Rakouská komerční televize slaví první narozeniny

radiotv22I Rakousko je zemí ke které jsme dříve vzhlíželi jako k Západu. I tam byly skvělé supermarkety plné banánů a mandarinek, v obchodech dveře na fotobuňky a barevná televize se dala sehnat i bez známých. Přesto se ale časy změnily a alespoň na chviličku mohli naši sousedé z alpské země na jih od nás závidět našinci. V dobách, kdy u nás své výročí oslavovala jak Nova tak Prima, v Rakousku se teprve spekulovalo o možnosti povolit soukromou televizi. Nakonec se tak stalo a loni 1. června začala vysílat stanice s názvem ATV plus. Život nemá rozhodně jednoduchý, protože veřejnoprávní televize je jí silnou konkurencí. Mimo jiné i kvůli sporům o práva na některé formáty. Připomeňme jen, že například soutěž Chcete být milionářem vysílá v Rakousku první program veřejnoprávní televize ORF 1.

Rakouský nebo spíše vídeňský původ se ATV plus upřít nedá. Spousta jmen jsou na první pohled českého původu. Populárně naučný pořad (něco jako Galileo na PRO7) Aha! Wissensmagazin moderuje každou sobotu v 19:35 Josef Broukal. Ještě častěji se na obrazovce objevuje Dieter Chmelar. Jeho infotainment-show nazvanou ATVplus Chmelar Live můžou diváci vidět každý všední den v 18:30 a víkendové vydání ATVplus Chmelar Das Wochenende vždy v sobotu v 18:15.

Dívat se na ATV plus přes satelit můžou jen diváci, kteří mají SmartCartu pro sledování veřejnoprávní ORF. (Zakódováno systémy BetaCrypt 1 a Cryptoworks) a nebo abonenti Premiere World. (Tady se kvůli černým divákům začal používat systém Nagravision.) Kromě toho se signál šíří klasickými pozemními vysílači a je v nabídce kabelových televizí.

ATV plus tedy slaví rok své existence. První rok života tak má za sebou první rakouská soukromá celoplošná televizní stanice. A taková událost se samozřejmě musí řádně oslavit. Televize se promění v jakéhosi Ježíška a bude ve svém narozeninovém měsíci rozdávat dárky, protože chce, aby slavilo celé Rakousko. Při této příležitosti vycházejí stírací losy. Akci spolupořádá zastoupení automobilky Kia, potravinářská firma Masterfood Austria a obchod s CD, DVD apod. Libro.

Stírací losy rozdávají v ulicích spolupracovníci ATV+, čtenáři novin je najdou ve svém deníku. Losy si zájemci mohou objednat mailem nebo telefonem. K dostání jsou i v pobočkách Libra. Kdo setře políčka a hned vyhraje, může si právě v pobočkách Libra svou výhru vybrat. Jako okamžité výhry je k mání 200 tisíc čokolád a sladkostí od Masterfood Austria. (Např.: Snickers, M&Ms, Mars, Balisto) a 10 tisíc plyšových psů ATV plus. Tady to trochu zavání i začátky televize Nova.

Ten kdo na los napíše své jméno, adresu a telefonní číslo a odevzdá ho v pobočce Libra, je zařazen do slosování o jednu ze čtyř hlavních cen. Tou jsou 4 vozy značky Kia. Do slosování o auto je možné se přihlásit i přes placenou telefonní linku. Auta jsou 4, stejně jako týdnů v měsíci. Každý červnový pátek se totiž bude losovat jeden vítěz. Slosování bude probíhat vždy v pátek ve 20 hodin v pořadu Dominica Heinzla a Isabelly Großschopfové Hi Society.

A jak se daří ATV plus z pohledu čísel. V prime-timu mezi 20:15 a 22:00 dosahuje v cílové skupině 12 – 49 let podílu na trhu 5, 1 procent. V mladší kategorii 12 – 29 jsou čísla ještě příznivější. 7, 1 procent. ATV plus má na svém televizoru už naladěno 70 procent rakouských domácností. To jsou 2 milióny 240 tisíc domácností, tedy asi 5 miliónu a 260 tisíc lidí.

V poslední době ATV plus zabodovalo se soutěží Tausche Familie (Vyměň rodinu). První rakouská reality show spočívá v tom, že si dvě pokud možno co nejvíc rozdílné rodiny vymění jednoho člena. Vyměněný člen se tak musí týden účastnit každodenního života pro něj naprosto cizí rodiny.A tak matka rakouské rodiny musela například na týden převzít roli matky v rodině přistěhovalců a naopak. Pořad samozřejmě vyvolal velkou diskuzi. Stejně tak jako se u nás diskutuje o Superstar, v Rakousku se mluví o rodinách. Kromě vděčných diváků se samozřejmě najdou i tací, kteří soutěž považují za nemorální.

Vděční diváci i zatvrzelý odpůrci. I to patří ke komerčním televizím. Ať už se to někomu líbí nebo ne, ATV plus přežila první rok a nezbývá nic jiného než jí popřát všechno nejlepší do dalších let.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .