Redaktoři slovenské JOJ přijeli na stáž do Novy

radiotv221Prvními pořady, které budou moci sledovat diváci nové slovenské televize JOJ, budou hlavní zpravodajská relace a dokument o vzniku stanice. Poté bude následovat přenos finále Miss Slovensko, který do svého vysílání zařadí i televize Nova.

Desítky zaměstnanců nové slovenské televize JOJ, která 2. března zahájí své vysílání, v těchto týdnech absolvují stáže v barrandovském sídle TV Nova. Podle mluvčího CET 21 Martina Chalupského přitom nejde pouze o redaktory a moderátory. „Je to v pořadí už několikátá stáž zaměstnaců JOJ TV v Praze. Celkově se stáží zúčastní několik desítek pracovníků JOJ TV,“ řekl Chalupský serveru RadioTV.

Stáže neporobíhají podle pevných cyklů, vše je podle Chalupského organizováno operativně podle jednotlivých profesí a konkrétních potřeb. „Stážisté jsou rozděleni podle odbornosti k jednotlivým redakcím a útvarům TV Nova. Jejich stáže nijak nenarušují naši práci,“ řekl mluvčí, podle něhož se zaměstnanci slovenské JOJ nepodílejí na přípravě žádného pořadu TV Nova. „Spíše se nám dívají „pod prsty“, jak to děláme,“ vysvětlil.

JOJ chystá dokument o svém vzniku

Vůbec prvním pořadem, který budou moci v sobotu 2. března sledovat diváci slovenské televize JOJ, bude hlavní zpravodajská relace, kterou stanice zařadila na 19:00 – dobu, kdy začínají Televizní noviny na konkurenční Markíze. V ní se představí obě moderátorské dvojice a poté budou následovat sportovní noviny a relace o počasí. Zpravodajský blok by měl trvat půl hodiny a stejný čas poté věnuje JOJ dokumentu o svém vzniku.

Podle generálního ředitele JOJ TV Richarda Rybníčka stanice nevybírala hlavní moderátory v konkurzu, ale oslovila vybrané osobnosti. „Šlo o více lidí včetně mediálně známých profesionálů. S výběrem jsem spokojený, objeví se totiž nové tváře,“ řekl Rybníček slovenskému deníku Pravda, aniž by prozradil jakékoli jméno. Není proto jisté, zda se na obrazovce objeví dosavadní moderátorka hlavní zpravodajské relace televize Global Silvia Karolyiová.

Objeví se bývalé tváře z Markízy?

Deník Pravda spekuluje o bývalém moderátorovi Televizních novin na Markíze Braňu Ondrušovi, který byl u diváků velmi populární a získal ocenění Televizní osobnost Markízy. Ondruš ještě v nedávné době působil jako místopředseda vládní Strany demokratické levice, která v současné době vede jednání s Mečiarovým HZDS o případné povolební spolupráci. JOJ TV jednala také s další bývalou moderátorkou Markízy Andreou Vadkertiovou, přítelkyní šéfa zpravodajské televize TA3 Martina Lengyela. Ta nabídku odmítla.

„Důvodů bylo několik, nerada bych šla do detailů, ale svou roli sehrál i čas spouštění této televize a stěhování do Košic,“ řekla Vadkertiová agentuře TASR. JOJ TV zahájí vysílání několik měsíců před parlamentními volbami, což vyvolává u některých analytiků pochybnosti. Vadkertiová se přesto dohodla s šéfem stanice na možnostech spolupráce v době, kdy se ustálí programové schéma JOJ TV. Šéfredaktorem zpravodajství JOJ TV bude Roland Kubina, který stejnou funkci zastává i v současné TV Global.

JOJ chce z Košic do Bratislavy

Televize Global, která přejmenováním na JOJ TV fakticky zanikne, přerušila od začátku tohoto týdne výrobu aktuálních zpravodajských pořadů a vysílá místo nich rok staré relace Teležurnál s názvem Stalo se před rokem. Global zrušil celkem 2,5 hodiny původního vysílání denně, pořady Jsme tu pro vás a Naša 17 nahradil hudebními klipy. Důvodem jsou náročné úpravy televizního studia v Košicích, odkud bude JOJ TV vysílat minimálně do září letošního roku.

Právě v září nastane druhá etapa vývoje JOJ TV, kdy stanice začne vysílat větší procento pořadů vlastní výroby. Do té doby bude přebírat program převážně od TV Nova (CET 21 si na Slovensku zaregistrovala přes 50 ochranných známek na pořady TV Nova). Většina přímých přenosů bude společná pro obě televize. Do konce roku by se měla JOJ TV přestěhovat do Bratislavy, kde zatím sídlí kancelář generálního ředitele (shodou okolností také ve filmových ateliérech na Kolibě). Podle Rybníčka si JOJ vybírá z pěti objektů, které však nespecifikoval. Do roku 2003 chce JOJ TV vstoupit se stejným podílem na trhu, jaký má Markíza.

Nova zmizí z kabelových rozvodů

Dnem zahájení vysílání JOJ TV zmizí z kabelových rozvodů na Slovensku televize Nova. „Ještě mě čekají jednání s představiteli UPC Slovensko, ale zatím je víc než pravděpodobné, že Nova bude vyřazena,“ řekl Rybníček deníku Pravda. Nova dosud nedala slovenským kabelovým společnostem písemné svolení k tomu, aby šířili její program. Písemnou smlouvu s provozovatelem zahraniční stanice vyžaduje zákon o vysílání a retranslaci, který začal platit v říjnu 2000. Díky němu musí z kabelových rozvodů na Slovensku zmizet programy televizí Prima a TV3 CZ.

JOJ TV, na kterou se 2. března přejmenuje televizní síť Global, vlastní vysílače v Bratislavě, Žilině, Košicích a Hlohovci. Zbytek území pokrývá z vysílačů regionálních a lokálních televizní a prostřednictvím městských kabelových stanic, se kterými má uzavřenou smlouvu o spolupráci. JOJ TV po nedávném spuštění vysílačů v Bratislavě a Žilině pokrývá zhruba 65 procent území Slovenska. Po dubnovém spuštění vysílače v Hlohovci a zařazení stanice do programové nabídky dalších kabelových společností by mělo stoupnout až na 75 procent.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .