Německé televize si konkurují i za velkou louží

V USA startuje v těchto dnech nový německý kanál. K programu German TV provozovaným veřejnoprávní ARD a ZDF ve spolupráci s Deutsche Welle se přidá i komerční kanál. Ten zřídila společnost ProSiebenSat.1 Media AG. Tato společnost …V USA startuje v těchto dnech nový německý kanál. K programu German TV provozovaným veřejnoprávní ARD a ZDF ve spolupráci s Deutsche Welle se přidá i komerční kanál. Ten zřídila společnost ProSiebenSat.1 Media AG. Tato společnost v Německu provozuje i českému divákovi známé kanály Pro7, Sat1, Kabel 1 a N24. Nová stanice ponese jméno ProSiebenSat.1 Welt. Němci žijící v USA se můžou těšit na to nejlepší z pořadů, které vysílá Sat1, Pro7, Kabel 1 a N24. Stanice bude vysílat 24 hodin denně.

Američtí němci se můžou těšit například na populární seriál Der Bulle von Tölz u nás známý jako Big Ben, a další seriály a filmy z produkce Sat1 a Pro7. Diváci za oceánem se můžou denně bavit při show TV total Stefana Raaba, dozvídat drby z magazínu taff a dvakrát týdně si užít dva přímé přenosy z Bundesligy. V berlínském studiu N24 se navíc budou dvakrát denně připravovat speciální zprávy pro diváky v zámoří. Cílovou skupinou je zhruba milión německy mluvících diváků, kteří žijí v USA. Program se bude financovat jak z reklamy tak z poplatků předplatitelů. Reklamní čas bude zájemcům o oslovení německé komunity ve Spojených státech prodávat zahraniční zastoupení ProSiebenSat.1, kterým je SevenOne Media v New York City. Zájemci naladí tento placený kanál na satelitu v síti Dish Networks. Vysílání se bude odbavovat z Unterföhringu u Mnichova, kde sídlí i studia Pro7.

Předseda představenstva skupiny ProSiebenSat1 Guillaume de Posch má radost, že se německy mluvící diváci v USA budou moct dívat na ProSiebenSat1 a doufá, že „export pomůže k lepšímu porozumění mezi oběmi zeměmi. ProSiebenSat.1 Welt je náš první projekt k mnohonásobnému zhodnocení našich obsahů. S předpokládanými náklady se nám podařilo vyvinout aktuální a atraktivní program, který chceme v budoucnosti exportovat na další trhy.“

ProSiebenSat.1 Welt vytvoří konkurenci placené televizi German TV, kterou provozuje veřejnoprávní německá ARD a ZDF společně s Deutsche Welle. German TV se řídí mottem Vidět, co vidí Německo. I tento program vysílá 24 hodin denně. Přijímat ho je možné jednak přes satelit a ve vybraných oblastech i po kabelu. Digitální kabelová televize šíří vysílání German TV i v kanadské provincii Ontario. Od roku 2004 mají diváci možnost tuto stanici sledovat i v Chile (od března) a Mexico City (od září).

Největší nárůst počtu abonentů zaznamenala stanice v listopadu 2004, kdy začala vysílat v síti jednoho z největších amerických poskytovatelů satelitní televize Dish Netowrks, tedy ve stejné síti jaká bude šířit i ProSiebenSat.1 Welt. Na konci listopadu 2004 měla German TV 12 200 platících diváků. Další rozšíření si slibuje od spolupráce s kanadským satelitním operátorem Bell ExpressVu. Dočkat by se měla i německá komunita v Brazílii. Vedení televize vyjednává údajně podmínky se sítí Sky Brasilia, která by mohla signál televize šířit v zemi karnevalu a Pelého.

Protože ale televize není až zas tak úspěšná, jak by si její tvůrci představovali a navíc jsou zde obavy z konkurence, není budoucnost jistá. I přesto, že se v létě podařilo získat licenci pro Kanadu. V Latinské Americe se dokonce uvažuje pouze o vysílání španělské verze kanálu DW TV.

Program tvoří to nejlepší z programů veřejnoprávních televizí. Vysílá se zpravodajství, sport, magazíny (například ARD-Bufett – typ pořadu podobný našemu Sama doma), hudební pořady s typicky německou hudbou. Chybět nemůže ani původní hraná tvorba. A to jak v seriálech tak ve filmech. A nezapomíná se ani na nejmenší, kterým German TV nabízí na 20 pořadů, které sledují i jejich vrstevníci v Německu. Program je možné najít buďto na internetu nebo v programovém věstníku, který je možno si zdarma objednat. Z webu German TV je možné také přímo posílat elektronické pohlednice s obrázky z Německa.

Deutsche Welle, která se na vysílání German TV také podílí, se televiznímu vysílání věnuje od roku 1992. Tato instituce je obdobou České rozhlasu 7 Radia Praha. Kromě rozhlasového vysílání se ale Deutsche Welle věnuje i přípravě televizního programu určeného pro diváky za hranicemi země DW TV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .