánovalo počítačovou hru Twin Peaks, pak ale tento nápad opustilo.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .