ČT prohrála další soud kvůli pořadu Fakta

radiotv221Omluvu a 150 000 korun vysoudila na České televizi brněnská soudkyně Hana Hrstková, kterou ČT v reportáži pořadu Fakta obvinila ze spekulace s pozemky. Proti verdiktu odvolacího soudu se lze ještě dovolat k Nejvyššímu soudu.

Česká televize v úterý prohrála odvolací soud kvůli reportáži odvysílané v publicistickém pořadu Fakta, která se týkala konkurzu na brněnskou společnost Královopolská. Podle verdiktu Obchodního soudu v Brně se musí omluvit soudkyni Haně Hrstkové, kterou reportéři obvinili ze spekulace s pozemky, a vyplatit jí náhradu ve výši 150 tisíc korun. Proti rozhodnutí se lze ještě dovolat k Nejvyššímu soudu, ČT však tuto možnost zatím nevyužila.

Podle Jaroslava Brože, právního zástupce soudkyně Hrstkové, šlo v případě sporné reportáže o intenzivní zásah do osobnostních práv poškozené. „Mohla vyvolat závěr, že paní Hrstková rozhodovala o konkurzu na společnost Královopolská s vidinou osobního prospěchu,“ řekl Brož serveru RadioTV. Podle reportáže totiž měla soudkyně skoupit pozemky, na nichž společnost sídlila. „To ale není pravda, protože paní Hrstková sice získala pozemky, ale asi 15 kilometrů od sídla Královopolské a nekoupila je, ale zdědila,“ vysvětlil Brož.

Mluvčí ČT David Jirušek serveru RadioTV potvrdil, že ČT u soudu neuspěla. „Česká televize se má podle soudu omluvit a uhradit paní Hrstkové jistou částku jako nemajetkovou újmu,“ řekl s tím, že žádné další podrobnosti televize nebude sdělovat. „Je nutné počkat na písemné doručení rozsudku odvolávacího řízení soudu v Brně. Následně zváží ČT své další kroky,“ dodal. Podle Brože existuje teoretická možnost dovolání k Nejvyššímu soudu, pro její uplatnění však právník nevidí důvody.

Jde o druhý prohraný soud týkající se sporné reportáže pořadu Fakta za tento měsíc. Minulý týden ČT prohrála řízení s ministrem zahraničí Janem Kavanem, které se týkalo reportáže o dovozu neprocleného automobilu do České republiky. Televize se podle soudu musí Kavanovi omluvit a zaplatit mu odškodné ve výši 100 tisíc korun.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .