Odbory v ČT prohrály bitvu, čeká je válka

radiotv221Odboráři v České televizi mají tento týden definitivně uzavřít dohodu o kolektivní smlouvě na letošní rok. Jednání směřují ke kompromisu – podle odborářů se tím ale oddaluje eskalace problému s financováním televize.Stávka v České televizi nebude. Tedy prozatím. Jednání o kolektivní smlouvě na letošní rok mezi Nezávislou odborovou organizací ČT a vedením televize směřují k závěru, který nechce ani jedna ze stran komentovat. Místopředseda odborářů Karel Dub ale minulý týden v Hospodářských novinách naznačil, že půjde o vítězství managementu Jiřího Balvína. Zaměstnanci přijdou o remunerace a jejich platy tak letos klesnou téměř o 20 procent.
Odbory však varují, že jde o dočasné řešení, které problém s financováním televize posouvá na později, aniž by jej vyřešilo. Generální ředitel Balvín sliboval, že do červnových parlamentních voleb ČT prosadí novelu zákona o koncesionářských poplatcích, která by měla postihovat chronické neplatiče. To se nestalo. O případném zvýšení televizního poplatku, který se několik nemění, a vlivem inflace jeho reálná hodnota klesá, rozhodne až nová Poslanecká sněmovna. Obecně lze ale říci, že jde o nepopulární krok, o kterém poslanci svedou těžké jednání.
Zvýšení poplatku je ale nutností, bez které ČT nemůže pomýšlet na takové projekty typu sportovní kanál nebo digitalizaci. Ředitel zpravodajství Zbyněk Honys uvažuje o stavbě nového zpravodajského komplexu, v září 2003 mají odstartovat nové programy ČT 3 a ČT 4. Televize bude muset zdvojnásobit výrobu, přičemž probíhající reorganizace počítá se snižováním počtu zaměstnanců. Řešení lze vidět v externích dodavatelích programu, tím však vzniká široké pole pro korupci.
Exministr dopravy Petr Moos v roli zprostředkovatele kolektivního vyjednávání dovedl obě strany ke kompromisu, problém s financováním veřejnoprávní televize ale nevyřeší. Pokud mají odboráři pravdu a na podzim dojde k platební neschopnosti ČT, může se veřejnost připravit na podobné protesty jako při předloňské krizi. Veřejnoprávní médium samo o sobě nemůže zkrachovat, ale další stávka v tak krátkém časovém odstupu pouze nahraje těm, kteří prosazují privatizaci jednoho kanálu ČT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .