Osobnosti: Simon Fuller – Autor SuperStar je úspěšným obchodníkem

Simon Fuller je významná osobnost ve světě úspěšných televizních formátů. Tento obchodník se ale angažuje ve všem, co v šoubyznyse nese. Dělá do sportu, do módy, hudby, tancování. Sedmačtyřicetiletý podnikatel patří podle hodnocení magazínu Time k nejvlivnějším lidem planety. A zatím se vede dobře. Po úspěšné castingové show pro pěvecká talenty Pop Idol u nás známé jako Super Star, začal hledat tanečníky v show So You Think You Can Dance.

Simon Fuller se narodil 17. května 1960 v anglickém Hastingsu. Podle časopisu Time je jedním ze stovky nejvlivnějších lidí na světě, podle Forbesu je jedním z patnácti těch, kteří určují ve světě trendy.


Fuller šéfuje společnosti 19 Entertainment, která má sídla v Londýně, Los Angeles a New Yorku. Tu založil v roce 1985. Před tím v letech 1981 až 1985 působil ve vydavatelství Chrysalis a v A&R. Společnost se jmenuje 19 po úspěšném songu 19. Ten nazpíval Paul Hardacastle, objev Simona Fullera. Fuller mu pomohl dostat se s touto písní o vietnamské válce na špici hitparády. Pak založil společnost 19 Entartainment, která se postupně rozrůstala a nyní zaměstnává ve svých amerických a britských kancelářích 120 lidí. V březnu 2005 Fuller prodal firmu za 100 milionů liber společnosti CKX, Inc. Roberta Sillermana. CKX mj. vlastní práva na užívání jména Elvis Presley. Písmena C a K v jejím názvu znamenají Content is King – Obsah je král. Jen pro informaci, Fullerovo osobní jmění se odhaduje na 460 milionů liber.


Se jménem Simona Fullera je v každém případě spojena skupina Spice Girls. Fuller je mylně považován za jejího tvůrce. Není tomu tak, jen byl jejich manažerem v době, kdy se jim nejvíc dařilo. Za jeho vedení prodaly přes 53 milionů nahrávek. Pak se se svým manažerem rozešly. Letos koncem června ale Fuller oznámil, že organizuje turné Spice Girls po 11 místech světa. Špatně se za Fullerova vedení nevedlo ani kapele S Club 7, kterou si oblíbili diváci a posluchači ve více než stovce zemí.


V roce 1998 přišel Simon Fuller na nápad vytvořit show Pop Idol. V minulosti už podobné shows existovali, už ve třicátých se na rozhlasových vlnách objevila Major Bowes Amateur Hour. Pop Idol od Fullera začala vysílat televize Fox.  Hvězdami se stali nejen zpěváci, kteří tu vystupovali ale i moderátoři této show. Její hodnota byla spočtena na dva a půl miliardy amerických dolarů.


Ke zpěvu patří i tanec a tak 20. července 2005 odstartoval American Dance Idol. Soutěž podobná Super Star, ve které se hledají nejlepší tanečníci. Do zahraničí se tento formát prodává pod jménem So You Think You Can Dance. Spolutvůrcem je producent a režisér Pop Idolu a American Idolu Nigel Lythgoe.


Americká verze tohoto formátu se vysílá v Kanadě na CTV, na australské síti Network Ten, v Japonsku, Jižní Koreji, v Asii na MBC4 a nebo v Británii, kde se pořad jmenuje Challenge. Začátkem roku 2008 by se měla začít vysílat australská verze, práva na vytvoření vlastní národní verze koupili Řekové, Dánové (dánská verze nese název Kan Du Danse) a další. Německá Sat1 vysílala od listopadu 2006 do února 2007 svoji You Can Dance. Norové mají Dansefeber a polská TVN You can dance – po prostu tańcz.


Simon Fuller se angažuje nejen ve vymýšlení nových formátů. Tzv. fušuje do módy (Claudia Schiffer) i sportu. Jako manažer je spojen s Davidem Beckhamem, Stevem McManamanem, týmem Honda Racing F1. V hudbě se stará nejen o zpěváky a zpěvačky ale také o skladatele.


Za svoji snahu vyždímat z každé tváře co nejvíc bývá kritizován. V byznysu se mu ale daří a dokonce se může pochlubit i různými cenami. Podnikatel roku 2006 v časopisu GQ Magazine, dále cena Emmy  a několik nominací na ni stejně jako nominace na Grammy za album roku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .