Podporuje Prima Vladimíra Železného?

radiotv22Jak informovaly české televizní stanice o včerejším zadržení šéfa TV Nova Vladimíra Železného? Úplný pohled na problém získal pouze divák u České televize.

Stále okatější začíná být podpora televize Prima řediteli „konkurenční“ Novy Vladimíru Železnému. Dokládá to mimo jiné i způsob, jakým Prima informovala o včerejším výslechu a zadržení Železného ve svém hlavní relaci Zpravodajský deník. Místo klasického příspěvku moderátorka Štěpánka Duchková přečetla text, který z části tvořilo vyjádření společnosti CET 21 o politické štvanici na jejího ředitele.

Prima doslova uvedla: „Policie dnes zadržela ředitele televize Nova Vladimíra Železného a jeho právníky: Ondřeje Kuchaře a Editu Panuškovou. Policie Železného obvinila z poškozování věřitele kvůli údajně podezřelým převodům jeho majetku. Společnost CET 21 pokládá postup policie a politických iniciativ vůči generálnímu řediteli TV Nova za kampaň, která hraničí s politickou štvanicí. Podle ní není důvod Železného zadržovat, protože k převodům majetku, které policie šetří, došlo dříve, než vůbec závazek vůči CME vznikl. Veškeré majetky Vladimíra Železného byly zpeněženy minimálně za ceny stanovené znaleckými posudky a navíc souhrnný majetek Železného předtím i teď převyšuje pohledávku CME.“

Prima: Jsme objektivní, nepodporujeme CET 21

Zástupci Primy, které server RadioTV oslovil, nadržování CET 21 a jejímu řediteli popírají. „Zadržení Vladimíra Železného bylo zpravodajstvím Prima TV pokryto. A protože informace se v průběhu dne měnily, rozhodli jsme se zpracovat události tzv. čtenou zprávou, abychom mohli aktuálně reagovat na vývoj,“ vysvětlili ve společném prohlášení mluvčí Primy Jana Malíková a šéfredaktor zpravodajství Jiří Závozda. Ti upozorňují, že televize neodcitovala pouze prohlášení CET 21.

Proč ale Prima dala prostor k vyjádření především jednostrannému názoru CET 21? „Sdělili jsme divákům, že generální ředitel TV Nova Vladimír Železný a tři jeho právníci byli zadrženi, vyslýcháni a obviněni z trestného činu. Dali jsme logicky hlas i CET 21. Nevím, jak chápete slovo „jednostranné“. Já ho chápu tak, že každá ze zúčastněných stran má na situaci svůj názor, svůj pohled. To mi připadá normální,“ upozorňuje Závozda. Prima nepokrývala ani páteční tiskovou konferenci spoluvlastníka CET 21 Petra Kršáka, na níž byly štáby České televize, agentury TVD a slovenské televize Markíza.

Kršákova tiskovka Primu nezajímala

Podle Závozdy nestála Kršákova aktivita za pozornost. „Nepovažovali jsme ji za zajímavou ani podstatnou. Což potvrdil i její výsledek a důsledky. Byla to událost spíše bulvárního charakteru a pro bulvární média. Za takové médium se nepovažujeme,“ vysvětluje šéfredaktor. Rozsah, který Prima věnuje problémům konkurenčních televizí Nova a ČT, vidí Závozda jako dostatečný. „Nepovažujeme za vhodné vzhledem k našemu konkurenčnímu postavení věnovat těmto událostem více pozornosti,“ vysvětluje společně s Malíkovou.

„Naší prioritou je pouze sdělit našim divákům nám známá fakta o skutečnostech zásadního významu. Rozhodně není pravda, že citujeme pouze stanoviska CET 21,“ opakují zástupci televize Prima. „V našem zpravodajství dáváme stejný prostor i druhé straně a jsme přesvědčeni, že naše zpravodajství je vyvážené,“ dodávají. Nejde však o první případ, kdy se Prima, o jejíž provázanosti s Novou koluje řada spekulací, zvolila místo obrazového pokrytí události spojené se Železným pouze čtenou zprávu.

Nova: Je to osobní problém ředitele

O plánu propojení dvou celoplošných komerčních televizí píše v aktuálním čísle týdeníku Marketing&Media bývalý programový ředitel Novy Petr Sládeček, který již dříve upozornil na fakt, že obě stanice v minulosti spolupracovaly na koordinaci svých programů: „Nejvíc mě baví, když dnes různí představitelé Novy a Primy propojení a spolupráci popírají. To je něco pro mě, který rok na nejrůznějších poradách s čelnými propojovači sedával a viděl na vlastní oči a slyšel na vlastní uši…“ Mluvčí Primy Jana Malíková toto tvrzení odmítla a označila je za účelové.

Televize Nova věnovala zadržení svého ředitele docela rozsáhlý zpravodajský příspěvek, který však zařadila až do druhé půle Televizních novin. Stanice v něm zopakovala prohlášení z listopadu loňského roku, že problémy Vladimíra Železného nijak nesouvisí s televizí Nova, která pokračuje ve vysílání, jako by se nic nedělo. Kromě mluvčího CET 21 Martina Chalupského v příspěvku vystoupil také právní zástupce šéfa Novy Radek Jilg.

Česká televize: Hlavní zpráva dne

Česká televize uvedla včerejší zadržení Železného jako hlavní zprávu Událostí, věnovala jí poměrně velký prostor a informovala o stanoviscích vyšetřovatele i společnosti CET 21. Moderátorka Marcela Augustová ke konci příspěvku ještě přidala aktuální informaci o tom, že policie převezla Železného a jeho právní zástupce Ondřeje Kuchaře a Editu Panuškovou do cely předběžného zadržení v pražské Kongresové ulici.

Jak se později ukázalo, zpráva nebyla úplně přesná, protože Železného kvůli špatnému zdravotnímu stavu policie musela propustit na svobodu. Stalo se tak ale až po návratu na úřad vyšetřování v Dlážděné ulici, kde předtím ředitel Novy a jeho právníci absolvoval dvanáctihodinový výslech. Železný byl propuštěn zhruba hodinu před půlnocí na základě vyšetření ve vinohradské nemocnici, které potvrdilo jeho problémy se srdcem a slinivkou.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .