Rakouská mýdlová opera z dílny Endemolu skončila fiaskem

Rakouská veřejnoprávní televize chtěla konkurovat německým stanicím a rozhodla se ohromit diváka vlastní mýdlovou operou vysílanou každý podvečer. Zázrak se ale nekonal. Po pár měsících projekt minulý týden skončil fiaskem. Endemol, který je tvůrcem původního námětu, tentokrát zklamal.

Když na konci roku 2006 nahradil Alexander Wrabetz Moniku Lindner v roli generálního intendanta, slíbil, že ORF zreformuje. Podle jeho slov mělo jít o největší programovou reformu všech dob. Jedním z cílů bylo zvýšení sledovanosti v podvečer, kdy řada Rakušanů přepínala na německé stanice především na RTL, kde běží daily soap Gute Zeiten – Schlechte Zeiten. ORF proto přišlo s vlastním seriálem, který na ORF1 nahradil zpravodajskou relaci Zeit im Bild. Ta se nyní vysílá už jen na ORF2. Dříve běžela na obou programech.


Vedení veřejnoprávní televize podpořilo návrh začít vysílat vlastní denní seriál. Daily soap dostal název Mitten im 8en – Uprostřed osmého. Myšlen je osmý okres, tedy část Vídně (Josefstadt), ve které se děj seriálu odehrává. Osmý okres (Bezirk) je nejmenším okresem města Vídně. A právě tady převzal Ossi Weininger s přítelkyní Claudií Holacek starý hostinec. Kousek od nich bydlí na privátu Verena, Lisa, Robert a Michael. O pár bloků dál sídlí rodina Steinlechnerova. V prvních dílech se jednotlivé postavy představují. Divák zjišťuje, že Robert je zamilovaný do Vereny, Ossi má problémy ve vztahu ke Claudii a Michael a Lisa k sobě mají občas dost blízko. Flo a Julia Steinlechnerovi řeší své pubertální nešťastné lásky.


První díl uvedl veřejnoprávní vysílatel s velkým očekáváním 10. dubna 2007. Mitten im 8en měl být teprve začátkem velké programové reformy. Očekávala se sledovanost alespoň 400 tisíc diváků. Ty televize slibovala i inzerentům. Zvýšila proto už dopředu cenu reklamy. K obrazovkám ale usedlo jen 364 tisíc lidí. To znamená 17tiprocentní podíl na trhu. Po prvním týdnu už share dosahoval jen 13,25%. Pro porovnání  o rok dříve dokázalo ORF1 zaujmout 18,5% diváků.


V následujících týdnech sledovanost klesala. Po šesti týdnech přišel doslova černý pátek. Seriál vytvořil rekordně nízkou sledovanost 80 tisíc diváků. Pak se situace nepatrně zlepšila. V devátém týdnu byla sledovanost 93 tisíc, což znamenalo šestiprocentní podíl na trhu. V pátek desátého vysílacího týdne byl ale vytvořen další rekord. Pouhopouhých 69 tisíc diváků. K ukončení seriálu nutila vedení ORF nejen nízká sledovanost ale i kritika v médiích, která rakouský daily soap odsoudila k záhubě. Tak nakonec rozhodlo i vedení ORF, které se usneslo, že poslední díl, v pořadí padesátý šestý, se bude vysílat 29. června 2007. Předtím tu byly ještě pokusy o záchranu úpravou seriálu.


Zpravodajská relace Zeit im Bild se na obrazovku ORF1 v 19.30 ale nevrátí. V uvolněný vysílací čas začala televize 2. července uvádět americký seriál Malcolm in the Middle televize Fox.


Předlohou seriálu Mitten im 8en je holandská série Samen od Endemolu. I tato předloha se nesetkala s velkou diváckou odezvou a po několika měsících skončila. Zájem o námět má německá stanice Pro Sieben. Ta by chtěla natočit svoji verzi seriálu, který by se přenesl do německého prostředí. Projekt ale nemá ještě úplně odzvoněno ani v Rakousku. Na  podzim 2008 by se mohl dočkat pokračování. I když je možné, že na jeho místo přijde jiný seriál. I když Mitten im8en masy neohromil, na internetu vznikla i fanpage.


Seriál je ale trošku technickou lahůdkou. Podle serveru AllesApple.at si tu světovou premiéru odbylo vybavení na zcela nový způsob záznamu a střihu. Jak server podotýká, o této technické raritě nevědělo ani tiskové oddělení ORF. Jde přitom o novinku a Martin Novak z postprodukce se rád pochlubil tím, že to s ní dotáhli až do NAB.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .