RadioTV představuje: STAR – Murdochovo asijské impérium

Rupert Murdoch je přítomen v řadě zemí světa. Tam kde ještě jeho impérium nevlastní žádnou televizi se o to pokouší. V Asii patří jeho STAR k významným hráčům na trhu. Televize má dobré vztahy i s čínskou vládou a tak může působit i na tomto velkém televizním trhu. Kromě toho působí v druhé nejlidnatější zemi světa a to Indii.

Rupert Murdoch ovládá po celém světě řadu televizí. V Asii je zastoupen sítí stanic STAR (Satellite Television for the Asian Region), která má hlavní sídlo v Hong Kongu. Korespondenti sídlí v Indii a Austrálii a řadě asijských zemí. Tyto televize sleduje v 54 zemích přes 300 milionů lidí. Denně k nim usedne zhruba 100 milionů diváků.


STAR je druhou největší mediální společností v Indii. První místo ovládá Benett, Coleman & Co., který je vydavatelem deníku Times of India. Většina příjmů televize STAR pramení právě z Indie. Časopis The Economist navrhl, že by se STAR, BSkyB a DirecTV mohly sloučit a vytvořil globální satelitní televizi.


Společnost vznikla v roce 1990 a o rok později začala vysílat pět televizních stanic. Díky televizi STAR tak začal do Asie pronikat ve větším měřítku satelit. Satelitní vysílání tak v tomto regionu zaznamenalo boom. Už v roce 1993 přichází Rupert Murdoch a jeho News Corporation a kupuje 63,6% televize STAR. Za to platí půl milionu dolarů. V červenci 1995 dokupuje zbylých 34,6%.


STAR kontroluje nejen televizní stanice, ale má ve svém portfoliu také čínskou filmotéku. Ve filmové branži se angažuje ve spolupráci s předními asijskými společnostmi, kabelovými a digitálními operátory.


V nabídce satelitní televize STAR se objevují tyto programy. Channel V (vlastně STAR), dříve MTV Asia. Hudební kanál, který je nabízen v národních mutacích pro Indii, Čínu, Austrálii, Thajsko, Koreu, Tchajwan a Filipíny. Populární britské a americké zábavné pořady přináší STAR World. Filmy v angličtině nabízí STAR Movies.Kriket, automobilové závody, golf a další sporty přináší STAR Sports, který spolupracuje s ESPN. Vysílá i baseball a rugby. STAR Chinese Channel je všeobecně zábavný program v mandarínské čínštině, jedná se o jednu z pětice původních stanici STAR.


STAR Chinese Movies nabízí v kantonské čínštině filmy. STAR Plus je hindsky mluvený zábavný program pro Indii. Taktéž patří do původní pětky. Z anglických relací se pak vyčlenil samostatný program STAR World. Běžnou zábavu v hindštině nabízí i STAR One. Filmy v tomto jazyce přináší STAR Gold. Populární pořady z STAR Plus uvádí STAR Utsav. 24 hodin nepřetržitého zpravodajství v hindštině nabízí STAR News. V bengálštině přináší zprávy STAR Ananda. V tamilštině STAR Vijay- AXink Kong, to je zábava v mandarínské čínštině.


Satelitní platfforma STAR nabízí i kanály, které nepatří přímo této společnosti. Jsou to tyto programy: Antv, což je indonéská televize. Phoenix Chinese Channel – mezinárodní zábavní kanál v mandarínské čínštině. Zpravodajství je na Phoenix Infonews, filmy Phoenix Movies Channel. O přírodě se asijští diváci odzvědí víc v Nat Geo Adventure nebo na National Geographic Channel či National Geographic Wild. Nabídka dále obsahuje The History Channel, ESPN, Fox News Channel, Fox Sports, Fox Crime, zábavní Fox FX, Sky News, Jetix a Baby TV, která nevysílá žádnu reklamu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .