Rupert Murdoch našel zálibu v obchodování s médii

Vedl si bezstarostný studentský život. Jeho otec ale zemřel a tak musel mladý Rupert převzít impérium, které po něm zbylo. Rupertovi se ale obchodvání zalíbilo a tak u tohoto byznysu zůstal až do dnešního dne. Tento člověk nyní ovládá ohromné impérium, které kromě řady televizí a rádií zahrnuje nahrávací studia, noviny a filmové společnosti. Své aktivity má v řadě zemí světa. Ve světě médií je dravý jak Vikingové. Pravděpodobně něco zdědil po svých předcích.

Keith Rupert Murdoch se narodil 11. března 1931 v australském Melbourne. Jeho rodokmen je poměrně dlouhý. Už podle jména se dá odvodit, že jeho předky byli Vikingové, kteří se usídlili ve Skotsku, pojali za manželky zdejší ženy a založili zde rodinné klany. Rodina Murdochových se angažovala v Presbyteriánské církvi a do Austrálie přišla v říjnu 1884.  Keith Arthur Murdoch, otec Ruperta Murdocha, začal svoji kariéru jako přispívající korespondent a poté jako politický reportér v The Age.


V roce 1913 byl poslán do Londýna jako manažer United Cable Service, odkud dodával australským novinám zprávy z Evropy. Tam se spřátelil s novinovým magnátem Alfredem Harmsworthem zakladatelem Daily Mirror a majitelem The Times. Ten hodně ovlivnil jak Arthura tak Ruperta Murdocha. Arthur Murdoch se postupně vypracoval přes šéfredaktora až na pozici předsedy správní rady Heraldu a Weekly Times. V roce 1952 ale náhle zemřel. Ještě před tím se mu podařilo záhadným způsobem nashromáždit podíly v různých novinových vydavatelstvích.


Toto impérium po něm převzal syn Rupert Murdoch, který tou dobou studoval na Oxfordu filozofii, ekonomiku a politologii. Arthur Murdoch ve své závěti vyslovil přání, aby Rupert začal svoji kariéru v The News. Jeho učitelem a rádcem se stal  Rohan Rivett. Rupert Murdoch našel v novinařině a v obchodu na trhu s periodiky zalíbení. Svoje nadšení přenesl i na svůj tým a tak se mu podařilo zvyšovat náklad. Začal se proto zajímat o akvizice. Koupil například skomírající nedělník Western Australia, který úspěšně pozvedl. V roce 1956 přišel s prvním televizním časopisem TV Week, který začal s udílením diváckých cen oblíbeným osobnostem televize. Pak se přidal časopis pro ženy New Idea. Díky dobré finanční situaci mohl žádat Commonwealth Bank of Australia o větší a větší úvěry na další rozvoj.


Důležitý moment nastal v roce 1956 se Stuartovým případem. Noviny The News rozjely kampaň, ve které se snažily dokázat nevinu aborigina Ruperta Maxe Stuarta. Ten byl odsouzen k trestu smrti za vraždu devítileté holčičky, které se ale nedopustil. Rupert Murdoch tehdy poprvé pocítil, že má moc. I když tehdejší vládní špičky chtěly jeho noviny zlikvidovat, Murdoch obstál. V roce 2002 byl o tomto případu natočen film Black and White, jehož natočení financoval Rupert Murdoch.


Jeho impérium ale stále rostlo. Murdoch proto nakupoval předměstské a provinční deníky a získal také nahrávací společnost Festival Records. V roce 1964 začal vydávat první celoaustralské noviny The Australian. V roce 1968 vstoupil na britský trh. Tak velkou investicí podstoupil značné riziko, ale to se mu vyplatilo. Spřátelil se s Tonym Blairem, kterému dopomohl k jeho mediálnímu obrazu.


Nákupem San Antonio News v roce 1973 vstupuje Murdoch na americký trh. Krátce na to zakládá bulvární noviny National Star, roku 1976 kupuje New York Post. V roce 1983 získává  SkyChannel. 4. září 1985 se stává americkým občanem, aby splnil podmínku, která dává možnost vlastnit televizní  stanici v USA pouze občanům Spojených států. Roku 1985 kupuje filmovou společnost 20th Century Fox.


V roce 1991 dosáhly dluhy společnosti News Corp takové výše, že Murdoch musel prodat některé magazíny, které získal v osmdesátých letech v USA. Velkou část tohoto manka měla na svědomí britská Sky Television, která v prvních letech provozu utrpěla velké ztráty. Zisky z jiných aktivit ale Murdoch Sky podporoval, až se mu roku 1990 podařilo donutit konkurenční British Satellite Broadcasting k fúzi. BSkyB zaujímá od té doby dominantní postavení na britském trhu placené televize.


V roce 1995 vyšetřovala americká federální komunikační komise FCC síť Fox. News Corp bylo vyčítáno, že sídlí v Austrálii a tak je vlastnictví sítě televizí Fox nelegální. FCC ale rozhodlo, že je v zájmu veřejnosti, aby majitelem Foxe byl Rupert Murdoch. Ještě v tom samém roce zakládá v Austrálii spolu se společností Telstra síť placených televizí Foxtel. Roku 2004 se pak News Corp stěhuje do USA. Přesun sídla si vynutila změna australského zákona o vlastnictví médií.


Roku 1996 vzniká známý zpravodajský kanál Fox News Channel, který se stává velkou konkurencí pro už zvedené CNN. V roce 1999 expanduje na australský trh hudebních vydavatelství. A v roce 2003 kupuje od General Motors za šest miliard amerických dolarů 34 procent podílu ve společnosti  Hughes Electronics, která provozuje největší americkou satelitní televizi DirecTV.


Vyznat se ve finančních tocích je poměrně složité. Společnost News Corporation má vyvinutý vysoce sofistikovaný systém vyhýbání se daním. Využívá přitom holdingových společností na Bahamách, Kajmanských ostrovech, Pannenských Ostrovech a Channel Islands. Společnost se tak vyhýbá placení daní v zemích s vysokým zdaněním jako jsou Velká Británie, USA a Austrálie.


Rupert Murdoch se za život oženil celkem třikrát. V roce 1956 si vzal Patricii Booker, bývalou obchodní asistentku a letušku z Melbourne. S tou měl první dceru Prudence (1958). Patricii neměla ráda město Adelaide a navíc Rupert byl stále pracovně pryč, takže jejich manželství skončilo krachem. V roce 1967 se rozvedli. Ještě v tom samém roce si Murdoch vzal novinářku pocházející z Estonska ale působící v Sydney Annu Tõrv.  Spolu měli tři děti. Elisabeth, Lachlana a Jamese, který teď vede některá nahrávací studia spadající pod News Corp. Po rozvodu v roce 1999 dostala Anna Murdoch 1,7 miliard amerických dolarů. Už sedmnáct dní po rozvodu si Rupert Murdoch vzal svoji současnou manželku o 38 let mladší Deng Wen Di. Číňanku (jméno si nechala poangličtit na Wendi Ding), která působila jako viceprezidentka asijské televize STAR TV. S tou má dvě  děti. Grace a Chloe.


Tolik pohled na osobu mediálního magnáta a úspěšného podnikatele Ruperta Murdocha. Příště se podíváme na jeho televizní stanice.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .