Dostál: Budu proti další dani z koncesionářského poplatku

radiotv22V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se v úterý uskutečnil obsáhlý seminář o postavení a financování médií veřejné služby ve státě. Ministr kultury ČR Pavel Dostál při této příležitosti, ačkoliv spěchal do Brna, odpověděl RadioTV na tři zásadní otázky.

Už vám generální ředitel České televize (ČT) Jiří Janeček předložil podrobný byznys plán ČT, který zároveň nastiňuje předpokládaný cash flow a řeší controlling?

Představoval stálé mediální komisi. Já jsem sice tehdy nebyl osobně zúčastněn. Ale vím, že představil finanční plán na letošní a příští rok.

Myslíte si, že si poslanci plně uvědomují, o jak závažné věci rozhodují (novela o ČT – pozn.aut.)? A zda mají alespoň základní znalosti o problematice? Ví, jak to funguje jinde v Evropě? Třeba dnes (v úterý – pozn.aut.) je na tomto odborném semináři k vidění jen šest jmen.

Domnívám se, že jsou tady poslanci, kteří chtějí velice moc televizi veřejné služby a dělají pro to všechno. Jsou tady ale také poslanci, kteří sice deklarují, že podporují televizi veřejné služby, ale jejich konkrétní skutky jsou v tomto rozporu. Činí tak, podle mne, někteří úmyslně. Jaksi si vyřizují svoje osobní účty, ale hlavně je to ona nevědomost financování televize. Neví nic o režii televize, jak vypadá její nákladovost, netuší kolik stojí natočení filmu. Netuší nic o politice honorářové a tyto další podobné záležitosti.

Vládní špičky koaličních stran se v neděli na zámku v Kolodějích dohodly, že přeřadí některé komodity a služby do nové, a pro tyto statky do vyšší – 19% DPH. Překvapilo mne, že se rozhodly přiřadit i tzv. koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas. Nemyslíte si, že je to kruté, když prakticky k dani, přidat ještě další? Jaký je váš osobní názor?

Byli tam šéfové koaličních stran (Špidla, Mareš, Kalousek – pozn.aut.) a já vím stejné informace, jako vy – z tisku. Osobně se s tím seznámím až zítra na vládě (Vláda ČR zasedala ve středu – pozn.aut.). Mě se to nelíbí. To co vím, že zatíženy jsou vstupenky, divadla, kina a koncerty – to se mi nelíbí. A aby byl ještě zatížen tzv. koncesionářský poplatek, tak to se mi nezdá, aby to bylo možné. Samozřejmě bych byl proti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .