Prodej ProSiebenSat.1 je ve finále

V pondělí v poledne vypršela lhůta pro podání závazných nabídek na většinový podíl v největší německé televizní společnosti ProSiebenSat.1. German Media Partners, většinový vlastník televize, jehož podíl je na prodej nechce ztrácet čas. Nového majitele kontrolního balíku akcií bychom tak mohli znát do konce tohoto týdne.

Nekončící peripetie prodeje většinového podílu v ProSiebenSat.1, jak se zdá, konečně spěje ke svému zdárnému konci. Na začátku tohoto roku neschválil německý protimonopolní úřad vstup německé společnosti Axel Springer do ProSiebenSat.1 a obrátil v niveč několikaměsíční vyjednávání Springera s vlastníkem kontrolního balíku akcií, investorským konsorciem German Media Partners v čele s americkým podnikatelem Haimem Sabanem. Německé úřady se obávaly důsledků přílišné koncentrace vlastnictví médií v Německu. Axel Springer je vydavatelem bulvárního deníku Bild, který je v Německu nejprodávanějšími novinami. Hrozilo tak, že by získal příliš velký vliv na své čtenáře-diváky, respektive voliče.


Saban tedy se svými partnery hledal pro svůj podíl v ProSiebenSat.1 nového kupce. O průběhu aukce, jejíž poslední kolo skončilo právě pondělním poledním úderem londýnského Big Benu, jsme již informovali v sérii článků. Ve chvíli, kdy vzniká tento článek (tj. o půlnoci z pondělí 12.12. na úterý 13.12.) není zřejmé, kteří všichni zájemci nakonec své závazné nabídky v londýnské kanceláři Sabanových bankéřů JP Morgan a Morgan Stanley odevzdali. Oficiálně svoji účast v pondělí odpoledne potvrdilo konsorcium private equity fondů KKR/Permira a turecký mediální koncern Dogan. Předpokládá se, že závaznou nabídku odevzdalo rovněž konsorcium private equity fondů APAX/Goldman Sachs, které to však oficiálně nepotvrdilo. Toto konsorcium ztratilo jednoho partnera – investiční společnost Cinven, která na poslední chvíli minulý týden z konsorcia vycouvala. APAX a Goldman Sachs byli obecně po celou dobu tendru velmi tajemní a na veřejnost se tak nedostaly žádné podrobnosti o jejich záměrech s ProSiebenSat.1.


KKR a Permira jdou do aukce s ideou fůze ProSiebenSat.1 se společností SBS, ve které již nyní toto konsorcium vlastní většinový podíl. Německé vydání listu Financial Times s odkazem na nejmenovaného londýnského analytika uvádí, že „předpokládaná cena je příliš vysoká, než aby se dala zaplatit z výnosů na zotaveném německém reklamním trhu.“ Nový vlastník tedy bude muset buď objevit „zázračný“ zdroj nových příjmů, nebo naopak šetřit. Úspory dosažené díky synergickým efektům z fůze s SBS se tedy zdají být jednou z možných cest.


Odevzdání nabídky oficiálně potvrdili i zástupci turecké mediální společnosti Dogan. Ta měla údajně nabídnout i nejvyšší cenu. Spekuluje se nicméně, že za nabídkou Doganu stojí Axel Springer, který se nevzdal svého záměru vstoupit do ProSiebenSat.1 a zkouší to nepřímo s Doganem, který otevřeně prohlásil, že v případě úspěchu v aukci bude hledat pro akvizici strategického partnera. Axel Springer v listopadu oznámil, že za 375 mil. EURO koupil čtvrtinový podíl v televizní divizi Doganu …
Na začátku prosince se v německém tisku rovněž objevily informace o dalších dvou blíže nespecifikovaných zájemcích. To se ovšem nepotvrdilo.


Jisté je v tuto chvíli jedno: German Media Partners díky neuskutečněnému prodeji Springerovi už minimálně rok v ProSiebenSat.1 přesluhují a nemají pražádný důvod prodej oddalovat. Podle insiderů by rozhodnutí o vítězi aukce mohlo padnout již tento pátek a jednání o ceně by mohla být uzavřena ještě do Vánoc.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .