Fakta na České televizi přicházejí o diváky

radiotv222„Sledovanost je jen dílčí ukazatel kvality a smysluplnosti pořadu,“ míní mluvčí ČT David Jirušek, podle něhož by ale Fakta měla v září změnit grafiku i studio. Televize chce pořad odlišit od podobné Klekánice.

Publicistický pořad Fakta na České televizi přichází o diváky. Po odchodu reportérského oddělení Marka Vítka na pořad zanevřelo 100 až 200 tisíc diváků. Vyjádřeno ve sledovanosti jde o jedno až dvě procenta všech televizích diváků starších 15 let. Zatímco za loňský duben až červen Fakta sledovalo v průměru 8,3 procenta diváků a podíl na publiku dosahoval 21 procent, mezi letošním únorem až dubnem sledovanost klesla na 7,4 procenta a podíl na divácích na necelých 19 procent. Vyplývá to z dat, které serveru RadioTV poskytnul mluvčí ČT David Jirušek.

„Sledovanost je jen dílčí ukazatel kvality a smysluplnosti pořadu. Musíme dbát na to, aby vedle co nejvyšší sledovanosti obsahoval pořad Fakta i velkou míru veřejnoprávnosti a služby pro veřejnost formou zveřejnění příspěvků, které jiné televize z nejrůznějších důvodů nemohou zveřejňovat,“ míní Jirušek, podle něhož mají na snižující se sledovanost pořadu vliv také komerční stanice. „Díky své pochopitelné agresivitě upoutávek a selfpromotion dosahují v otázce sledovanosti (která je pro ně jediným kritériem) větších úspěchů.“ Přesto se ČT chce pokusit Faktům vrátit jejich dřívější sledovanost.

V září dojde ke změně

K zásadní změně by mělo dojít v září, kdy se Fakta představí s novou znělkou a v novém studiu. „Rovněž i po obsahové stránce, která by měla také ovlivnit výši sledovanosti, jsme už začali realizovat změny. Jedná se o výrazně kvalitnější režijní postupy, pomocí nichž chceme zatraktivnit i ta „nejnudnější“ témata ekonomického charakteru, u nichž se vždy naráží na problém se sdělností a obrazovou pestrostí,“ přiblížil Jirušek. Televize podle něj navázala spolupráci s celou řadou kvalitních režisérů, chystá proměnu grafiky a jasnou profilaci pořadu na domácí témata celostátního charakteru.

„Domníváme se, že se nám tak podaří po obrovském poklesu sledovanosti, na kterém se podílel v minulých letech bývalý tým redaktorů Faktů, alespoň přiblížit zpět k původním procentům, kterých dosahovaly někdejší týmy. Tedy ze zhruba osmi procent zpátky na dvanáct i více,“ říká Jirušek. Po odchodu bývalých reportérů, kteří pořad proslavili kvalitními zahraničními reportážemi, za které získali několik mezinárodních cen, se Fakta zaměřují výhradně na domácí kauzy. Tím se jejich záběr kryje s podobným pořadem Klekánice, který připravuje ostravské studio ČT. Podle Jiruška však televize neuvažuje o sloučení těchto dvou pořadů.

Se zahraničím je utrum

„Co je však nejen ve stadiu úvah, ale už i konkrétních kroků, je vyprofilování obou pořadů tak, aby si navzájem nekonkurovaly a nebrala si některá témata. Fakta by se do budoucna (stejně jako dnes) měla zabývat zásadními celospolečenskými kauzami, zatímco Klekánice příběhy a osudy lidí, kteří jsou v jisté mezní situaci, regionálními problémy, které se dají ovšem zobecnit i pro jiné oblasti České republiky,“ vysvětlil mluvčí. Podle šéfredaktora redakce aktuální publicistiky ČT Milana Boušky se ve Faktech budou moci objevit i příspěvky ze zahraničí, ale pouze s přímou návazností na Českou republiku.

„Pokud se v tomto pořadu objeví příspěvek s výhradně zahraniční tematikou, tak ji bude zpracovávat výlučně příslušný redaktor ze zahraniční rubriky, který je vzdělán jazykově i odborně k danému regionu a dané problematice,“ potvrdil Jirušek. Současný tým pořadu Fakta vede redaktor Jiří Ovečka, kterého si na Kavčí hory v loňském roce přivedl tehdejší prozatímní šéfredaktor publicistiky a vedoucí zpravodajství ostravského studia ČT Petr Bohuš. Moderátorem je bývalý redaktor televize Nova a agentury TVD Tomáš Carba.

Šest žalob na Fakta

Bývalí reportéři pořadu Fakta po sobě na Kavčích horách nezanechali jenom kus odvedené práce. Podle Jiruška televize v současné době čelí čtyřem žalobám na reportáže, které natočil ještě tým Marka Vítka. Další dvě řízení již byla ukončena. „Jednou byla žaloba zamítnuta, jednou jsme museli vysílat omluvu,“ upřesnil mluvčí. Od nástupu nového týmu v říjnu a listopadu loňského roku žaloba na Fakta nepřišla. Pořad nadále sledují především diváci starší 55 let, v jejichž cílové skupině Fakta dosahují téměř třicetiprocentního podílu na sledovanosti.

Bývalí reportéři a moderátoři Fakt Marek Vítek a Hanuš Hanslík nastoupili loni v prosinci do redakce MF Dnes. Zatímco Hanslík v deníku pracuje dodnes, Vítek po třech měsících odešel ke společnosti Mediacop připravovat nový týdeník Instinkt, kde nyní zastává funkci šéfreportéra. V Instinktu pracuje i několik dalších exreportérů ČT – například Jan Tobiáš a Petr Vrabec. Bývalý reportér Fakt Radan Šprongl pracuje na volné noze.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .