Fester – Ceny na festivalech i pro Českou televizi

radiotv221Fester nebo fikce, animovaný dokument o nebezpečném americkém chemikovi, jenž bojuje s různými formami státní moci, vznikl v koprodukci České televize a sklízí vavříny na filmových festivalech. Čtyřicetiminutový snímek Roberta Ellmana, amerického právníka působícího v Praze,  byl oceněn v květnu na festivalu v San Francisku jako nejlepší dokumentární film. Nyní Fester vyhrál o tomto víkendu Velkou cenu poroty na  mezinárodním filmovém festivalu v americkém městě Dahlonega u Atlanty.

Portrét amerického chemika Steva Preislera, známého v USA pod přezdívkou Strýček Fester, lze charakterizovat jako animovaný dokumentární thriller. Autoři totiž při tvorbě snímku použili nejen postupy z hraného, dokumentárního či animovaného filmu, ale také prvky známé z videoher, čímž se jim podařilo dosáhnout takového způsobu vyprávění, během něhož nás nutí neustále přemýšlet nad tím, co všechno ještě může být realita a co fikce neboli co všechno se může skrývat za tváří na první pohled „normálního“ člověka.

Otec, fanoušek fotbalu, majitel psa, pivař, klaun, kulturista  a zaměstnanec chemické továrny Strýček Fester je totiž také autorem skandálních knih o drogách, jedech, zbraních a výbušninách. Akční dokumentárně animovaný portrét je možné také představit jako napínavou úvahu nad nerozpoznatelnou hranici mezi skutečným a neskutečným.

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www.czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .