RadioTV představuje: Gurmánská televize TV.Gusto

Český divák si pořadů o vaření moc neužije. Když si ale představíte, že v Německu už existuje kanál, který se věnuje pouze vínu (RadioTV představuje: Vinařská televize Wein TV), chtělo by to i program, který by se zabýval také jídlem. Pořadů o vaření najdeme na světových televizích víc než dost. V Kanadě sice udělali letos v létě průzkum, ve kterém zjistili, že většina televizních kuchařů nedodržuje hygienická pravidla, ale na jejich popularitě to nijak neubírá.

Protože hlad a chuť vařit může člověka přepadnout téměř kdykoliv, objevil se v Německu kanál, na kterém se vaří celý den. Kanál pro kuchtíky nazvaný TV.Gusto začal vysílat letos 21. září v 17.15 hodin. Signál šíří digitální satelit Astra, transponder číslo 103, 19,2 stupně východně na frekvenci 12 460 MHz, horizontální polarizace, symbolrate 27500, FEC ¾. Do dalších domácností se program dostane díky síti kabelové televize. Celkem ho má možnost přijímat 12 miliónů domácností.

TV.Gusto nabízí svým divákům 24 hodin denně kulinářské reportáže, magazíny a show převážně vlastní produkce. Na obrazovce se objevuje vše od obyčejných receptů z dob našich babiček přes zdravou výživu až po galavečeře evropské šlechty. Pořady se natáčí v Kolíně nad Rýnem, odkud stanice vysílá.

V programu se objevuje celkem 10 nových formátů, které byly vytvořeny speciálně pro TV.Gusto. Jedním z těchto formátů je show Kuchařské hvězdy – vyzyvatelé (Kochstars – die Herausforderer). V ní se vaří ve dvou kuchyní. V duelu spolu soupeří jeden amatérský kuchař a profesionál. Trochu nostalgie a pohled do kuchyně let 1950 až 1970 nabízí pořad Bábovka – to nejlepší z babiččiny kuchyně (Guglhupf – das Beste aus Großmutters Küche). Večer se pak objevují reportáže, které diváky mají oslovit zajímavými obrázky. Jedná se například o reportáže o pěstování vína v Bordeaux nebo výrobě doutníků na Kubě. Pozdě večer se pak vysílají pořady z produkce BBC (samozřejmě o vaření). Ty se dávají v originální anglické verzi.

Kdo chce jíst a přitom zůstat štíhlý, měl by k obrazovce TV.Gusto usednout každý den v 17:15, kdy je čas na půlhodinku o zdravých pokrmech. Další půlhodinka (17.45 až 18.15) je pro ty, co mají rádi jídla, která voní dálkou. V pořadu Tak chutná svět (So schmeckt die Welt) se představují nejen pokrmy typické pro různé země, ale také způsoby stolování. Člověk se tak dozví, kde je slušné si u jídla zamlaskat a v kterých zemích se to naopak nehodí a jak jíst speciality, které se nekonzumují příborem.

Dalších dokonce šedesát minut je věnovaných domácí kuchyni nebo spíše pokrmům z jednotlivých německých spolkových zemí. Kromě toho obsahuje pořad Německo vaří i rubriku Poplach, ve které se divák dozví, jak řešit případné problémy, které se můžou v kuchyni objevit. Uveřejněné recepty si můžou diváci nechat poslat faxem nebo je najdou na internetu.

Další hodina je věnovaná už zmiňované soutěži Kochstars. Čas od 20.15 do 20.45 vyplňuje v pondělí pořad Dipp Visit. Štáb se s kamerou vydává do originálních a kuriózních restaurací. Ty se nacházejí na různých neobvyklých místech jako třeba, jak se píše na stránkách TV.Gusto, v památkově chráněném domečku se záchodky (nesmějte se, restauraci z bývalých veřejných záchodů mají u nás např.: v Ostravě), nebo se divákům představuje restaurace na vrcholu televizní věže apod. Pondělí večer pak pokračuje jakousi reality show Die Caterer. Kamera doprovází vždy jednu catreringovou fimru při plnění jejich náročných úkolů a uspokojování potřeb i těch nejnáročnějších zákazníků.

Úterní večer otevírá už zmiňovaný pohled do historie vaření a pečení v pořadu Bábovka. Ve středu se v prime-timu vysílá Crème de la crème. To je pořad do kterého se zvou jen ti nejlepší kuchaři z celého Německa, kteří vaří v hotelech s vyšším počtem hvězdiček. Nechybí ani ukázky toho, jak se připravuje prostírání. Luxusnější obrázky jsou vidět i ve čtvrtek v pořadu Royal Dinner. Tady má divák možnost se seznámit nejen s pochoutkami, které se servírují například princi Charlesovi při Salzburských slavnostech nebo na svatbě švédského královského páru, ale také se způsoby stolování, s výběrem oblečení hostů, etikou apod. Princ von Hohenzollern, který se v tomto prostředí pohybuje, vypráví divákům úsměvné historky, které se v takové společnosti dějí.

Protože jídlo patří k životu a běžný život a tudíž i jídlo se objevují ve filmech a literárních dílech, je tu páteční večerní pořad Listový salát (Blattsalat), který je připraven nikoliv ze zelených lístků salátu, ale právě z pokrmů, které se servírují na stránkách knih nebo na stříbrném plátně. Každý den pak od 21.15 do 22.00 běží reportáže, ve kterých se divák podívá například do zákulisí nejluxusnějších německých hotelů, kuchyně na zaoceánském parníku nebo kuchyně, která vaří na olympiádě olympijskému výboru. A na dobrou noc se od 22.00 do 23.00 vysílá to nejlepší ze zahraničních pořadů o vaření. Jde především o produkci BBC případně z Itálie. Uváděné časy jsou časem, kdy se vysílá premiéra. Pořady se samozřejmě opakují.

Program se šíří nekódovaně, takže jediným zdrojem příjmu je reklama. Ta se logicky orientuje na jídlo a vše co souvisí s potravinami, stravováním a přípravou pokrmů. Prostor mezi jednotlivými pořady vyplňuje i teleshopping.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .