Blíží se konec současné Rady pro vysílání

radiotv22Odvolání některých členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, případně celé Rady, je po volebním úspěchu ČSSD a odchodu ODS do opozice na spadnutí. Stihne ještě Rada pomoci Vladimíru Železnému a prodloužit licenci TV Prima?

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v současném složení zřejmě končí. Po volebním úspěchu sociálních demokratů a odchodu ODS do opozice je více než pravděpodobné, že nová Poslanecká sněmovna iniciuje změny v personálním obsazení tohoto regulačního orgánu. Pro některé provozovatele rozhlasového a televizního vysílání to zřejmě bude mít fatální důsledky. Do doby, než se nová sněmovna poprvé sejde a bude moci o Radě rozhodnout, ale mohou současní radní ještě podniknout řadu kroků ve prospěch svých „oblíbenců“.

Nejzávažnější by bylo asi rozhodování o aktuální situaci v televizi Nova, ve které ale podle právníka Aleše Rozehnala nemá Rada žádné pravomoci. Podle starého zákona o rozhlasovém a televizním vysílání Rada schvalovala změny jednatelů v licencovaných společností, podle nového zákona, který platí od července loňského roku, však bere tuto skutečnost pouze na vědomí. Informaci o odvolání Železného již Rozehnal Radě předal. Stejně tak se na Radu obrátil Vladimír Železný a Libuše Šmuclerová, kteří Rozehnalovo tvrzení o odvolání z funkce generálního ředitele a jednatele CET 21 popřeli.

Radní také mohou rozhodnout o prodloužení licence televize Prima na dalších 12 let. Lhůta pro podání žádosti začne FTV Premiéře, licencované společnosti Primy, běžet koncem června. Při podobném rozhodování o prodloužení licence TV Nova, které Rada schválila začátkem letošního roku, přitom radní vůbec nebrali v úvahu porušení zákona, ke kterým ze strany CET 21 došlo před 4. červencem 2001, kdy začal platit nový zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Na 30. června Rada určila termín přihlášek do licenčního řízení na benešovskou frekvenci Rádia Presston.

Radu také čeká rozhodnutí o pokutě společnosti RTV Galaxie Martina Kindernaye za opakované porušování zákona, za které mu loni v prosinci odebrala licenci pro televizní vysílání v Praze a Hradci Králové. Soud její verdikt zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání, radní nyní musí Kindernaye potrestat jinak než odejmutím oprávnění k provozování vysílání. Lze předpokládat, že Rada, která je s Kindernayem z převážné většiny zadobře, udělí RTV Galaxii v nejbližší době pokutu, která se bude pohybovat v řádu desetitisíců, zatímco nová Rada by mohla být vůči RTV Galaxii přísnější.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .