Chceme žít s vámi – největší charitativní akce v ČR

radiotv221Koncert, který pořádá Nadace Nova pro děti a dospělé s mentálním postižením. Letos se ho zúčastnilo 2100 zájemců.
Přes dva tisíce dětí a dospělých z ústavů sociální péče a domovů mládeže z celé republiky přijelo ve středu 3. dubna do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, aby se stalo hostem koncertu Chceme žít s vámi. Již posedmé ho pořádala Nadace Nova, úzce spolupracující s televizí Nova, která se po celou dobu existence věnuje charitě. Účastníkům zazpívali Lenka Hornová s Beruškami, Daniel Hůlka, Hana Zagorová, Petr Kotvald, Lucie Vondráčková, Heidi Janků, Pavel Bobek, skupiny Maxim Turbulenc, Bluesberry, Patrola a další, moderátorské role se již tradičně ujali Markéta Mayerová se Slávkem Bourou.
Zpestřením programu bylo vylosování ústavu, který dostal 27 300 Kč z VIP Vabanku vysílaného Novou v sobotu 30. března.  Šťastného výherce – ústav Lipku Prostějov – vylosovala Heidi Janků, která se v uvedeném Vabanku podílela na získání dané částky. Neopakovatelnou atmosféru, nelíčenou radost všech zúčastněných, pro něž je koncert Chceme žít s  vámi velkým svátkem, přiblíží televize Nova ve své dvacetiminutové reportáži v neděli 14. dubna po 15. hodině. 
Koncert Chceme žít s vámi pohledem ředitele Nadace Nova Karla Soukupa.
Proč jste začali pořádat právě koncerty?
Od samých začátků své charitativní činnosti podporuje televize Nova především osoby s mentálním postižením. Právě ony totiž nebyly v komunistickém režimu vůbec brány na vědomí, nesměly být ani ve Svazu invalidů. Nejdříve jsme jim dávali  peníze a věcné dary, letos jsme již posedmé pořádali koncert, který je pro ně možná větším a cennějším dárkem než cokoli jiného, neboť se mohou setkat s lidmi, které znají jenom z televizní obrazovky. Mentální postižení je navíc často kombinováno i s nějakým tělesným postižením, a přesto tito lidé nechtějí jenom sedět a poslouchat, chtějí i tancovat. Na našem koncertě, který připomíná spíše velkou party, se mohou bavit podle svých představ. Jejich radost je tak upřímná a nefalšovaná, že účast na akci je velkým zážitkem i pro účinkující.
Zajistit účast předních umělců asi není příliš jednoduché. Jak na vaši výzvu reagují?
Musím říci, že všichni jsou velmi vstřícní a ochotní a opravdu se snaží najít ve svém nabitém programu čas. Někteří, jako Heidi Janků nebo skupina Maxim Turbulenc, účinkují každoročně, v posledních letech nám je také „věrný“ Daniel Hůlka. Nesmím zapomenout ani na Markétu Mayerovou se Slávkem Bourou, kteří koncert od samého začátku moderují. Chyběli jenom jednou, když Markéta měla už hodně velké bříško a já jsem chtěl budoucí maminku trochu šetřit. Nakonec se na mne zlobila!
Změnili jste působiště a koncert přemístili do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Proč?
Až dosud se konal v pražské Lucerně, která má sice neopakovatelné kouzlo a atmosféru, ale podstatně menší kapacitu než Průmyslový palác. Zájem o účast na této akci je však tak obrovský, že možnosti Lucerny převyšuje.  Proto jsme se rozhodli pro změnu. Při pronájmu Průmyslového paláce nám vyšla vstříc společnost INCHEBA, která poskytla slevu na nájemném, poděkovat bych chtěl i architektovi Michaelovi Klangovi, který vytvořil pro nové prostory velmi hezkou a působivou scénu. A i díky jim jsme tedy letos mohli udělat radost dvěma tisícům dětem, což je téměř jedenkrát více než loni. Mohl přijet každý, kdo projevil zájem. Cesta zpátky už nevede, příště si už nemůže Nadace Nova dovolit někoho odmítnout. Takže za rok se setkáme znovu na Výstavišti, poté možná ve Sportovní hale, a pak už zbývá jen   Strahovský stadion.
S Markétou Mayerovou, něžnější polovinou moderátorské dvojice koncertu Chceme žít s vámi, o její méně obvyklé moderátorské roli.
Vzpomínáte si ještě, s jakými pocity jste před lety přijali nabídku moderovat tento koncert. Váhali jste?
Vůbec jsme o tom nepřemýšleli a nabídku rovnou přijali. Neměli jsem vůbec žádný důvod odmítnout, věděli jsme, že pro mentálně postižené děti by se rozhodně mělo něco dělat. Ve chvíli, kdy je člověk šťastný a zdravý, by měl také myslet na to, že to tak vždycky nemusí být. Proto by se měl snažit nějak to tomu osudu vrátit a splatit.
Věděli jste, jak k mentálně postiženým přistupovat?
Nejjednodušší je přistupovat k nim jako ke zdravým a v žádném případě je nepodceňovat. To, že mají nějaký handicap, ještě neznamená, že nevnímají a necítí přesně stejně jako my. Jsou dokonce mnohem čistší v projevování emocí a vnímavější než my „zdraví“. Takže se k nim chováme jako ke zdravým. A oni ve srovnání se zdravými dětmi  umí vydat ještě víc lásky.
Jaký byl letošní koncert?
Stejně krásný jako všechny předchozí. Jediné, čím se lišil, byla skutečnost, že na něm byl téměř dvojnásobný počet dětí.  Takže tam bylo ještě  kus radosti navíc.
Jana Bílková,
tiskové oddělení TV Nova

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .