Seriály: Dempsey a Makepeace partnery na place i v životě

Představitelé této dvojice detektivů se stali partnery nejen na obrazovce ale i v životě. Z toho měli nemalou radost britští bulvární novináři. Seriál se natáčel, až na pár scén z New Yorku, ve Velké Británii. I když zaznamenal doma i ve světě velký úspěch, natočilo se jen třicet dílů. Ty znají diváci řady evropských zemí nebo také v Japonsku.

Britské detektivní seriály nejsou neznámým pojmem. Velkou oblibu si u nás i v zahraničí získali Profesionálové a na jejich úspěch se pokusil navázat seriál Dempsey a Makepeaceová. Poprvé mohli diváci tuto dvojku vidět v akci 11. ledna 1985. Seriál vytvořila pro britskou ITV London Weekend Television. Seriál se vysílal do roku 1986, a protože ve Spojeném království není řada seriálu natáčena na celý rok, stihly se v období let 1985 – 86 odvysílat všechny tři řady. Každá měla deset dílů a jedna epizoda trvala padesát minut. Výjimku tvoří dva díly, pilotní Armed and Extremely Dangerous a potom úvodní část třetí řady The Burning, které byly dvojnásobně dlouhé.


Všechny tři série se těšily ve Velké Británii velké oblibě. Sledovalo je 14 až 20 milionů diváků. Seriál se prodal i do řady zemí v Evropě i mimo ní. Sledovat ho mohli i diváci v USA nebo Japonsku. Zisky plynuly tvůrcům i z merchandisingu. Oblíbené byly skládačky, puzzle, deníčky nebo modely autíček s náměty ze seriálu Dempsey a Makepeaceová.


Z popularity seriálu těžil i bulvární tisk, který především během druhé řady chtěl objevit důkazy o začínajícím vztahu mezi hlavními představiteli seriálu. Glynis Barber a Michael Brandon si spolu opravdu něco začali a došlo až tak daleko, že se 18. listopadu 1989 vzali. Nyní spolu žijí v Británii a mají jednoho syna. Michael Brandon byl nejen představitelem hlavní role ale také jedním z režisérů. Brandon režíroval i poslední díl, ve kterém jsou Dempsey a Makepeaceová donuceni uznat, že mezi nimi vzniklo nějaké citové pouto. Michael Brandon je též jméno amerického pornoherce, který účinkuje ve filmech pro gaye.


Michael Brandon si zahrál amerického policistu Jamese Dempseyho, který je kvůli vlastní bezpečnosti (po odhalení korupce u policie) přeřazen do Británie. Brandon z USA opravdu pochází. Tento americký herec se narodil 20. dubna 1945 v Brooklynu jako Michael Feldman. Jeho protějšek (v seriálu i v životě) Glynis Barber je o deset let mladší (25. října 1955). Tato britská herečka se narodila a vyrostla v Jižní Africe jako Glynis van der Reit. Hrát začala v roce 1978. V seriálu ztvárňuje Harriet Makepeace, která je dcerou lorda Winfileda. Harriet je tak noblesní dámou, zatímco James je obyčejný člověk z dělnického prostředí.


Ani jeden z této dvojice se nechtěl nechat dublovat v nebezpečných scénách. Kaskadéři za ně nastoupili jen v těch záběrech, kde jim účinkování zakázala pojišťovna. To že některé scény byly nebezpečné, dokládají dvě zlomená žebra kaskadéra, který skočil v díle Make peace, not war z mostu Tower Bridge. Záběr se až na zlomená žebra naštěstí povedl, takže se nemusel opakovat.


První a druhá série vyšla ve Velké Británii na DVD. Třetí zatím ne. Na DVD s druhou řadou jsou jako bonus zařazené rozhovory s Glynis Barber a Michaelem Brandonem, které s nimi byly pořízeny v letech 1986 až 1996 V letech 2004 až 2005 vycházel seriál v Polsku na DVD nosičích, které byly součástí jednoho televizního magazínu. Poté byla série vydána znovu a prodávána samostatně. Polské vydání ale neobsahovalo bonusy.


Stejně jako řada jiných seriálů i tento má své stránky na internetu, které stvořili jeho fanoušci. Jedna stránka www.dempseyandmakepeace.de je provozována v Německu. Celý její text je ale v angličtině. Další je pro změnu tvořená španělským fanouškem. I ten ji napsal v angličtině a ještě na ni umístil kviz pro ty, kdo si chtějí otestovat své znalosti seriálu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .