Osobnosti: Eva Herman – za chválu Hitlera vyhazov z televize

Stern, Spiegel, Focus i další německá média věnují velkou pozornost výpovědi, kterou udělila televize NDR své moderátorce Evě Hermanové. Pracovní poměr byl rozvázán opravdu rychle, o jeho ukončení se oblíbená německá hlasatelka dozvěděla telefonicky. Protože byla mimo Hamburg, vyřídili šéfové okamžité propuštění po telefonu. Pravděpodobně kvůli její oblibě tolerovali nadřízení její autorskou činnost, kdy Hermanová působila jako spisovatelka kontroverzních knih. Teď když ale pochválila přístup Třetí Říše k ženám, musí odejít.

Skoro dva a půl milionu odkazů najde vyhledávač Google, když se zadá Eva Herman. Tak se jmenuje nejoblíbenější německá moderátorka hlavní zpravodajské relace německé ARD Tagesschau. Tato moderátorka se angažuje mj. i jako spisovatelka. V televizi NDR byla začátkem září propuštěna po té, co vyslovila názor, že nacismus měl v sobě i něco dobrého. Při prezentaci své nové knihy Das Prinzip Arche Noah prohlásila o nacistické politice: „Byla to krutá doba, byl tu poblázněný vysoce nebezpečný politik, který vedl Německo do záhuby. Co ale bylo dobré, to byly hodnoty, děti, matky, rodina, pospolitost.“  Těmito výroky a tvrzeními si zasloužila vyhazov z veřejnoprávní televize NDR.


Právě tato kontroverzní slova a její poslední kniha teď zaměstnává německá média.  Ve zpravodajské relaci Tagesschau, kterou Hermanová do minulého roku moderovala, se o jejím propuštěni nehovořilo, ačkoliv pro jiná média šlo často o otvírák. Informovat o propuštění Hermanové nebo ne? Tato otázka se v redakci Tagesschau diskutovala poměrně dost intenzivně, píše se v blogu redaktorů této zpravodajské relace.


Ale hezky po pořádku. Eva Herman se narodila 9. listopadu 1958 v Emdenu jako Eva Feldker do rodiny hoteliérů. Její otec zemřel, když jí bylo šest let. Ve Švýcarsku vystudovala hotelový management a v letech 1983 až 1986 absolvovala žurnalistický kurz v Bayerischer Rundfunk v Mnichově. Pak prošla kurzem pro televizní hlasatelky. Tou dobou už moderovala na stanici Bayern 3 pořady Radiokantine, Hitkiste a dopolední program a Noční program ARD a Rushhour. V televizi BR začala tou dobou moderovat zprávy a také zábavné pořady. Ještě v roce 1988 přešla do Hamburgu do Severoněmeckého rozhlasu NDR, kde moderovala na rádiích NDR 1 a NDR 2. Tehdejší šéf hlasatelů Tagesschau ji pozval na casting, který ji otevřel cestu k moderování hlavních zpráv.


Ty uváděla až do roku 2006, kdy odešla, aby se mohla víc věnovat autorské činnosti. Kromě toho ji bylo možné vidět také v různých zábavných pořadech. Například v hitparádě lidové hudby Schlagerparade der Volksmusik a dalších pořadech. Diváky provázela jako reportérka mezinárodní rozhlasovou a televizní výstavou IFA a dalšími velkými akcemi. 17. ledna 1997 se začala vysílat talk-show Stargeflüster (Hvězdná šeptanda), kterou moderovala Eva Herman a Bettina Tietjen. V květnu 1999 se tento pořad přejmenoval na Herman & Tietjen. Televizní diváci si proto obě moderátorky pletou.


Kromě práce v televizi se Eva Herman věnovala i psaní knih.  První z nich byla svazkem rozhovorů s ženami z televize. Pak přišly romány. Ty se zabývají převážně rolí ženy ve společnosti a v rodině. Feministkou Hermanová rozhodně není. Naopak, feministky si proti sobě poštvala.  Trnem v oku šéfům z televize nebyla jen její spisovatelská činnost. Vystoupit chtěla i na jedné akci, kterou organizovalo sdružení ovládané politickou stranou FPÖ.  Teprve po intervenci se takového vystoupení zřekla.  Ač byla moderátorkou zpráv, nedělala si s veřejnými vystoupeními těžkou hlavu. Stala se patronkou řady projektů farmaceutického koncernu Hoffmann-La Roche.


Tagesschau opustila loni s tím, že se ale ještě někdy vrátí. V ostatních pořadech setrvala až do září, kdy dostala v televizi výpověď. Mj. kvůli jejím kontroverzním knihám a vystoupením totiž začali podle týdeníku Focus někteří hosté odříkat účast v diskusních pořadech, které měla Hermanová uvádět.


Hermanová ve svých knihách předurčuje ženám roli matek, které se mají starat o rodinu. To se nelíbí ministryni pro záležitosti žen a rodin Ursule von der Leyen. Nutno podotknout, že Hermanová je po čtvrté vdaná a má jednoho syna. Příjmení Herman má po svém prvním muži, obchodníkovi s auty, kterého si vzala v roce 1983. Po rozvodu v roce 1988 si nechala z příjmení vyškrtnout jedno r a jedno n takže z Herrmann vzniklo Herman.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .