Parlament vyjde televizi 24.cz vstříc, ale platit nic nebude

Poslanci se dnes zabývali projektem parlamentní televize 24.cz a Komise pro práci sněmovní kanceláře souhlasila s tím, aby kancelář připravila smlouvu s provozovatelem televize. Televize sice získá přístup k vnitřnímu televiznímu okruhu sněmovny, ovšem nemůže počítat s exkluzivitou nebo dokonce s finanční pomocí.

Projekt parlamentní televize 24.cz připravuje olomoucká společnost Region Media, která získala licenci pro satelitní a kabelové vysílání v červnu. Kanál 24.cz má v plánu vysílat v nezkrácené, nesestříhané a nekomentované formě přenosy z jednání dolní komory a jejích výborů. Původní myšlenka na vznik parlamentního TV kanálu vznikla před dvěma a půl lety a podíl na něm měl kabelový operátor UPC, jejíž mluvčí František Malina sdělil, že k myšlence firmu přivedly výsledky průzkumu trhu.

Jak řekl ČTK šéf komise Karel Vymětal, parlamentní televize by se napojila na vnitřní televizní okruh sněmovny. Vnitřní televizní okruh sněmovny tvoří statické kamery, jež snímají především průběh sněmovních schůzí. Zachycují řečnický pult, většinu jednacího sálu, část vládních lavic a panel, na němž se objevují údaje o hlasování. Tyto záběry lze spatřit na televizních monitorech ve sněmovně a její internetové stránce.

Přestože bude podepsána smlouva o spolupráci mezi sněmovnou a televizí, poslanci nehodlají dát parlamentnímu kanálu žádnou exkluzivitu. I nadále bude mít přístup do sněmovny kterákoliv akreditovaná televize a stejně tak bude moci kdokoliv požádat o záznamy z vnitřních televizních okruhů. „Jednání orgánů sněmovny je veřejné, to znamená: jakákoli společnost přijde s kamerami, může toto veřejné zasedání orgánů sněmovny snímat a vysílat,“ řekl ČTK Vymětal.

Kdo to zaplatí?

Poslední nejasnou otázkou celého projektu tedy zůstává financování. Provozovatelé údajně původně počítali s tím, že část nákladů uhradí obě komory parlamentu nebo úřad vlády. Tuto možnost ovšem zákonodárci jednoznačně odmítli. „Zástupci firmy Region Media byli upozorněni na to, že v žádném případě nemohou očekávat, že by sněmovna cokoli platila,“ řekl ČTK Vymětal.

„V družicové a kabelové verzi je možno program charakterizovat jako nízkorozpočtový, pohybující se řádově v několika desítkách milionů korun,“ uvedl Leoš Pohl ze společnosti Region Media. Tyto peníze bude tedy třeba hledat jinde. Např. technickou podporu v podobě zabezpečení signálu zajistí UPC. „Řádově se pohybuje ve výši milionů korun,“ řekl magazínu Parabola Malina.

Televize 24.cz chce oficiálně zahájit vysílání 17. listopadu. Zkušební provoz má spustit 28. října, kdy si firma vyzkouší, zda je vše v pořádku po technické stránce. „Provoz začne, až bude uzavřena smlouva,“ řekl ČTK Vymětal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .