Rakousko se dočkalo, má svou komerční televizi

radiotv222Nechce se tomu ani věřit, ale je tomu opravdu tak. Teprve minulý týden v Rakousku začala vysílat první soukromá celoplošná televize. Bylo to bolestné, ale přece. ATVplus se pokusí konkurovat oblíbené veřejnoprávní ORF i německým stanicím.

Rakousko je poslední zemí v Evropě, kde vznikl duální systém. Naposledy se k tomuto kroku rozhodly vlády Albánie, Irska a Švýcarska v roce 1998. Rakouští politici o něčem podobném nechtěli vůbec slyšet a Rakušanům to patrně ani moc nevadilo. Tři kanály veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ORF jsou populární a pokud někdo zatouží v alpské zemi po komerční televizi, má to velmi jednoduché. Sousední německé televize vysílají v kabelových rozvodech a na satelitu. Ty největší dokonce mají speciální verze pro Rakousko včetně reklamních oken.

Diskuse o liberalizaci televizního trhu v Rakousku probíhá mnoho let. Stejné to bylo i se soukromými rádii. Ty nakonec dostaly zelenou v druhé polovině 90. let. Pravděpodobně proto, že se spíše mělo jednat o zábavně-hudební rádia, která nebudou mít takovou moc jako televize. Je známo, že od vyhlášení rakouské neutrality v 50. letech se o vládnutí dělili převážně jen sociální demokraté (SPO) s lidovci (VPO). A ti neměli sebemenší zájem otevřít trh pro komerční televizi. Stále zdůrazňovali, že veřejnoprávní televize je to jediné, co může Rakousku prospět. Patrně ale za všemi obavami je jenom jeden faktor: snazší možnost uplatňovat vliv.

Mediální trh v Rakousku je celkově anomální. Rakušané jsou poměrně nedůvěřiví a velmi konzervativní. Měli takový strach z liberalizace mediálního prostředí, které podle nich umožňuje koncentraci trhu, že raději kvůli tradiční obavě ze ztráty názorové plurality uděluje Rakousko většině tiskovin dotace. Jinými slovy: Raději média dotovat ze státní kasy, než aby je platila nějaká firma, která jejich prostřednictvím bude šířit svůj vliv.

Sice v roce 1996 parlament po velmi složitých diskusích schválil zákon o možnosti vysílání komerčních televizí, ale nezapomněl se pojistit. Jednalo se pouze o kabelové rozvody a satelit, nikoliv o pozemní celoplošný kanál. Většinou se povolily pouze lokální a regionální televize, které nemají takovou možnost financování, aby mohly případně politicky manipulovat s národem.
Následujících pět let se vedl tuhý boj o vybudování duálního systému, tj. veřejnoprávní televize a soukromý sektor. Tedy systém, který je aplikován v Evropě narozdíl od USA, kde jsou jenom komerční televize a něco jako veřejnoprávní či státní kanál neznají. Dále veřejnoprávní model, tj. veřejná služba může mít více podob. Třeba náš český model je blízký německému pojetí, naopak francouzská podoba spočívá ve větším svazku se státem.

Nejprve najít frekvence, pak vypsat soutěž

Aby mohla vzniknout v Rakousku další televize, musely se najít pro ní frekvence. A nebylo to jednoduché hledání. Stejně jako u nás, i v Rakousku bylo nutné provést změny. ORF má v současné době dva kanály, které lze sledovat pomocí obyčejné drátěné antény. Disponuje ještě třetím a to TW1, který ale vysílá pouze přes satelit. Je to spíše informační stanice zaměřená na předpovědi počasí, sport a zprávy pro turisty. Počítá se, že veřejnoprávní dům dostane v budoucnu ještě další program, který bude možné spustit po zavedení digitálního terestrického vysílání. Nakonec se frekvence pro jeden celoplošný kanál našly a tak nezbývalo než vypsat soutěž pro ty, kteří chtějí provozovat televizi.

Na podzim roku 2001 bylo vypsáno licenční řízení, do kterého se přihlásilo sedm zájemců o provozování komerční celoplošné televize. Dalším dvaceti stačilo získat možnost provozovat regionální televizi pro Víden, Linec a Salcburk prostřednictvím pozemního analogového vysílání. Šťastným se nakonec stala kabelová společnost ATV, která 1.února 2002 od rakouského regulačního úřadu RTR licenci pro celoplošné vysílání obdržela.

ATVplus se inspiruje televizemi RTL a Pro Sieben

Největší podíl v televizi ATVplus má mnichovský podnikatel rakouského původu s filmovými právy Herbert Kloiber, který drží 33%. Dalšími podílníky jsou linecká Hornorakouská spořitelna (Reiffeisen Oberoesterreich), společnost Bawag, banka Hypo Vorarlberg a další bankovní dům Tiroler Sparkasse. Menší podíl drží Management Trust Holding.

Bude zajímavé sledovat, čím chce nová televize ATVplus zaujmout rakouské diváky. Očekává se, že se pokusí vyrábět vlastní verze již známých a úspěšných komerčních programových formátů. S největší pravděpodobností se inspiruje od německých kolegů, a to stanic RTL a Pro Sieben. V jejím programu by neměly chybet tradiční pořady soukromých stanic – politická satira, vědomostní či velké akční soutěžní show nebo bulvární magazín. Zaujmout diváky chce předpovědí počasí, kterou by měly provázet sličné děvy v bikinách.

Management ATVplus se skládá z velké části z bývalých zaměstnanců veřejnoprávní ORF. Ředitelem stanice je bývalý šéf reklamního oddělení ORF Franz Prenner, který se netají optimistickými vizemi. Do roka chce v cílové skupině 12-49 let získat podíl na rakouském trhu 5%, které dnes v Rakousku mají německé stanie VOX, Kabel 1 a RTL 2. V dalším roce pak trh ovládat s 10%, čímž by velkým televizím RTL, Pro Siben a Sat 1 ukazoval ATVplus záda.

Nejdůležitější pro financování televize je získávání reklamy. S tou zatím prý nemá nová komerční televize problémy. Očekává se, že část přebere veřejnoprávní ORF, která je financována kombinovaným způsobem jako u nás, tedy koncesionářskými poplatky a reklamou. Další by měla ATVplus získat na úkor německých konkurentů. ORF však má nový problém, který do minulého týdne neznala. Musí přesvědčovat společnost o svém postavení, poslání a funkci v duálním systému, s kterým se nově začíná učit žít nejen rakouský občan, ale především politici.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .