Mediální scéna v zahraničí – Chile

Úspěšný pořad pro děti tady s oblibou sledují dospělí. Veřejnoprávní televize je v rukách státu, přesto je na vládě nezávislá. Vlastní televize mají v Chile i různé církve.

Televisión Nacional de Chile (TVN) je vlastnictvím státu, co je ale na Jižní Ameriku neobvyklé, tato televize je na vládě a státní moci nezávislá. Signál TVN šíří po celém státě zhruba 200 vysílačů. Přes satelit pak vysílá do zahraničí 24 hodin denně TV Chile. V regionech přebírají centrální program, který doplňují o regionální zprávy a také místní reklamu. Těmto odpojovákům se říká španělsky red. Jednotlivá regionální okna se pak jmenují například TVN Red Antofagasta (vysílá z města Antofogasta), TVN Red Atacama (z města Copiapó), TVN Red Coquimbo (La Serena), TVN Red Valparaíso (Valparaíso), TVN Red O´Higgins (Rancauga), TVN Red Maule, (Talca) TVN Red Biobío (Concepción), TVN Red Araucanía (Temuco) a TVN Red Austral. (Punta Arenas).


TVN nabízí tak jako většina veřejnoprávních televizí zprávy, shows, pořady pro děti, telenovely atd. Drama, telenovela a americké sitcomy jsou žánry, které nejčastěji uvádí TVN v prime-timu. Mezi nejznámější pořady patří ranní blok Buenos Días a Todos. Hlavní zpravodajská relace se jmenuje 24 Horas. Oblíbené jsou i reality shows Rojo a Fama Contrafama. Diváci si oblíbili i talk show Pasiones, dokudrama Mea Culpa a El Día Menos Pensado, komedii El Cuneto del Tío a komedie Cómplices a Entre Medias.


U dětí je oblíben pořad 31 Minutos (31 Minut). Tento program je sice zařazen jako dětský, ve skutečnosti ale přitahuje i dospělé. Jde o vtipně pojaté zprávy, ve kterých vystupují loutky. 31 Minut trvá ve skutečnosti jen 27 minut. Jeho tvůrci jsou Álvaro Díaz a Pedro Peirano. Show se začala vysílat v roce 2003. O úspěchu mezi dětmi i dospělými svědčí také řada produktů, které se se značkou 31 Minutos spojují. Velice úspěšná jsou CD. Dětský kanál Nickelodeon začal tuto show vysílat v roce 2004 do celé Jižní Ameriky. Loutky mají podobu osobností známých z televize a spousta narážek se týká dění v televizi v minulosti, především pak v osmdesátých letech, kdy v Jižní Americe ještě vládli diktátoři, junty atp.


Už od roku 1984 existuje investigativní pořad Informe Especial. Ten založil chilský novinář Santiago Pavlovic a Carlos Pintos. Santiago Pavlovic se později proslavil jako válečný zpravodaj. Od roku 2001 Informe Especial moderuje. Carlos Pinto zavedl v polovině devadesátých let i už zmiňované dokudrama Mea Culpa. To se zabývá kriminálními činy. Poté stvořil ještě další úspěšné formáty.


TVN začalo vysílat 21. května 1969. Dosahuje sledovanosti 23,9%, takže je v žebříčku sledovanosti na třetím místě po Canalu 13 a Mega. Vysílání je možné sledovat jak z terestrických  antén tak přes satelit a kabel. Kromě státní TVN existuje i řada komerčních televizí. Kromě už zmiňovaných televizí Mega a Canal 13 je tu i mnoho menších lokálních televizí. Vlastní stanici Nuevo Tiempo Televisón mají i Adventisté. VidaVisón.Canal2 je zas televizí evangelíků. Hlavním působištěm tohoto programu je Santiago de Chile. 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .