Kanadské televize radí zahrádkářům i hinduistům

Dnes se opět podíváme do Kanady. Tentokrát se budeme dívat na televizi. Před tou je možné v zemi javorového listu prosedět celé hodiny, protože nabídka je nesmírně pestrá. Na své si přijdou ti, kterým domů vede kabel nebo mají na střeše talíř se satelitní anténou. Televizní stanice vysílají z různých měst a různých provincií. Liší se i jazykem. Nejvíce jich je v angličtině, o něco méně ve francouzštině a pak ještě v několika dalších jazycích. Místní diváci samozřejmě znají americké seriály a filmy stejně jako je znají i v jiných zemích. Ale docela si tu potrpí na speciální tématické kanály.

Kanada je třetí zemí na světě, která měla vlastní zpravodajskou stanici. První byly USA se CNN, druhé Spojené království se Sky News a třetí právě Kanada s CBC Newsworld. Jak veřejnoprávní tak soukromí vysílatelé požadovali vznik zpravodajské televize krátce po vzniku CNN, které se šířilo i Kanadou. Mediální rada CRTC udělila licenci veřejnoprávnímu CBC v roce 1987. Zpravodajská stanice začala vysílat 31. července 1989. Příjmy této televize nejsou primárně ze státního rozpočtu, ale přímo od diváků, kteří si kanál předplatí. Od ledna 2006 se používá slogan Canada´s # 1 News Network – Kanadská zpravodajská síť číslo 1. Francouzská obdoba této stanice Résea de l´information začala vysílat 1. ledna 1995.


Přímé přenosy z jednání parlamentu přináší CPAC (Cable Public Affairs Channel, původně Canadian Parliamentary Acces Channel), který vysílá v kabelových rozvodech. Obdoba našeho TV24 nebo americké C-SPAN existuje ve dvou jazykových verzích. Program nabízí možnost výběru z francouzského a anglického synchronu. První počátky tohoto programu může vystopovat už na konci sedmdesátých let, kdy se začaly objevovat první přenosy z jednání parlamentu. Samostatný kanál s dočasnou licencí začal vysílat už v roce 1979. Protože veřejnoprávní CBC nemělo po seškrtání rozpočtů začátkem devadesátých let dost peněz, ujali se provozování operátoři kabelových televizí.


Na kabelu se už od 31. srpna 1984 dá najít i hudba. Tu nabízí 24 hodin denně kanál MuchMusic ovládaný společností CHUM Limited (vlastní řadu rádií a lokálních televizí). Sesterskými stanicemi jsou MuchMoreMusic, MusiquePlus (francouzsky) a MusiMax. První skladbou hranou na MuchMusic byl klip The Enemy Within od kanadské skupiny Rush.


Předpověď počasí přináší od 1. září 1988 24 hodin denně The Weather Network (původní název byl WeatherNow). Francouzská obdoba se jmenuje MétéoMédia. Náboženské skupiny dostávají prostor na Vision TV Network. Své pořady tady mají katolíci, protestanti i pravoslavní. Kromě křesťanských programů tu ale jsou i pořady muslimské, židovské a také pro hinduisty a sikhy. Tento program také vznikl v roce 1988. YTV – Youth Television baví od 1. září 1988 hlavně předškoláky a také školáky.


Kanadskému divákovi je dostupný i kanál TV5 Canada, který je národní verzí mezinárodního kanálu TV5Monde, který šíří po světě francouzskou kulturu a hlavně jazyk. Ve francouzštině je i VRAK.TV, která se zaměřuje na děti a teenagery, kterým přináší animované seriály a sitcomy. Francouzsky (15%), anglicky (60%) a v jazycích původních obyvatel (25%) vysílá Aboriginal Peoples Television Network (APTN). Tyto programy jsou určené Aboriginům a také jsou o nich.


Hudbu, drama, operu, literární pořady, balet atd. přináší Bravo! Tento program je vysílán v licenci NBC Universal, které má svoji stanici Bravo. Předchůdce Brava! vysílal jako placený kanál od 1. února do 30. června 1983. Divákům se ale nechtělo za kulturu platit 16 dolarů měsíčně. Televize proto zbankrotovala  a projekt byl znovu oživen až o několik let později.


O dobrou náladu se stará i The Comedy Network s nabídkou komedií. CTV Newsnet je naopak seriózním kanálem, který od 17. října 1997 přináší 24 hodin denně podobně jako veřejnoprávní CBC Newsworld zprávy. Program patří do skupiny CTVglobemedia (dříve Bell Globemedia). Zprávy přináší i CablePulse24. O vzdělání se stará CLT – Canadian Learning Television. Ač podobná zkratka CMT tak úplně jiná televize. Country Music Television. Rodinám je určen prémiový Family Channel. Vařením a jídlem se zabývá Food Network. HGTV – Home and Garden Television přináší rady kutilům a zahrádkářům. Historií se zabývá History Television. Životnímu stylu se věnuje Life Network. Ti jejichž životním stylem jsou outdoorové aktivity, najdou zalíbení na stanici OLN (Outdoor Life Network). Samozřejmě že i v Kanadě mají MTV.


Informace z burzy a ze světa ekonomiky vůbec přináší Report on Business Television (ROBTv). Rogers Sportsnet (původně CTV Sportsnet) vysílá vše o sportu. SPACE zas hraje sci-fi a fantasy filmy. W Network je speciální program pro ženy, Treehouse pro předškoláky. Tolik nabídka programů v angličtině. Ve francouzštině je o něco chudší, ale stále je z čeho vybírat. Dokumenty nabízí Canal D. Konkrétně historii se věnuje Historia. Cestování se věnuje Canal Évasion. Le Canal Nouvelles (LCN) přináší nonstop zpravodajství. Sportovní fandy osloví Réseau des sports.


Nabídka kanadských televizí je opravdu pestrá. Vysílají tu i různé multikulturní televize, které nabízejí program v jazycích menšin a přistěhovalců. Např.:  řecké ERT World, The Israeli Network, Persian Vision, ProsiebenSat.1 Welt, vietnamská SBTN a spousta dalších. K řadě kabelových a satelitních televizí se ještě přidávají nové digitální kanály a také stanice vysílající ve vysokém rozlišení – high definition.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .