Bude mít Nova s Pojišťovnou štěstí?

radiotv222Dlouho se o tom jen mluvilo, až se konečně začalo něco dělat. Řeč je o televizi Nova a o jejím novém původním seriálu. Ještě za éry první Novy se psem Novákem se televize vedená Vladimírem Železným kromě estrádních a zpravodajsko-publicistických pořadů zmohla pouze na situační komedie typu Hospoda nebo na film o českém Poldovi. O původním českém televizním seriálu nechtěla ani slyšet.

Je překvapivé, že zrovna nyní nová Nova, již bez Železného, za to s finanční skupinou PPF v zádech, se rozhodla natočit svůj seriál. V době, kdy běžná programová nabídka Novy je sestavena ze starých filmů, seriálů a zábavných pořadů, se majitelé televize rozhodli financovat poměrně těžký projekt, jako je seriál. Zvláště, když stále vyčkávají, ale v hloubi duše chtějí Novu prodat nějakému velmi solventnímu kupci. Zároveň chce finanční skupina vedená Petrem Kellnerem masivně investovat do slovenské sestry, TV Joj. Alespoň to pro RadioTV potvrdil finanční ředitel Novy Petr Chajda.

V letním čase se zrodil plán natočit svůj seriál i v sousední Primě. Je otázkou, zda to bylo jen plácnutí, aby řeč nestála, či promyšlený a opravdu seriozní plán. Ředitel Primy Martin Dvořák se pro deník Právo vyjádřil, že více než rok rozvažují, zda je pro jejich televizi taková investice efektivní. Lze ocenit i to, že ve zmíněném rozhovoru se Dvořák netajil s obavami, které zajisté musí u podobného projektu být. Podle jeho slov Prima nyní vybírá ze tří zajímavých témat, má připraveno několik verzí rozpočtů a dokonce i scénáře k prvním dílům. Pokud se vedení Primy rozhodne kladně, natáčení by mohlo začít možná už začátkem nového roku.

Důležitý je námět a scénář. Je úplně jedno zda se jedná o film, televizní inscenaci či seriál. Dále záleží na hereckém obsazení, režisérovi. První televizní seriál české komerční televize, Pojišťovna štěstí, bude natáčen pod vedením dvorního nováckého režiséra Jiřího Adamce. Námět vybrala, scénář napsala Eva Papoušková. Celkem má seriál mít standardních třináct dílů. Hlavní role ztvární známí herci, kteří se často objevovali v estrádních pořadech Novy. Třeba Yvetta Blanarovičová, Petr Nárožný nebo Jiřina Bohdalová, která od té doby co je v důchodu a skončila vloni svou divadelní kariéru v Divadle Na Vinohradech, bere snad úplně všechno. Naopak herci Alena Antalová a Miroslav Etzler jsou divákům Novy pravděpodobně neznámí. Ti konečně získali možnost si natočit seriál a pokud budou úspěšní, otevřou se jim dveře, které zatím zůstávají přivřené. O tom by se mohla rozpovídat třeba Kateřina Hrachovcová, Kateřina Brožová nebo Ivan Trojan.

První seriál Novy bude stejně jako v Životu na zámku či v Šípkové Růžence o mezilidských vztazích, lásce, hledání štěstí. Opět by neměli chybět milostné trojúhelníky, rozchody a zase návraty. Prostě klasika, která je divákem vděčně přijímána. Už jen proto, že se s tím ztotožní a herci na obrazovce mu často ztvární jeho vlastní život, strasti i radosti. Pro manažery Novy by jistě bylo příjemné, kdyby třeba každé pondělí v osm večer celá rodinka po shlédnutí zpráv si sedla v obývacím pokoji před televizi a došlo by to tak daleko, že by v tu dobu byl třeba pokles odběru vody. Tak jak to v začátcích bylo u Milionáře. Alespoň to tvrdili vodohospodáři.

Je samozřejmě v tuto dobu, kdy minulé pondělí klapla první klapka z celkových 130 natáčecích dní, předčasné hodnotit něco, co teprve vzniká. Věřme, že se Adamcovi konečně podaří natočit něco smysluplného, aby se Nova mohla pyšnit svým seriálem jak na poli čísel sledovanosti (lze s ní počítat už jenom kvůli zvědavosti českého diváka milujícího české seriály), tak z pohledu uměleckého. Přejme si, aby to nedopadlo jako s virtuálním studiem při mistrovství světa v hokeji, kdy práva vlastnila Nova. Tehdy bylo studio, ale jinak zpracování pokulhávalo, přestože byl atraktivní námět a napínavý scénář. Nyní naše nejúspěšnější komerční televize nemůže opět zůstat pozadu. Na natočení seriálu jejím tvůrcům nestačí klasická filmová kamera, použije se kamera pracující s technologií HDCAM. Tedy ta kamera, s kterou byl například natočen poslední díl Lucasových Hvězdných válek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .