Seriály: Kutil Tim málem dostal doživotí

Seriál o nešikovném kutilovi Timovi dává nahlédnout trochu i do zákulisí televize. Součástí seriálu je show vzdáleně podobná Receptáři. Jeho hlavní hrdina byl přitom málem odsouzen na doživotí. Seriál se natáčel v devadesátých letech, jeho reprízy ale běží na řadě televizí ve světě dodnes.

Seriál o nešikovném kutilovi Timovi Taylorovi přinesla stanice ABC. Představitel Tima Taylora Tim Allen je přitom zručným kutilem, který se rád hrabe v autech. V seriálu předvádí Ford Roadster z roku 1933, do kterého zabudoval osmiválcový motor s výkonem 350 koní a tento vůz nyní herec opravdu vlastní. I po skončení seriálu se Tim Allen věnoval restaurování aut a dokonce navrhl design vozu Cadillac DeVille DTSi. Společně se Stevem Saleenem, který se věnuje tunningu, založil stáj RRR-Racing, za kterou jezdí.


Nechybělo přitom málo a Tim Allen (narozen jako Timothy Allen Dick 13. června 1953 v Denveru) místo na závodním okruhu a v televizi skončil v doživotním žaláři. Ten mu hrozil v roce 1978 za držení velkého množství kokainu. Nakonec strávil ve vězení dva roky a čtyři měsíce.


Seriál Kutil Tim (Home Improvement) se poprvé vysílal na ABC 17. září 1991. Běžel celkem osm sezón a skončil po odvysílání 204 dílů 25. května 1999. Jedna epizoda trvala necelou půlhodinu. Tim běžel také na The Disney Channel, kabelových kanálech TBS a Superstation WGN, britském Channel 4, australském Seven Network a Fox Classics, německém ARD, RTL, RTL2 a Voxu nebo na jihoafrické M-Net, rakouském ORF 1 a ATV+ a švýcarském SF 1 a SF 2. Čeští diváci ho viděli na TV Nova.


Home Improvement je situační komedií, která řeší i sociální, pracovní a rodinné otázky. Někdy ironicky někdy zcela vážně. Místo vnitřního monologu tu Tim rozmlouvá se svým sousedem Wilsonem Wilsonem Juniorem, kterého diváci poprvé spatří teprve až v posledním díle. Do té doby vystupuje vždy jen za plotem, za kterým není vidět. Něco podobného Tim Allen zažil ve skutečnosti jako malý kluk, kdy ještě neviděl přes plot a tak znal souseda jen po hlase.


Seriálový Tim vystupuje ve svém Receptáři nazvaném Tool Time. V něm stále prezentuje výrobky fiktivní firmy Binford Tools. V prvních dvou sériích měl každý nový výrobek své číselné označení typu. Od třetí řady se už všechny výrobky označovaly jako Binford 6100. Tim tady má za asistenta Ala Borlanda, který je oblíbenější než Tim. Tim stále vtipkuje a snaží se zaujmout. To jeho představiteli nedělalo velký problém, protože svoji kariéru začínal jako stand-up bavič. V show nechybí ani hezká asistentka, nejprve Lisa, kterou ztvárnila Pamela Anderson, a pak Heidi v podání Debbe Dunning.


Seriál je postaven na programu, který Tim Allen předváděl ještě jako stand-up komedii a na knize Men are Pigs, kterou k tomu napsal. Tim Allen si seriálem přišel na pěkné peníze. V poslední řadě bral milion a čtvrt dolarů za jednu epizodu. V poslední řadě si už nezahrál Jonathan Taylor Thomas, který hrál Randyho Taylora, jednoho z Timových synů. Hovoří se o tom, že za to mohly rozpory mezi ním a Timem Allenem, podle jiných zpráv se chtěl víc věnovat studiu na vysoké škole. V seriálu se jeho nepřítomnost vysvětlila tak, že se společně se svojí přítelkyní účastní programu na ochranu životního prostředí v Kostarice.


Home Improvement získal řadu ocenění nebo na ně byl alespoň nominován. Šlo především o Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší herecký výkon, nejlepší seriál, nejlepší herečka atd. Dalším oceněním byla Primetime Emmy Awards. K seriálu vzniklo i několik počítačových her. Jedna z nich se vyznačovala tím, že k ní nebyl žádný návod. Místo něj se na obrazovce objevilo poučení: Opravdový muži nepotřebují návody. Příliš úspěšná tato hra nebyla.


V roce 2003 se Tim Allen, Richard Karn (Al Borland), Debbe Dunning a Casey Sander postavili na jeviště a sehráli představení Tim Allen Presents: A User´s Guide to Home Improvement.


A na závěr ještě pár perliček. Jonathan Taylor Thomas, který hraje prostředního syna Randyho, je ve skutečnosti o měsíc starší než jeho starší seriálový bratr. Představitel Al Borlanda Richard Karn se při natáčení seznámil s Tudi Roche, která hrála Jillinu sestru Carrie, tedy švagrovou Tima, zamiloval se do ní a oženil se s ní. Tim ve své fiktivní show Tool Time často volá Klause, aby pustil nějaký zvukový efekt. Jméno si nevymyslel jen tak náhodou. Inspiroval se Klausem Landsbergem, který měl při natáčení seriálu na starosti zvuk.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .