Seriály: Doktor z hor a Stefanie

Dnes se podíváme na zdravotnický personál „Sat1“. Z produkce této německé stanice totiž pochází jak seriál o zdravotní sestře Stefanie tak také o Doktorovi z hor. Oba tyto seriály si získaly oblibu u diváků doma i v zahraničí.

I u nás si našla seriálová zdravotní sestra Stefanie spoustu příznivců. V roli titulní sestry Stefanie se vystřídaly za celou dobu existence 3 představitelky. V letech 1995 až 2004 bylo natočeno celkem 330 dílů o průměrné délce 45 minut. Ten první viděli diváci v premiéře 15. května 1995. První Stefanie (její příjmení bylo Engel) si zahrála Kathrin Waligura. V roce 1997 ji nahradila Claudia Schmutzler se svou Stephanii Wildovou. Poslední byla Julia Hentschel a Fanny Stephan, po které se opět vrátila Claudia Schmutzler.


První Stefanie opustila seriál po svatbě. Druhá Stephanie se odmlčela po té, co otěhotněla. Fanny Stephan odchází po výpovědi, kdy ji navíc podvede její přítel. Vrací se opět Stefanie Wilde (druhá v pořadí), která končí tragicky. Přijde o život při nehodě. Nakonec se vrací Stephanie Engel, ze které se mezitím stala doktorka.


Seriál se v originále jmenoval Für alle Fälle Stefanie – Pro všechny případy Stefanie. Uvažovalo se i o dalších dvou. Buďto Stefanie – Schwester mit Herz  – Stefanie – Sestra se srdcem nebo Stefanie – Eine Frau startet durch – Stefanie – žena, která začíná znovu. Tento název seriál nesl od 305. dílu, kdy se jako promovaná doktorka vrátila Stefanie Engel. Seriál vysílala komerční televize Sat1. Opakování teď můžou diváci sledovat na 9live.


Stefanie dostala i dvě ceny. V roce 1996 byla vyznamenána Bavorskou televizní cenou a v roce 1997 se její tvůrci mohli radovat ze Zlaté kamery.


Doktor z hor


Dalším úspěšným seriálem z lékařského prostředí z produkce Sat1 je Doktor z hor. Tento seriál vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní ORF stejně jako třeba Komisař Rex. Doktor z hor vznikl na motivy úspěšné řady románů nakladatelství Bastei. Děj se odehrává ve fiktivní obci Sonnenstein v Tyrolsku. Příběhy se natáčely ve Wildermiemingu, který leží zhruba 40 kilometrů západně od Innsbrucku. Seriál tady vznikal v letech 1992 až 99, kdy se celkem natočilo 100 dílů rozdělených do sedmi sérií.


Der Bergdoktor si vydobyl místo na slunci jak na obrazovkách Sat1 tak ORF. Běžel ve večerním prime-timu. Spousta místních herců z Tyrolska se díky tomu prosadila v televizi. Doktor z hor byl posledním rodinným seriálem z produkce Sat1 a tak spousta z herců pak pokračovala v kariéře u veřejnoprávní televize.


První čtyři řady s Gerhartem Lippertem v hlavní roli zaznamenaly na Sat1 enormní úspěch. Každý týden jej sledovalo přes 10 milionů diváků. Po šedesáti dílech ale Lippert seriál opustil a věnoval se jiným projektům. I jeho následovník Harald Krassnitzer dokázal udržet vysokou sledovanost. V roce 1999 ale Sat1 seriál zastavila. Věkový průměr diváků byl totiž vyšší než věk cílové skupiny stanice. Krátce nato došlo k omlazení formátu, kdy se televize zaměřila na mladší publikum.


Doktora z hor natáčela v zakázce pro Sat1 Neue Deutsche Filmgesellschaft. V roce 1999 získalo práva ZDF, která seriál od roku 2000 opakovala. Koproducent ORF ho pak ještě opakoval několikrát. Posledních osm dílů (sedmá řada) se v Německu na Sat1 uvádělo až v roce 2005. Seriál běžel i v Itálii. Produkčním partnerem byla Reteitalia. Proto se v Doktorovi z hor objevila italská herečka Anita Zagaria.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .