Seriály – Buffy přemohla nejen upíry ale i kritiky

Stejně jako Akta X odstartovala zájem o tajemno, probudil i seriál Buffy přemožitelka upirů touhu po světě kouzel a démonů. Buffy je normální teenager. Holka, která dospívá, ale zároveň byla vybrána, aby chránila svět před zlými duchy. Tento boj s temnými silami sváděla na amerických obrazovkách celkem sedm let.

V roce 1992 natočil režisér Fran Rubel Kuzui film Buffy the Vampire Slayer o mladé dívce, která je vybrána, aby bojovala proti démonům. Film nebyl příliš úspěšný, ale jeho autor Joss Whedeon byl o svém konceptu tak přesvědčen, že tuto látku použil i pro seriál. Ten se nakonec udržel na obrazovce sedm let. V letech 1997 až 2001 ho vysílal The WB (Warner bros),  ročníky 2001 – 2003 patřily stanici UPN (United Paramount Network). Premiéra se odehrála 10. března 1997 a derniéra 20. května 2003. Celkem bylo v průběhu sedmi let odvysíláno 144 dílů dlouhých cca 42 minut.


V porovnání s neúspěšným filmem, zaznamenal seriál úspěch. Dobré ohlasy přicházely nejen od diváků ale také od kritiků. Ti chválili inteligentně napsaný scénář a kreativní vedení Josse Whedeona. Ten se postavil zaběhnutým pravidlům hororu. Zatímco normálně je blonďatá něžná dívka obětí, kterou musí zachránit nějaký hrdina, v seriálu Buffy přemožitelka upírů je hlavní hrdinkou, která ochraňuje ostatní. Naopak Xander je sice muž, ale slabý a potřebuje proto ochranu Buffy. Diváci měli možnost se s Buffy identifikovat. Kromě toho že má nadpřirozené schopnosti, je to i obyčejná náctiletá holka, která řeší svoje problémy. Kromě klasických problémů dospívání se musí vyrovnat i se smrtí své matky, která umírá po operaci mozku. Buffy se proto musí starat o svoji sestru a vzdát se studia. To ji dělá přitažlivou pro diváky. Seriál v sobě mísí různé žánry. Najdeme tu prvky hororu, komedie, romantiky a rodinného dramatu. 


Joss Whedeon při tvorbě seriálu experimentoval. V epizodě, která se v originále jmenuje Hush, je 26 minut v kuse bez jediného mluveného dialogu. Právě tento díl byl v roce 1999 nominován na Emmy za nejlepší seriálový scénář.  Část nazvaná v americkém originále The Body z roku 2001 se u většiny kritiků dostala mezi nejlépe hodnocená díla. Tento díl postrádal jinak naprosto běžné hudební podkresy. Naopak hudby bylo dost v epizodě Once more with feeling, která byla také nominována na Emmy. Zda chyba na hlasovacích listcích zavinila, že cenu nedostala, se už těžko dopátráme. Jisté ale je, že se na hlasovacích lístcích tento seriál neobjevil. Pořadatel sice zjednal nápravu a rychle vytiskl nové lístky. Ale Buffy to zřejmě sebralo část hlasů.  Třikrát vyhrála cenu Saturn Award a čtyřikrát na ni byla nominována. Saturna dostali i někteří herci za role, které v seriálu ztvárnili. Saturn Award uděluje od roku 1972 Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films.


Každá série, je jich celkem sedm, má jednoho hlavního nepřítele, se kterým musí Buffy bojovat. V prvním je to mistr, ve druhé Angelus, ve třetí Richard Wilkins III. ve čtvrté Adam atd. Láska Buffy k Angelusovi, který byl oblíbenou postavou, přerostla až ve vlastní seriál. Ten se jmenoval Angel. Běžně se označuje zkratkou AtS (Angel: the Series) Buffy se označuje BtVS (Buffy the Vampire Slayer). AtS se jako spin off odpojil od Buffy po její třetí řadě. I tento seriál stvořil Joss Whedeon. První díl viděli diváci 5. října 1999, poslední 19. května 2004 na kanálu The WB. Celkem se natočilo 110 dílů po 44 minutách. Děje obou seriálů se několika protnuly v četných cross overs.


Oba seriály byly ztvárněny také v komiksech, různých knihách, mají své fanoušky na internetu, hovoří se o nich v diskusních fórech a dokonce se i píší díla ovlivněná tímto seriálem. James B. Souh napsal essay Buffy the Vampire Slayer and Philosophy a Roz Kaveney Reading the Vampire Slayer. Na univerzitách v USA se už dokonce objevují i kurzy Buffy studies. Inspirováni úspěchem Buffy přišli další tvůrci s vlastními mystickými seriály. Aaron Spelling má na svědomí seriál Charmed, Ten se vysílal od 7. října 1998 do 21. května 2006. Celkem vzniklo 178 dílů.


Proslýchá se, že se plánuje i kreslená Buffy a jedna verze od BBC. 26. srpna 2006 vyšla pro herní konzole Xbox hra Buffy the Vampire Slayer. O rok později spatřila světlo světa hra Buffy – Chaos Bleeds, kterou si mohli zahrát uživatelé konzolí Xbox, Playstation2 a Gamecube.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .