Produkční skupiny: Fremantle hledá lidi i u nás

Fremantle patří společně s Endemolem k rozhodujícím hráčům na trhu. Kromě reality shows nabízí i různé další formáty včetně scénářů na televizní seriály. Díky četným akvizicím se společnost dostala i k archivům řady firem, které pro ni znamenají přístup k velkému fondu pořadů, který může dále prodávat. Celkem je v archivu společnosti FremantleMedia uloženo 150 tisíc hodin programu.

Fremantle je město v Západní Austrálii, které má něco málo přes sedm tisíc obyvatel. Založeno bylo v roce 1829. Městem bylo vyhlášeno o sto let později. Tehdy mělo 25 tisíc obyvatel. Jméno dal městu Charles Howe Fremantle, který sem jako první doplul a místa, kde město leží, kolonizoval. V dějinách najdeme ještě britského podplukovníka Arthura Fremantla. A Fremantle je též předměstí města Southampton v hrabství Hampshire. Nás ale zajímá stejnojmenná produkční společnost Fremantle.


V současné podobě a se současným logem existuje FremantleMedia od rok 2001. Tento úspěšný producent řady známých formátů patří do skupiny RTL, kterou vlastní Bertelsmann. FremantleMedia vznikla sloučením řady společností v jednu. V minulosti ji proto můžeme vystopovat pod jmény All American Television, LBS Communications nebo Pearson Television. Kromě těchto společností patří do Fremantlu i Grundy Television, Crackerjack Productions (která se nyní transformuje na FremantleMedia Australia), Thames Television a Talkback Productions, které se spojily do talkbackTHAMES a také německá společnost UFA, která vznikla už v roce 1917.


Díky těmto akvizicím vlastní Fremantle práva k řadě děl. Vzhledem k tomu že jednotlivé společnosti často předtím, než se spojily s Fremantle, pohlcovaly jiné menší firmy, dá se říct, že množství práv rostlo geometrickou řadou. Fremantle tak disponuje právy na filmy, seriály a miniseriály Baywatch, Verliebt in Berlin, In Search Of…, That´s Incerdible, The Javne Mansfield Story, Bill, Neighbours a další.


Společnost je rozdělena do dvou hlavních divizí. Creative Networks a FremantleMedie Enterprises. Creative Networks má na starosti lokální produkce, FremantleMedia Enterprises se stará o distribuci a licencování děl.


V současné době se na český trh chystá vstoupit formát X Factor, který pochází z dílny Fremantlu. V USA zajišťovala tato společnost produkčně i American Idol. Dalšími formáty, které Fremantle nabízí je The Price is Right, Family Feud, Got Talent, PokerFace nebo Thank God You´re Here. Kromě reality shows a soutěží produkuje i seriály. Stojí za úspěšnou německou daily soap Gute Zeiten, Schechte Zeiten a také velice úspěšným a u nás z internetu hojně stahovaným seriálem IT Crowd.


Její produkce ale nalezneme také v Maďarsku, Holandsku, Španělsku a dalších zemích. Fremantle v současnosti působí v 25ti zemích a zásobuje trhy ve zhruba 40ti státech. V roce 2005 tak vzniklo přes osm a půl tisíce hodin programu. Na jeho tvorbě se podílí 1 700 stálých zaměstnanců a řada externích spolupracovníků. Aby byl výčet čísel kompletní, dodejme ještě, že v archívu má tato firma 150 tisíc hodin programu. Pro zájemce existuje možnost si jednotlivé pořady nechat zaslat např. jako DVD. Stačí jeden email.


Svoje produkty prezentuje FremantleMedia na svých stránkách, které mají adresu www.fremantlemedia.com. Zde jsou i tiskové zprávy společnosti. PR má na starosti renomovaná agentura Ogilvy. Koho by stránky zaujaly a zdála se mu firma Fremantle jako vhodné budoucí pracoviště, bude jistě vítán. Společnost právě hledá manažera pro merchandising v oblasti střední a východní Evropy. Nutností je znalost němčiny a angličtiny, některý ze středoevropských jazyků je výhodou. Šanci tak mají i uchazeči z Česka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .