Produkční skupiny: Endemol je druhým největším hráčem

Endemol je po společnosti Fremantle druhým největším hráčem na poli televizní produkce. U nás se Endemol zapsal Milionářema Big Brotherem. Firma má svá zastoupení v řadě zemí, kde vznikají národní varianty různých formátům. Firma sídlí v holandském městě Hilversum, kde se narodil i jeden z jejich zakladatelů.

V roce 1955 se v holandském městě Hilversum narodil John de Mol, syn zpěváka Johna de Mola Seniora a zaměstnankyně rozhlasu. Jako malý kluk se chtěl stát fotbalistou. V roce 1973 ukončil studium na reálce a začal moderovat na Radiu Noordzee. Pak pracoval pět let u státní televize TROS. V roce 1976 se oženil (rozvedl se o čtyři roky později) a v roce 1979 se stal otcem syna Johnnyho de Mola a také vlastní produkční firmy. Do světa šoubyznysu se vrhla i jeho sestra Linda de Mol.


V roce 1942 se v hlavním městě Holandska Amsterdamu narodil Joop van den Ende. Syn dělnické rodiny pracoval po ukončení obecné školy rok ve stavebnictví, pak začal navštěvovat kurz pro stavitele dekorací v Nizozemské opeře.  V Amsterdamu založil vlastní kabaretní skupinu a po službě v armádě se z něj stal herec. V roce 1969 se začíná věnovat sivadelní a televizní produkci. Do Holandska přivezl muzikály Miss Saigon,  West Side Story, Evita, Bídníci, Fantom opery nebo My Fair Lady.


V roce 1994 se pánové van den Ende a de Mol dohodli na spojení svých firem. Tak vznikl Endemol. Jeho hlavním sídlem je holandské město Hilversum. V roce 1996 se firma objevila na burze a v roce 2000 ji za 5,5 miliardy euro koupil  španělský koncern Telefónica. Krátce na to ale akcie mediálních firem klesly v ceně a hodnota Endemolu se tehdy dostala na 840 milionů euro. Nyní má ve firmě podíl italská mediální skupina Silvia Berlusconiho Mediaset.


Patrně nejznámějším formátem Endemolu je Big Brother.  Dalším úspěšným pořadem byla seznamovací show Nur die Liebe zählt, která se vysílala v Německu. Kromě seznamování tu šlo i o odpouštění nebo hledání ztracených lásek, rodičů, přátel. Za asistence televizního štábu tak například tajný ctitel nechal své milované vybudovat velké srdíčko, které si mohla prohlédnout z vrtulníku atd. Maskotem pořadu se stal plyšák NUDLZ (jméno je odvozeno od NUr Die Liebe Zählt.), který měl v sobě malý mikrofon a reproduktorek a sloužil tak k nahrání krátkého vzkazu pro milovanou osobu.


Svatbu snů kdysi vysílala v Česku FTV Premiéra. Tento úspěšný formát se vysílal v devadesátých letech na RTL. Jeho moderátorkou byla Linda de Mol. Jde o další pořad, ve kterém šlo o lidské vztahy. Dalším i u nás známým formátem Endemolu je Chcete být milionářem?


Kromě reality show a soutěží se Endemol věnuje i tvorbě seriálů. Společnost nabízí scénáře, které si pak televize v jednotlivých zemích můžou obsadit svými herci a zasadit do svého prostředí. V Německu stojí Endemol za kriminálkou Die Wache a seriálem z lékařského prostředí Die Stadtklinik, které vysílá RTL. Mezi těmito seriály dochází občas ke cross-overům.


Posledním polem působnosti je tvorba obsahů pro nová média. Wallpapery pro počítače, mobily, vyzváněcí melodie, smskové soutěže apod., které se můžou a nemusí vázat na televizní formáty.


Jen Big Brother se vysílal nebo stále ještě vysílá v sedmdesáti zemích. Pobočky ať už vlastní nebo jako join ventures má Endemol v pětadvaceti zemích. V Británii působí Endemol UK známá též jako Broadcast Communications. V Austrálii působí joint venture Endemol Southern Star. Právě v Austrálii vznikl další úspěšný formát Deal or No Deal. Endemol USA tvoří řadu soutěží a formátů pro místní velké hráče jakými jsou CBS, ABC a TBS. Nově vzniklá pobočka Endemol USA Latino se sídlem v Miamai (americké vedení jinak sídlí v Los Angeles) se orientuje na hispánské diváky, konzumenty médií.


Endemol India tvoří některé speciální formáty vyvinuté pro tento trh případně upravuje pro indické publikum ve světě osvědčené pořady. Po vzoru Big Brothera vznikl Big Boss. Ve vile jsou umístěné celebrity, které se musí postarat o chod domácnosti. Jakousi smíšeninou Star Academy a Big Brothera vznikla show Frame Gurukul. Vilu tady nahrazuje akademie, ve které jsou budoucí zpěváci, kteří se snaží o přízeň publika podobně jako v Super Star. Společně s brazilskou televizí Globo vznikla společnost Endemol Globo. Úspěchy a své vlastní formát zaznamenává i Endemol Panama a Endemol Mexico.


V Holandsku vyvolala letos pozdvižení soutěž, ve které šlo o ledvinu. Vítěz měl dostat jako hlavní cenu ledvinu od ženy, která umírala. Show vyvolala řadu etických otázek. Nakonec se ukázalo, že se o ledvinu nesoutěží. Šlo o trik. Blafování ale mělo vyvolat celospolečenskou diskusi na téma nedostatek dárců.


Endemol je druhým největším televizním producentem. Na prvním místě je Fremantle, který patří ke skupině RTL. O společnosti Fremantle si povíme příští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .