Seriály: JAG podporovala americká armáda

Každý seriál vznikl z nějakého důvodu. Většinou jako zábava pro diváky. Někdy se ale na něj můžou lepit i další úkoly. Jaké? Může se snažit ovlivnit veřejné mínění, ukázat pozadí některých událostí atp. Tento záměr sledovala řada českých normalizačních seriálů (30 případů majora Zemana, Chlapci a chlapi). Z ovlivňování pohledu na některé události jsou obviňováni i tvůrci seriálu JAG. Ten se totiž odehrává v prostředí americké armády.

Šetřit se dá i při natáčení filmu nebo seriálu, jeden takový fígl předvedl i producent v českém snímku Trhák. Dají se použít scény z jiného filmu. Tento postup použili i tvůrci amerického seriálu JAG. Řada leteckých scén je převzatých z kinofilmů Top Gun, The Hunt for Red October a Clear and Present Danger. Seriál o soudních procesech s vojáky znají i čeští diváci. Málokdo by asi hledal nějakou podobu mezi JAGem a českým seriálem  z osmdesátých let Chlapci a chlapi. Oba totiž ukazují armádu v pozitivním světle. Armáda jako instituce funguje naprosto skvěle, když dojde k problémům, vždy je to jen selháním jednotlivců. A s těmi se armáda dokázala vypořádat. V obou případech.


Seriál JAG vznikal ve spolupráci s tiskovým oddělením amerického námořnictva. To na jednu stranu umožnilo dbát na detaily, které by mohli kritizovat snad jen puntičkáři. Dbalo se na co nejreálnější zobrazení námořnictva. Šlo i o takové detaily jako uniformy, výstroj, chování atd. Zároveň se ale zabránilo tomu, aby se v seriálu objevily předsudky vůči armádě. Kritice seriál podroboval poměry v zahraničí, nikoliv v USA nebo v Navy. Kritizovalo se nedodržování lidských práv na Kubě a v Íránu, ale neřešily se průšvihy, které napáchala sama americká vojska. Díky loajalitě k námořnictvu a armádě mohli filmaři točit v autentickém prostředí a armáda jim jako rekvizity půjčila i své vybavení.


Seriál samozřejmě zareagoval i na útoky z 11. září 2001, které daly ději nová témata. Boj proti terorismu, nasazení v Afghánistánu a pak také v Iráku. Děj naráží i na starší události. Kosovo, Srbsko nebo Koreu. Starší případy se tady přešetřují i po letech. Někteří vojáci ale kritizují například to, jak tady je ztvárněna postava agenta Claytona Webbse. Do děje zasahují i členové kongresu. Sice nikde není řečeno, že Bobbi Latham je demokratka, z jejího jednání to je ale poznat. A najdou se tací, kterým vrtá hlavou, že za dob vysílání seriálu nahradil demokratického prezidenta Clintona Georgie. W. Bush.


Seriál JAG spojuje prvky dramatu, vojenského i kriminálního seriálu. Popisuje ale i soukromý život hlavních hrdinů. Tím se zase trochu přibližuje mýdlové opeře. Vztah Rabb a MacKenzie se táhne celým seriálem jako červená niť.


První díl viděli diváci americké NBC 23. září 1995. Další sezóna už ale běžela na CBS. Tady se seriál vysílal v letech 1996 až 2005. Poslední díl se vysílal 29. dubna 2005. Celkem se natočilo 227 dílů. Každý z nich trval přibližně 44 minut. Seriál podle oficiální zprávy skončil kvůli vysokým nákladům po deseti řadách.


Zajímavé jsou i vztahy mezi herci a dalšími osobami, které seriál tvořily. Jeden z hlavních představitelů David James Elliott je ženatý s Nanci Chambers, která v seriálu také hraje. Malé role si ve třech dílech zahrál i manžel další hlavní hrdinky Catheriny Bell. Roli Buda Robertse juniora ztvárnil Patrick Labyorteaux, který se před kamerou objevuje už od svých dětských let.


Zatímco JAG je smyšlená jednotka, existuje v americké armádě Naval Criminal Investigative Service. To je od roku 1992 civilní orgán, který má na starosti vyšetřování trestných činů, kterých se dopustil personál námořnictva nebo které byly na tomto personálu případně zařízeních Navy a Marine spáchány, či se námořnictva jinak dotýkají. I o této instituci vznikl seriál. Jde o tzv. backdoor-pilot. To je seriál, který vznikne podobně jako spin-off z nějakého jiného seriálu. Backdoor-pilot je s původním seriálem spojen mnohem těsněji než spin-off. Seriál Navy NCIS (od druhé řady NCIS, v Německu ale stále vysílán jako Navy CIS) odstartovala dvojepizoda JAGu  Ice Queen a Meltdown.


V této dvojepizodě se vyšetřovalo podezření ze spáchaného trestného činu přímo u členů JAGu. Vyšetřovaní prováděli právě specialisté z NCIS. A tím odstartovali tento nový seriál. Ten se začal vysílat 23. září 2003 na CBS. Jeden díl trvá přibližně 44 minut. Zatím jich bylo natočeno 74. Rozděleny jsou do čtyř řad. Seriál ale pokračuje takže dílů i řad bude víc

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .