Mediální scéna v zahraničí – Lucembursko

Lucembursko je nejmenší zemí Beneluxu. V době kdy ještě v Nizozemí a Německu nesměla existovat soukromá elektronická média, vysílalo se do těchto zemí právě z Lucemburska. Právě tady vzniklo RTL, které si dnes většina laiků spojuje spíš s Německem než s Lucemburskem.

Lucembursko je zajímavou zemí, protože nemá veřejnoprávní televizi. Funkci jakéhosi národního vysílatele tady plní RTL. To provozuje řadu programů. Některé ovšem nevysílají z Lucemburska ale kupříkladu z Německa. Protože Velkovévodství je vícejazyčnou zemí, mohou místní sledovat i programy z Německa nebo z Francie. Ve francouzštině, němčině a lucemburštině vysílá RTL Télé Lëtzebuerg, které se původně jmenovalo RTL Hei Elei. To bylo založeno v roce 1991. 100 procent patří skupině RTL Group. RTL Télé Lëtzebuerg  vysílá terestricky 24 hodin denně a od 18.00 do 1.00 i přes satelit a kabelovou televizi. V roce 2004 byl spuštěn druhý program Den 2. RTL. Ten vysílá výhradně v lucemburštině a jeho cílovou skupinou jsou mladí lidé a dospělí. Signál se šíří terestricky, po kabelu a přes DVB-T. Program se skládá z pořadů jako je Planet RTL pro mladé, Planet X-plosiv (podobný jako německý Explosiv), Planet Boulevard a Planet Music.


Dalšími programy ze stáje RTL je RTL 2 též označované jako RTL II. To ale vysílá z Německa. RTL 4 se může pochlubit jedním prvenstvím. Je to první soukromá stanice, která se dostala do kabelových sítí v Holandsku. RTL 4 začalo vysílat 2. října 1989 jako RTL Véronique. Tou dobou bylo v Holandsku soukromé vysílání ještě zakázané a tak stanice původně vysílala z Lucemburska. V současnosti  se už jedná o součást skupiny RTL Nederland Groep. Do té patří i RTL5 a RTL7. RTL Véronique spolupracovalo s pirátskou rozhlasovou stanicí Veronica. Název RTL 4 se začal používat v roce 1990, kdy se stanice stala čtvrtým celoplošným programem po veřejnoprávních Nederland 1. Nederland 2 a Nederland 3. Už od roku 1989 bylo RTL Véronique dostupné přes Astru i na satelitu. V čase vysílání zahraničních filmů a seriálů byl signál kódován systémem Luxcrypt, který se dal velice jednoduše prolomit. V současnosti vysílá RTL 4 v Holandsku a Lucembursku také přes DVB-T.


RTL9 vysílá ve francouzštině. Stanice se původně jmenovala Télé Luxembourg. Vysílá už od 23. února  1955, kdy vznikla jako druhá privátní televize v Evropě. Kromě Lucemburska pokrývá i Lotrinsko a dříve i Belgii. 65 procent ovládá Groupe AB a 35 procent RTL Group. V roce 1982 se Télé Luxembourg přejmenovala na RTL Télévision. V roce 1987 pak vznikla belgická odnož RTL TVI. RTL Luxemburg tak zbylo jen Lucembursko a Lotrinsko. Když v roce 1991 vznikla RTL Télé Lëtzebuerg, změnilo RTL Télévision svůj název na RTL TV a stalo se regionální stanicí pro Lotrinsko. Při příležitosti čtyřicátého výročí v roce 1995 se přejmenovalo na RTL9.  V roce 1997 byla stanice shledána nerentabilní. V prosinci proto propustili skoro všechny zaměstnance a v březnu 1998 se RTL Group rozhodla prodat 65 procent Groupe AB. Odhad RTL byl ale mylný. RTL9 se totiž rozvinulo v nejsledovanější francouzskou pay-TV s dvouprocentním podílem na trhu. Protože v roce 2005 RTL9 nedostalo licenci na nekódované vysílání přes DVB-T, zůstalo  nekódované jen v Lucembursku a Lotrinsku.


V roce 1996 byl v Lucembursku založen lokální program Nordliicht TV. Vysílat začal 23. dubna 1997 a zpravodajsky i signálem pokrývá především sever Lucemburska. Dalším programem, který nepatří do skupiny RTL je T.TV, které vysílá od listopadu 2004 v lucemburštině,francouzštině a němčině. Některé přenosy jsou i v angličtině nebo portugalštině. T.TV též Tango TV je dceřinou společností švédského telefonního operátora Tele 2, který v Lucembursku provozuje mobilní síť Tango. T.TV je možné sledovat nejen přes anténu, satelit nebo kabel ale také přes internet. Pak ještě existuje parlamentní kanál Chamber TV. Na užší okruh diváků jsou zaměřené programy DOK a Uelzecht Kanal.


Pravděpodobně nejznámějším lucemburským médiem je Radio Luxembourg. Jeho historie je rozhodně zajímává a obsáhlá, takže se jí budeme věnovat v samostatném článku příští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .