ProSiebenSat.1 má nového majitele – vznikne evropská televizní dvojka

Majoritní podíl v ProSiebenSat.1 získalo konsorcium KKR/Permira. To má v plánu sloučit ProSiebenSat.1 s SBS Broadcasting. Vznikne tak druhá největší televizní společnost v Evropě.

Jak slíbil, tak udělal. Haim Saban opravdu neztrácel čas. V úterý v poledne odevzdali zájemci o majoritní podíl v ProSiebenSat.1 své závazné nabídky a už ve středu v noci domlouval Saban jako zástupce prodávající společnosti German Media Partners poslední podrobnosti smlouvy s konsorciem KKR/Permira, které v souboji o největší německou televizní společnost zvítězilo.


Konsorcium KKR/Permira šlo odhodlaně za svým cílem. Aby zabránilo případným námitkám regulátora kvůli přílišné koncentraci vlastnictví v médiích, prodalo na podzim svůj podíl v německé pay-tv Premiere. Ambiciosním plánem fůze s SBS Brodcasting, ve které už vlastní majoritu, a vytvořením evropské televizní dvojky se sídlem v Mnichově získalo na svou stranu nejen management ProSiebenSat.1, ale i německé politiky. Těm prvním se líbí, že nepřijdou o svá křesla a ti druzí zase kvitují, že se zvýší prestiž Mnichova jako důležitého centra evropského mediálního průmyslu.
Byť se v posledních dnech zdálo, že favoritem je spíše turecký mediální koncern Dogan Yayin Holding, který měl údajně nabídnout nejvyšší cenu, nakonec zvítězil projekt KKR/Permira, který je postavený na synergiích a úspoře nákladů plynoucích z fůze s SBS Broadcasting. Určitou roli v ochotě KKR/Permira nabídnout nejvyšší cenu hrálo i to, že nebude potřebovat tolik hotovosti jako ostatní zájemci. Součástí jejich plánu totiž je, že ProSiebenSat.1 od KKR/Permira odkoupí jejich podíl v SBS Broadcasting. Hotovostí, kterou obdrží za svůj podíl v SBS Broadcasting tak KKR/Permira zaplatí část kupní ceny za ProSiebenSat.1. Zatížit přebíranou společnost dluhem a nechat ji fakticky zaplatit náklady na její pořízení není v oblasti fůzí a akvizic nic neobvyklého.
Dosažená cena sice nedosáhla očekávaných 30 EURO za akcii, ale i tak oznámených 29 EURO za akcii oceňuje celou ProSiebenSat.1 na zhruba 6 mld. EURO. KKR/Permira plánuje vykoupení akcií od drobných akcionářů, ale po fůzi s SBS Broadcasting hodlá uvést akcie opět na burzu.
Třetím zájemcem o kontrolní balík v ProSiebenSat.1 bylo konsorcium private equity fondů APAX/Goldman Sachs. O jeho záměrech a plánech toho na veřejnost moc neproniklo, ví se jen, že jím nabídnutá cena byla pod očekávanou úrovní.


Nová evropská televizní dvojka
ProSiebenSat.1 posílená o aktivity SBS Broadcasting sníží náskok dosavadní jedničky na trhu, lucemburské RTL. SBS Broadcasting přinese do ProSiebenSat.1 především své televizní aktivity v severní a jihovýchodní Evropě, kde provozuje 19 volně šiřitelných a 20 placených televizních kanálů, které denně sleduje zhruba 100 mil. diváků.
O SBS Broadcasting se ve své době mluvilo jako o zájemci o podíl v TV NOVA a PRIMA TV, či dokonce jako o partnerovi pro fůzi s vlastníkem TV NOVA, bermudskou společností CME. Právě pro souboj se CME na Balkáně (Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko) získala nyní SBS Brodcasting v ProSiebenSat.1 důležitého partnera, o jehož zkušenosti či knihovnu pořadů se může opřít.
Součástí SBS Broadcasting je rovněž významné portfolio rozhlasových stanic – opět v severní a jihovýchodní Evropě. V tuto chvíli není jasné, zda se rozhlasový byznys z SBS Broadcasting ještě před fůzí s ProSiebenSat.1 vyčlenění, či zda zůstane jeho součástí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .