Prison Break se vysílá i na mobilech

Speciální verze seriálu je v USA k mání i na mobilech. Kdo zvolí místo telefonu větší displej svého PC, může si, ale jen v USA, seriál stáhnout zdarma z internetu. Prison Break má za sebou úspěchy v řadě zemí světa. Teď se příběh zámořského Kájínka pokusí dobýt i český televizní trh. Ačkoliv si v některých zemích natočili vlastní úvodní melodii, tak ale většinou seriál přichází na obrazovky pod svým původním anglickým označením. Výjimkou jsou Poláci, Estonci, Litevci, Chorvati a Maďaři. Jinak se užívá názvu Prison Break.

Řada úspěšných seriálů začínala úplně stejně. Tvůrci narazili na nezájem, v televizi je odmítli s tím, že o takovou látku nikdo nemá zájem. Pak se nápad přeci jen prosadil a vida. On je z toho trhák. Podobný osud potkal i Prison Break, který už brzy dorazí na české obrazovky.


Jedna kolegyně navrhla producentovi Paulu Scheuringovi natočit něco o muži, který se nechá schválně zavřít do vězení, aby z něj pak mohl utéct. Scheuring to sice považoval za dobrý nápad, ale nebyl mu nijak příliš nakloněn. Obával se, že by ho žádná televize nepřijala a že by se těžko zpracovával do podoby seriálu. Později ho napadlo, že by se dotyčný mohl do vězení dostat proto, aby osvobodil svého neprávem odsouzeného bratra. Napsal tedy základní dějovou linii, stvořil postavy a projekt představil stanici Fox. Tady nápad zamítli stejně jako u konkurence. Pak se začalo uvažovat o deseti či čtrnáctidílném miniseriálu, který by snad mohl produkovat Steven Spielberg nebo Bruce Willis. Tento nápad se ale nikdy neuskutečnil.


Po úspěchu seriálů Lost a 24 změnili lidé z Foxu názor a produkce seriálu Prison Break začala. To bylo v roce 2004. A 29. srpna 2005 v devět večer se objevil první díl. Později se začátek přesunul už na osmou hodinu.  15. května 2006 skončila první řada, 21. srpna začala druhá. Původně měly být řady jen dvě. Pro velký úspěch bude i třetí. Ta začne v USA 17. září letošního roku.


Každá ze sérií obsahuje 22 epizod, které v průměru trvají 43 minuty. První dvě řady byly obohacené ještě o další dva speciály. 11. října 2005 uvedl Fox epizodu Behind the Walls, která shrnula děj prvních sedmi částí, ukázala snímky ze zákulisí a také rozhovory s tvůrci a herci. Podobný bonusový materiál přinesl i druhý speciál uvedený 8. ledna 2007 po třinácti odvysílaných dílech druhé řady. Tato třiadvacet minut dlouhá epizoda se jmenovala The Road to Freedom.


Televize Fox na seriál lákala i mohutnou reklamní kampaní. Už na premiéru se dívalo deset a půl milionu lidí. Fox tak dosáhl po letech podobného úspěchu, jaký kdysi zaznamenaly seriály Melrose Place a Ally McBeal. Úspěch hlásí i z jiných zemí.  V Kanadě se díval milion a čtyři sta tisíc diváků. Share 47% docílila za podpory masivní reklamní kampaně australská televize Seven. Ani francouzská M6 nemusí plakat nad share 25,8% a 29% u druhé řady. Skazany na śmierć, což je polský název seriálu, dosáhl 38%. To je nejvíc, co kdy nějaký zahraniční seriál v této zemi docílil. Zklamáním bylo pro německé RTL získání jen třinácti a půlprocentního podílu na trhu. To v Honk Kongu se TVB Pearl radoval i z share 7,3%, který pak vystoupal na 9,1%. I tato čísla znamenala zlomení rekordu zahraničního seriálu, který doposud držela Akta X. A dobrá čísla vykazuje Prison Break i na saúdskoarabském MBC Action Channel. 


Seriál je možné sledovat také na mobilních telefonech. Exklusivně pro mobily byl vytvořen spin-pff Prison Break:Proof of Innocence. V síti Sprint je takto k mání už od dubna 2006.  Od května toho samého roku je k dostání i na internetu. Tam je možné si jej stáhnout zdarma. Divák platí tím, že si seriál stáhne i s reklamou, na kterou se musí podívat. Partnerem on line vysílání seriálu se stala firma Toyota. Kromě těchto způsobů šíření vychází také DVD a Blue Ray disky.


Prison Break pronikl i do tištěných médií. Titan Publishing začal v listopadu 2006 vydávat oficiální magazín, který obsahuje rozhovory se členy štábů a popisuje příběhy seriálu. V květnu 2007 pak vyšel v nakladatelství Simon & Schuster román Prison Break: The Classified FBI Files.


Hudbu zkomponoval Ramin Djawadi. Za to byl dokonce nominován na cenu Emmy. Francouzská stanice M6 ale nahradila melodii vlastní hudbou, písní Pas Le Temps. Tu narapoval Faf Larage. V Německu a v Belgii se původní hudba  nahradila songem Ich Glaub an Dich. 17. srpna 2007 obsadila nahrávka první místo německé hitparády.


V roce 2006 zvítězil seriál v kategorii nové oblíbené televizní drama soutěže People´s Choice Award. Wentworth Miller byl nominován na Zlatý Glóbus a celý seriál obdržel nominaci v kategorii nejlepší seriál. Další nominace byli ať už to pro Wentworha Millera nebo celý seriál na Zlatý glóbus, Eddie Award, Saturn Award a Satellite Awards. 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .