RadioTV představuje: Fox TV

Všemi mastmi mazanou liškou je v tomto případě australský mediální magnát Rupert Murdoch. Ten provozuje na celém světě řadu médií. Do jeho portfolia patří i síť televizí označovaná jako Fox. Kromě klasického programu existuje i zpravodajský kanál a pak řada sportovních orientovaných podle různých disciplín.

Dnešní síť televizních stanic Fox (povětšinou psáno velkými písmeny FOX) zahájila své vysílání 9. října 1986 jako FBC (Fox Broadcasting Company). Prvním pořadem byla late night show s Joanem Riversem. Původně vysílala tato televize jen večerní pořady. Do prime-timu se pokusila dostat až 5. dubna 1987 seriálem Ženatý se závazky. Následovala The Tracey Ullman Show, pak Simpsonovi a další a další. Řada seriálů a shows z tehdejší doby skončila krátce po svém startu a dnes už jejich jména nikomu nic neříkají.


Objevil se tu pořad America´s Most Wanted, který představoval hledané zločince v naději, že je veřejnost pomůže dopadnout, který zároveň přibližuje práci policistů. Právě tato pátrací relace byla prvním pořadem stanice Fox, který se dostal podle průzkumu sledovanosti Nielsen ratings do padesátky nejsledovanějších pořadů týdne. Program běží do dneška. Začátky byly ale skromné.


Vysílání se postupně rozšiřovalo na víc a víc dní a víc a víc hodin, až se nakonec začalo vysílat 15 hodin denně. Rupert Murdoch si tak šel za svým cílem, který zveřejnil už v říjnu 1985. Tehdy prohlásil, že chce stvořit televizi, která by byla konkurencí pro “velkou trojku“ ABC, CBS a NBC. Začít dýchat těmto velikánům na paty se mu podařilo až po letech. Fox měl nevýhodu v menším pokrytí. Zatímco jeho konkurenti zasahovali 97% amerických domácností, Fox se dostal jen na 80% obrazovek. Síť Foxu tvořilo 96 stanic. Šest vlastních a devadesát přidružených. Dnes je Fox k mání v 96,18% domácností.


Murdoch plánoval využít kapacity filmových studií, která získal a vysílat pořady vlastní produkce. To byla praxe, kterou americká mediální rada FCC dlouhá léta netrpěla. Fox produkoval nové a nové filmy (20th Century Fox) a také nové seriály. Podíl na trhu se ale stále nijak markantně nezvyšoval. V devadesátých letech proto News Corp. nakupuje podniky, které vlastní televizní stanice jako New World Communications, Chris-Craft Industries, BHC Communications nebo United Television. Tím zvyšuje počet svých stanic, které šíří program Foxu. V programu se objevují úspěšné seriály jako Beverly Hills 90210, Melrose Place nebo Party Five, ke konci devadesátých let pak The X-Files a Ally McBeal. Nadále pokračuje velký hit The Simpsons.


Začátkem milénia začala obliba trháků minulé dekády upadat. Fox se proto rozhoduje pro reality-shows. Pouze Joe Millionaire zažívá úspěch. Hitem se stává teprve až americká Superstar American Idol. Ten se stává nejsledovanějším pořadem sezóny. Při letošním finále usedlo k obrazovkám 40 milionů diváků. První desetiletí nového století sebou přineslo zároveň nové seriály Dr. House, Sběratelé kostí nebo 24 hodin. Vysíláním finále americké Národní fotbalové ligy 2005 se Fox konečně dostal v žebříčku sledovanosti před konkurenty. Navíc zasáhl lukrativní cílovou skupinu ve věku 18-49 let.


Přímo Fox se ve svém vysílání zpravodajství příliš nevěnoval. Rupert Murdoch se domníval, že většina zpravodajských médií v USA je liberálního ražení. Když se rozhodl stvořit konkurenci pro CNN, věděl, že jeho zpravodajský kanál bude konzervativnější. Fox News Channel – FNC, krátce často jen Fox News začal vysílat 7. října 1996. Televize se stala nejúspěšnějším kabelovým kanálem. A jeho nejúspěšnějším pořadem je The O´Reilly Factor s Billem O´Reillym. Politická talkshow, která je střižená podle názoru moderátora a je pravicově orientovaná. Nepatriotské či dle O´Reillyho nemorální názory často otevřeně kritizuje. Tendenční zpravodajství, které podporuje politiku současného amerického prezidenta Georga Bushe, je stanici vyčítáno často.  Mj. i dokumentárním filmem Outfoxed, ve kterém bývalý zaměstnanci hovoří o tom, jak museli pracovat na politickou objednávku.


Televize Fox se snažila získat i práva na sportovní přenosy především na Národní fotbalovou ligu. V roce 1987 nedokázal Fox práva získat. O šest let později už ale přeplatil CBS, které fotbalové přenosy přinášelo už od padesátých let. V současné době provozuje Fox řadu sportovních kanálů. Jeden z nich se věnuje například sportovnímu klání univerzit, jiný motoristickému sportu, další fotbalu, jeden jen australskému fotbalu atd.


Balík programů Fox se orientuje i na děti. Pro ně najdeme v nabídce kanály 4Kids TV dříve FoxBox a Fox Kids, který znají i diváci českých kabelovek. Televizí, které patří Rupertu Murdochovi je opravdu mnoho. Příště se podíváme na jeho stanice mimo USA.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .