Seriály: Červenému trpaslíkovi nejprve nikdo nevěřil

Pokračujeme přehlídkou britských seriálů. Jen s velkými těžkostmi se podařilo prosadit natáčení seriálu Red Dwarf. Dnes se na něj dívají lidé na celém světě. Marně ale čekají na to, jak to celé dopadne, děj zůstává otevřený. Uzavřít by se měl až ve filmu, který tvůrci slibují už od roku 2001. Kvůli zdržením ho odmítla natočit britská studia, filmovat se proto mělo v Austrálii. Ani tam to nevyšlo a tak se na zakončení stále čeká.

Situační komedii posazené do vesmíru na BBC nejprve nikdo nevěřil. Nakonec se z Červeného trpaslíka stal kultovní seriál, který se prosadil i v zahraničí. Mj. i v USA. Myšlenky na tento seriál ale začaly vznikat uždávno před natáčením. Začátkem osmdesátých let se dali dohromady dva studenti liverpoolské univerzity Rob Grant a Doug Naylor. Ti byli ovlivněni filmy Alien, Dark Star a Silent Running a seriálem Lost in Space, které pocházejí už ze sedmdesátých let. Grant a Naylor začali v polovině osmdesátých let pracovat na sérii skečů Dave Hollins: Space Cadet, která byla součástí show Son of Cliché vysílané na rozhlasové stanici BBC Radio 4. Show běžela v letech 1983 – 85.


Autorské duo ale už v roce 1983 během pobytu na chalupě ve Welsu vymyslelo televizní seriál. Na BBC nedával nikdo sitcomu odehrávajícím se ve vesmíru šanci. Návrh přijalo v roce 1986 regionální studio BBC North. Na natáčení se použily peníze původně určené pro druhou řadu venkovské komedie Happy Families, která se už nikdy nenatočila.


Díky vytrvalosti a houževnatosti producentů Paula Jacksona a Petera Ridsdale-Scotta se 15. února 1988 objevil na obrazovce první díl. Až do 5. dubna 1999 se podařilo BBC2 odvysílat 52 epizod. Každá trvala půl hodiny. Tvůrci trvali na tom, aby šlo o půlhodinové epizody. Odmítli proto nabídku komerční společnosti, která jim v době odmítání na BBC nabízela, že natočí místo seriálu čtyři celovečerní filmy.


Na rozdíl od rozhlasové předlohy Dave:Hollins:Space Cadet se televizní Red Dwarf neodehrává v budoucnosti vzdálené nám 7 bilionů ale pouze tři sta let. Další změnou bylo přejmenování Dava Hollinse na Listera. V době vysílání rozhlasového seriálu se totiž stal slavným fotbalista jména Dave Hollins.


Červený trpaslík se těšil nejen přízni diváků ale i odborníků. V roce 1994 proto dostala šestá řada Mezinárodní cenu Emmy a také Britskou komediální cenu. Rok 1999 byl ve znamení největšího diváckého úspěchu. Osmou řadu sledovalo přes osm milionů diváků. Už v roce 1998 vyšly při příležitosti desátého výročí seriálu zremasterované první tři řady na VHS. Zremasterování spočívalo mj. i v převedení do širokoúhlého formátu 16:9. Některé scény se doplnily o počítačové triky nebo upravily. Grant Naylor chtěl všechny prvky seriálu zunifikovat tak, aby se seriál dal v Evropě i v Americe lépe prodat.  Ve Velké Británii se inovovaná verze nesetkala s ohlasem u fanoušků. V zahraničí byla přijata lépe.


V roce 1992 byla pro americkou stanici NBC natočena pilotní epizoda americké verze Červeného trpaslíka. Fanoušci tomuto dílu říkají Red Dwarf USA. Příběh je stejný jako u britské verze. Jen některé britské herce nahradili američtí. Tento díl se ale nikdy nevysílal. Nelegální kopie jsou v oběhu mezi fanoušky a dají se i stáhnout na internetu.


Seriál byl natolik úspěšný, že se dočkal i knižního vydání. Celkem vyšly čtyři novely. Jako autor je uveden Grant Naylor, což jsou příjmení obou autorů seriálu i knih. Knižní podoba nabízí mnohem víc detailů.Všechny čtyři knihy vyšly i jako audionahrávky. První dvě četl Chris Barrie (propůjčil hlas původní rozhlasové verzi z poloviny osmdesátých let, pak herec v televizní verzi)), třetí herec Craig Charles a poslední načetl sám autor Rob Grant.


Ačkoliv se Doug Naylor několikrát pokusil natočit film, zatím se to nepodařilo. Děj seriálu přitom zůstává otevřený. Zakončit by ho měl právě film. Ačkoliv už bylo od začátku tohoto století několikrát oznámeno, že se připravuje natáčení, zatím k němu nedošlo. Větší radost můžou mít diváci divadla Blak Yak Theatre v západoasutralském Petrhu. Ti se totiž dočkali divadelního ztvárnění tohoto kultovního seriálu.


I přes změny v týmu, který se podílel na natáčení a zapříčinil různou úroveň jednotlivých řad, si seriál své diváky vždycky našel. Red Dwarf byl i několikrát parodován. Fanoušky má na celém světě. Patří k nim i bývalí americký prezident Bill Clinton nebo spisovatel Terry Pratchett, fyzik Stephen Hawking nebo herec Patrick Stewart. Na internetu je řada jejich stránek. Fanoušci se hlavně setkávají na tzv. Trpasliconech. Ty se konají i v České republice. Red Dwarf se bude promítat i na letošním Festivalu fantazie, který bude probíhat 29. června až 8. července v Chotěboři na Vysočině. 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .