RadioTV představuje: Křesťanská televize Bibel TV

Jen o jeden jediný den než česká hudební televize Óčko je mladší německý křesťanský kanál Bibel TV. Stejně jako existují křesťanská rádia jako například německé Radio Horeb, rakouská Maria a další, mají křesťané v německy mluvících zemích i svoji televizi. Ta oslavila v pátek 1. října 2004 své druhé narozeniny. Kromě toho že se jedná o jedinou televizi svého druhu v Německu, se Bibel TV může pochlubit i nejlevnějším provozem. Její roční rozpočet činí jen 2,2 miliónu eur na rok.

„Dříve jsem to měl k dispozici na jeden jediný televizní film. Dnes s tou samou částkou provozujeme jednu stanici celý rok a to 24 hodin denně,“ směje se obchodní šéf televize Henning Röhl, který dříve působil jako ředitel televize MDR. Podporu kanálu vyjádřila řada lidí z veřejného života. Nám nejznámější je předseda bavorské vlády Edmund Stoiber.

Společnost Bibel TV vznikla už 11. ledna 2001 v Bonnu. U zrodu stál majitel nakladatelství Verlag für die Deutsche Wirtschaft Norman Rontrop. Jeho nadace se stala držitelem většiny podílu. Do začátku věnoval Rontrop 6 a půl miliónu eur. Obě velké církve (katolická a evangelická) drží 25,5%. Dalšími společníky jsou další křesťanské organizace.

Poté co Henning Röhl skončil u MDR začal s budováním nového křesťanského kanálu. Postaral se nejen o vytvoření programu, ale také o licenci a zařízení prostor. Ačkoliv hamburská mediální rada byla projektu příznivě nakloněna a licenci na 24-ti hodinové vysílání udělila bez zbytečných průtahů, plánovaný začátek vysílání na jaře 2002 dodržen nebyl.

Digitální signál se začal přes satelit Astra 2C, transponder 57 šířit 1. října 2002. Pro případné zájemce uvádím ještě frekvence 10, 832 GHz (nebo 10 832,25 MHz), polarizace horizontální, symbolrate 22 000 ksym, FEC 5/6, VidePID 32, AudioPID 33, PCRPID32, SID 61900, norma MPEG-2/ DVB. Později se stanice dostala i do digitálních kabelových rozvodů. Případné problémy s příjmem je možné řešit dvakrát do týdne vždy ve středu a v pátek od osmi do devíti večer přes technickou hot line.V německy mluvících domácnostech má možnost Bibel TV sledovat 6, 1 miliónu domácností. V celé Evropě to je více než 20 miliónů domácností. Měření sledovanosti prostřednictvím GFK se neprovádí. A tak se jako sledovanost udávají jen odhady představitelů televize, které hovoří o 250 až 300 tisících diváků.

Přestože se Bibel TV v průzkumech GFK neobjevuje, určitou analýzu k dispozici máme. Jedná se o průzkum provedený mezi odběrateli sešitku s programem. Nejpočetnější věkovou skupinou jsou k překvapení samotného vedení Bibel TV lidé ve věku 40 až 49 let. (31,3%) Hned na druhém místě se umístila věková kategorie 30 až 39 let (22,7%) a teprve až třetí je tolik očekávaná skupina 60 – 69 (17,6%). Průměrný věk diváka této stanice je tak 33,4 roku.

V programu diváka nejvíce zajímá hudba, na druhém místě pak skončili knihy a třetí příčku obsadili akce pořádané církvemi. Více než polovina diváků Bibel TV se na svou křesťanskou televizi dívá několikrát do týdne. 30 % si ji naladí alespoň jednou za týden. Se 47 procenty převažují evangelíci, katolíci jsou s 19 procenty v menšině. Zbylá 34 procenta připadají ostatním vyznáním případně i lidem bez vyznání. Prime time vystopujeme stejně jako u řady komerčních televizí po osmé hodině večer.

V únoru 2003 začal vycházet sešitek s programem. Ten je možné si nechat zdarma zaslat. První číslo vyšlo v nákladu 2 000 kusů. Počet vytištěných a odebraných exemplářů postupně rostl až na současných 32 000. Do konce roku by se mělo toto číslo ještě zvětšit až na 40 000. Redakce televize, kterou tvořilo sedm lidí sídlila v Hamburgu. Vysílalo se ale z Luxemburku. Teprve letos se televize přestěhovala do nových a větších prostor v Hamburku, ve kterých oslavila i své druhé narozeniny. V sešitku s programem je otištěna i prosba o finanční příspěvky.Způsob financování je stejný jako v případě křesťanských rádií.

Jak se uvádí na webových stránkách křesťanské televize, celý projekt vznikl jen kvůli knize, která dala stanici jméno a to kvůli Bibli. Program se ale neomezuje jen na předčítání z Bible nebo přenosy z bohoslužeb. Programová nabídka (vysílá se i když s reprízami 24 hodin denně) je mnohem bohatší. Filmy s křesťanskou tématikou, hudební pořady a programy pro děti. Videoklipy s křesťanskou hudbou, zpěváky a vůbec všechno okolo hudby (samozřejmě křesťanské) se prezentuje v pořadu Jericho. Dále se v programu objevují různé talk-show apod. Program jako u každé jiné televize?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .