Nova proti beznaději

radiotv221Díky pomoci TV Nova získal Český národní registr dárců kostní dřeně během dvou měsíců tolik nových dobrovolníků, kolik se jindy přihlásilo za rok a půl.  
Koncem roku 2001 evidoval Český národní registr dárců kostní dřeně 18 876 potenciálních dárců. Lidí, kteří byli ochotni pomoci nemocným s leukémií nebo s jinou poruchou krvetvorby. Během února a března roku 2002 se přihlásilo dalších 2776  dobrovolníků. „Smím-li krátce a stručně shrnout, přihlásilo se nám za dva měsíce spolupráce s Novou celkem tolik dárců, kolik jsme jinak získávali zhruba  rok a půl. Vaší televizi se kromě toho podařilo celý program zviditelnit tak hezky a tak profesionálně, že jsem si osobně naprosto jistý, že zájem lidí bude zvýšený i po ukončení kampaně a odrazí se ještě i v dalších měsících,“ řekl řediteli Nadace Nova Karlovi Soukupovi primář hematologicko-onkologického oddělení FN v Plzni MUDr. Vladimír Koza. Lékař, jenž se intenzívně věnuje programu transplantací kostní dřeně a jenž byl v roce 1992 spoluzakladatelem registru.
Televize Nova zahájila totiž začátkem února letošního roku, v den svých osmých narozenin, Kampaň na podporu dárcovství kostní dřeně. U jejího zrodu stála ředitelka programu Novy dr. Líba Šmuclerová společně s primářem Kozou a výsledkem vzájemné spolupráce byla jedna z nejvýznamnějších charitativních akcí, jíž tato televize uskutečnila. (Z těch předchozích  jmenujme například trvalou podporu Českého paralympijského týmu, sbírku na Konto Nikolka, určené dětem, jejichž zdravotní stav vyžaduje transplantaci jater či sbírku pro postižené povodněmi na Moravě.)
Kampaň na podporu dárcovství kostní dřeně byla výjimečná svou komplexností. Televize Nova (dar CET 21) totiž poskytla nejen vysílací čas, ale také sama vyrobila čtyři spoty (dar České produkční 2000), v níž ti, které zná celý národ z obrazovky, vyzývali až do 31. března k dárcovství – a sami šli příkladem. Kromě Pavlíny Dankové, Míši Dolinové, Lenky Hornové, Michala Jančaříka, Radka Johna, Karly Mráčkové, Jitky Obzinové, Václava Tittelbacha, Karla Voříška a Pavla Zuny se stalo se členem registru dalších padesát zaměstnanců Novy.
„Máloco je tak osobní pomoc jako tato. Spontánním přijetím i uvnitř televize jsme byli až zaskočeni. Nelze než poděkovat. Našim kolegům i těm, které nikdo nezná. Jim, řekla bych, dokonce o trošičku víc,“ řekla  dr. Líba Šmuclerová. 
Ilona Kaucká,
tiskové oddělení TV Nova

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .