Mediální scéna v Singapuru

Ačkoliv je Singapur od nás vzdálený tisíce mil, diváci tady stejně jako ti naši drží palce svým oblíbencům v SuperStar a smějí se u situačních komedií. Singapur je sice státem, který má rozlohu jen necelých 700 kilometrů čtverečných a žije v něm sotva pět milionů obyvatel, médií tady ale mají víc než dost. Tento městský stát v jihovýchodní Asii se může pochlubit řadou televizních i rozhlasových stanic, které vysílají hned v několika jazycích.

Rozhlasovému a televiznímu trhu v Singapuru dominuje společnost MediaCorp. Dalšími významnými hráči na trhu jsou SAFRA Radio a Unionworks. MediaCorp provozuje řadu televizních a rozhlasových stanic a také se podílí na vydávání periodického tisku. Singapurské stanice se kromě formátu liší i jazykem, ve kterém vysílají. Vysílá se tady anglicky, čínsky, malajsky a tamilsky. Některé stanice jazyky kombinují, jiné jsou jednojazyčné. Existuje tady i stanice s příspěvky v němčině a francouzštině. Koho by přesto neuspokojila domácí nabídka, může využít toho, že je Singapur obklopen Malajsií a tak se tu dají chytit i malajské stanice. 


Rozhlasové vysílání začalo v Singapuru 1. července 1936. Televizní vysílání zahájili 15. února 1963. 2. dubna toho samého roku se začalo vysílat pravidelně a 23.listopadu se stihl ještě přidat druhý program.  První program se jmenoval Channel 5. Ten vysílá anglicky a malajsky. Channel 8, jak se jmenoval druhý program, přinášel pořady v čínštině a tamilštině. Barevné vysílání začalo v roce 1974. V rámci privatizace se ze Singapurského veřejnoprávního rozhlasu a televize SBC staly v roce 1994 tři společnosti. Jednou z nich byla TCS (Television Corporation of Singapore). V roce 1995 začaly Channel 5 a 8 vysílat nonstop. V devadesátém sedmém začala pořady stanice Channel 8 šířit  na Taiwan síť TCS International. Jedna z tehdejších mediálních skupin prošla v roce 1999 restrukturalizací a tak vznikla organizace MediaCorp. V tom samém roce začala vysílat zpravodajská televize Channel New Asia. Ta vysílá ze Singapuru ale je určena i divákům v řadě dalších asijských zemí. Sportovního programu se Singapuřané dočkali v roce 2000. Letos MediaCorp zavedl širokopásmovou televizi MOB TV.V květnu letošního roku začal MediaCorp s digitálním vysíláním. Prvním filmem, který nový kanál odvysílal, byl Pán prstenů – Dvě věže.


Terestricky a bez poplatků je možné v Singapuru přijímat Channel 5, Channel 8, Channel U, TV Mobile, Suria, Central (Arts Central s uměleckými pořady, Kids Central s pořady pro děti a Vasantham Central pro indickou menšinu) a Channel News Asia. Koho neuspokojí domácí nabídka, může se dívat na malajské programy RTM 1, RTM 2, TV3,NTV7, 8TV nebo TV9 či indonéské stanice TVRI, Batam TV, TPI, RCTI, SCTV, ANTV a STV. 


Stejně jako v jiných částech světa i v Singapuru milují lidé seriály. Oblíbené jsou tady situační komedie. Vysílá se tady i obdova Superstar a pak speciální verze této soutěže pro školní týmy. 


Na závěr ještě představme některá rádia. Anglicky mluvené zprávy nabízí 938LIVE ze stáje MediaCorp, které začalo vysílat v červnu 2005 jako NewsRadio 93.8FM.  Ze stejné stáje je i Class 95. To nehraje klasiku ale hity. Gold 90,5 FM je stanicí, jejíž program je složený z řady pořadů. Ráno začíná blokem Gold Breakfast Show. Dopoledne a brzké odpoledne vyplní Gold Jukebox atd.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .