Prodej ProSiebenSat.1: zůstali tři zájemci

V soutěži o ProSiebenSat.1 zůstali již jen zájemci s aktivitami v mediálním průmyslu. Vrátil se do hry Axel Springer? Nebo dojde k fůzi mezi ProSiebenSat.1 a CME? Poté co deset zájemců předložilo své nezávazné nabídky, přichází nyní na řadu další kolo, v rámci kterého zbylí zájemci podrobně prostudují účetní knihy ProSiebenSat.1 a do 12. prosince předloží své, tentokrát již závazné, nabídky.

Prodej největší německé televizní společnosti postoupil do další fáze. Podle německého tisku zůstali v souboji o ProSiebenSat.1 tři zájemci. Jsou to jednak již dvě známá konsorcia private equity fondů APAX+Goldman Sachs+Cinven Group a Permira+Kohlberg Kravis Roberts (KKR) a nově pak turecký mediální koncern Dogan Yayin Holding.
Odhaduje se, že v prvním kole bylo předloženo až 10 nabídek. Berlusconiho Mediaset byl především z politických důvodů outsiderem hned od počátku. Dalším zájemcem byl private equity fond CVC. Jeho handicapem byla nulová zkušenost s investicemi do mediálního průmyslu, nemožnost nabídnout synergie a tedy nízká nabídnutá cena. O ostatních zájemcích nejsou známy další informace. Francouzský televizní koncern TF1 již na konci léta svůj zájem o ProSiebenSat.1 popřel.
Nejvyšší nabídku údajně předložil turecký Dogan. Je však otázkou, zda za touto nabídkou nestojí „zhrzená milenka“ koncern Axel Springer, který minulý týden oznámil nákup 25% podílu v televizní divizi Doganu. Axel Springer již nyní vlastní v ProSiebenSat.1 12% podíl a na začátku tohoto roku byl už dokonce domluven s German Media Partners, kteří prodávají svůj většinový podíl v ProSiebenSat.1, na koupi jejich akcií za 4,2 mld. EURO (Oprava: 4,2 mld. EURO je suma celkové zamýšlené investice Springera včetně výkupu akcií od ostatních akcionářů). Německé regulační úřady však měly k faktické fůzi jedniček na německém tiskovém a televizním trhu námitky a proto z prodeje sešlo. German Media Partners v čele s americkým podnikatelem Haimem Sabanem od té doby hledají nového kupce. Saban a spol. koupili ProSiebenSat.1 od nesolventní Kirch Media Group v roce 2003 za zhruba 1 mld. EURO (včetně následných investic). Nyní za svůj podíl požadují alespoň 5 mld. EURO, (Oprava: German Media Partners očekávají za svůj podíl 3 mld. EURO, 5 mld. EURO je odhad celkové sumy včetně nákupu akcií od ostatních akcionářů) resp. 30 EURO za akcii.


Stojí za Doganem Springer?
Dogan Yayim Holding je mateřskou společností impéria tureckého mediálního cara Aydina Dogana. Spekuluje se nicméně, že za jeho nabídkou stojí Axel Springer, který minulý čtvrtek oznámil, že za 375 mil. Euro koupil 25% podíl v televizní divizi Doganu. Má se za to, že oklika přes Turecko je pokus Springera obejít rozhodnutí protimonopolního úřadu, který mu přímý vstup do ProSiebenSat.1 nepovolil. Jak by se německé úřady k akvizici přes Dogana postavily, je otázka. Mluvčí Axela Springera pochopitelně jakoukoli souvislost mezi nabídkou Doganu a vstupem Springera do jeho televizní divize odmítla.
Rovněž minulý týden byla potvrzena probíhající jednání o vstupu Springera do největší soukromé polské televize Polsat. Podle ČTK tak německý mediální koncern naplňuje svoji strategii investovat do televizních aktivit v zemích, kde má již silné postavení v tištěných médiích. Cena za čtvrtinový podíl v Polsatu je odhadována na 250-300 mil. EURO. Dalšími zájemci o polskou společnost byly i News Corporation Ruperta Murdocha a RTL ze skupiny německého mediálního koncernu Bertelsmann.


Permira chce fůzi s SBS
Private equity fondy Permira a KKR stojí za nabídkou SBS (podle některých zdrojů podala nabídku SBS a ne její většinoví vlastníci). To je v Evropě známá televizní a rozhlasová společnost, která zde provozuje více než 50 televizních a rozhlasových stanic. O SBS se mluvilo jako o možném kupci TV NOVA, než Vladimír Železný z pozice jednatele CET21 vypověděl exkluzivní smlouvu s ČNTS, kterou ovládala CME. SBS údajně měla zájem i o PRIMA TV. Permira a KKR vlastní v SBS majoritu, kterou získali na podzim 2005. Před pár dny Permira prodala svůj většinový podíl v německé  pay-tv Premiere. Postup do druhého kola potvrzuje, že za prodejem podílu v Premiere byl právě velký zájem o ProSiebenSat.1 a obava z konfliktu s regulačními úřady.
V případě úspěchu, by došlo k fůzi SBS a ProSiebenSat.1, čímž by vznikla druhá největší evropská televizní společnost (hned po RTL). Centrála by zůstala v Mnichově, současné vedení ProSiebenSat.1 by vedlo i novou společnost, jejíž akcie by byly uvedeny na frankfurtskou burzu. Co by stalo s rozhlasovými aktivitami SBS, není známo.


Dojde k fůzi ProSiebenSat.1 a CME?
APAX je označován za zájemce o ProSiebenSat.1 už od krachu prodeje Springerovi. Plusem pro něj jsou zkušenosti s televizním trhem v Německu – donedávna vlastnil největšího evropského operátora kabelové televize Kabel Deutschland. V září tohoto roku získal APAX podíl v „partnerství“, do kterého Ronald Lauder vložil své akcie CME. APAX tedy nepořídil přímo akcie v CME. Dohoda mezi oběma stranami však umožňuje další prohloubení spolupráce stejně jako zpětný prodej podílu Lauderovi. Je tedy možné, že záměrem APAXU je v případě úspěchu v souboji o ProSiebenSat.1 fůze se CME. Parametry „partnerství“ s Lauderem by tomu nasvědčovaly. Právě idea fůze se CME by díky synergiím mohla zvýšit hodnotu obou společností a opravňovat APAX nabídnout v aukci kompetetivní cenu jako Permira, která má podobný záměr se svojí SBS.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .