Seriály: Big Ben je plný narážek

Seriál Big Ben o korpulentním policistovi z malého bavorského městečka bavil i české diváky. Ti se při něm ale zdaleka nezasmějí tolik jako Němci nebo Rakušané. Seriál je totiž prošpikován narážkami na vztah státu a církve, poměry v komunální politice CSU a také seriál o období hippie. Ač se zdá, že jde jen o jednu z řady běžných německo-rakouských kriminálek, tak tomu tak není. Der Bulle von Tölz zabodoval v několika soutěžích a navíc se stejně jako různé americké seriály dočkal i svého sesterského seriálu.

Děj se odehrává v bavorském městečku Bad Tölz, z čehož je odvozen i německý název seriálu Der Bulle von Tölz (Bulle znamená policista ale také trouba nebo vůl). Postaven je nejen na rozplétání jednotlivých případů ale také na vztazích a vzájemných tahanicích, rozepřích a pošťuchování jednotlivých postav mezi sebou. Některé postavy se objevily už dávno před tímto seriálem v satirickém časopise Simplicissimus, který vycházel v letech 1896 až 1944 a zpočátku byl literární a kulturní revue.


Stejně jako řada jiných seriálů (nejznámější je asi Komisař Rex) se i Big Ben natáčí v koprodukci německé komerční Sat1 a rakouské veřejnoprávní ORF. Nové díly se v premiéře uvádějí nejprve na Sat1 a teprve až se zpožděním je mají možnost vidět i diváci ORF. Navíc se jednotlivé díly neuvádějí v tom pořadí, v jakém jdou za sebou. Jednotlivé epizody sice tvoří uzavřený děj, ale už v epizodě odvysílané v pořadí jako čtyřicáté deváté se hlavní hrdina Benno Berghammer chlubí tím, že už vyřešil padesát případů a zároveň vyjadřuje přání, aby takto úspěšně vyřešil nejméně ještě dalších padesát. K záměnám ale došlo ještě v několika dalších případech. Seriál se natáčel v Německu. Pouze ze začátku se natáčelo opravdu v ulici Marktstrasse v Tölzu. Pak se štáb přesunul do skanzenu. S filmováním se začalo v roce 1995, první díl spatřili diváci o rok později. Jedna epizoda trvá přibližně 90 minut a do současnosti jich bylo natočeno 63.


BMW, kterým Benno Berghammer jezdí, nemá sedadlo spolujezdce. Toto je údajně forma vyjádření pocty postavě Sira Quicklyho z kultovního seriálu Bavorské televize Irgendwie und Sowieso z roku 1986, který nostalgicky popisuje období hippie v Německu. Narážka na tento seriál je i v epizodě Big Bena Der Zuchtbulle, kde dokonce v pozadí hraje stejná hudba jako při podobné scéně v Irgendwie und Sowieso.


Tím ale spojení s jinými seriály nekončí, Ottfried Fischer (Big Ben) a Ruth Drexel (představitelka jeho matky) vystoupili jako guest stars v seriálu Stadt, Land, Mord, který je taktéž společnou produkcí Sat1 a ORF a dá se považovat za spin-off. Tento seriál se navíc Big Benovi podobá i tím, že vyšetřování tady vede policista se svojí asistentkou. V seriálu ARD Pfarrer Braun hraje Ottfried Fischer faráře a představitel preláta Hintera z Big Bena tu vystupuje jako státní zástupce. Stát a církev si tady tak ironicky prohazují svoje role.


Seriál se dočkal ocenění nejen v podobě diváckého hlasu ale i od odborných porot. V roce 1999 dostala Německou televizní cenu v kategorii nejlepší herečka seriálu Ruth Drexel. Představitel Big Bena Ottfried Fischer se v letech 1998, 2001, 2002 a 2004 radoval ze zlata v kategorii nejoblíbenější mužská seriálová hvězda soutěže Romy, což je rakouská televizní cena udělovaná deníkem Kurier. Pojmenovaná je po herečce Romy Schneider. A v letech 2004 a 2006 se ze zlaté Romy radovala v kategorii nejoblíbenější ženská seriálová hvězda Ruth Drexel.


Der Bulle von Tölz vyšel i na DVD a také knižně. Na internetu je řada stránek, která je mu věnována. Zmínka o něm je i v internetové encyklopedii Wikipedia. Protože se jedná o bavorský seriál, který hodně naráží na bavorské ego, jsou tady informace nejen v němčině a angličtině ale i v bavorštině. I když v té jen velice stručně.


Seriál se nevyhýbá ani narážkám na politiku. Poměry v komunální politice CSU si Big Ben bere do úst poměrně často. Stranu přitom nikdy nejmenuje. Hovoří o bayerische Einheitspartei – bavorské jednotné straně. To připomíná SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands), což byla komunistická strana NDR. Ben se ale nevyhýbá ani kritice církve, což je v Bavorsku vážená instituce.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .