BBC neuspěla – poplatky nebudou kopírovat inflaci

Britská mediální společnost BBC nezískala požadovanou výši koncesionářských poplatků. Žádala, aby poplatky za televizi a rádio kopírovaly inflaci. Vláda nakonec odsouhlasila 3% nárůst v následujících dvou letech a 2% nárůst v dalších třech letech.

BBC tak v roce 2013 nedostane od jednotlivých domácností předpokládaných 180 liber ročně, ale pouze 151,50 liber. Generální ředitel BBC Marc Thompson uvedl, že tato částka je pro něj určitým zklamáním. Odbory považují situaci za katastrofickou.


British broadcasting corporation plní v Británii funkci veřejnoprávního vysílání. Nesmí vysílat žádné reklamy a žije tak pouze z koncesionářských poplatků a různých obchodních aktivit.  V současné době platí britské domácnosti 131,50 liber(5400 korun) ročně a v dubnu se poplatky zvýší na 135,50 liber. V roce 2012, což je rok plánovaného přechodu na digitální vysílání, se pak výše poplatků vyšplhá na 151,50 liber.


Tessa Jowell z oddělení kultury na internetových stránkách BBC uvedla,  že poplatky umožní udržet současnou kvalitu služeb a současně bude společnost moci uvolnit z rozpočtu 1,2 miliardy liber na nové obchodní investice. Umožní také plánované stěhování klíčových oddělení (1500 pracovních pozic) do Salfordu. V budoucnosti se tak Salford stane sídlem BBC Sport, Radio Five Live a dětských programů BBC. Úvěrový rating britské společnosti se zvýší o 12,5% a umožní plánovaný přechod na digitální vysílání.


Generální ředitel Marc Thompson řekl: „ Dohoda je pro mě zklamáním. Neznamená to, že nemůžeme v budoucnosti realizovat naše smělé plány, ale musíme pak učinit některá obtížná rozhodnutí.“ Odbory upozorňují, že 3% nárůst může vážně ohrozit kvalitu programů a zároveň se bojí nové vlny propuštění. Varují, že budou stávkovat v případě nějakých pokusů o privatizaci nebo outsourcing. Vláda tvrdí, že 3% nárůst je plně dostačující a upozorňuje, že v minulém roce vzrostl počet platících domácností. BBC se obává, že nebude mít dostatek peněz na přechod na digitální vysílání, které je téměř stoprocentně v její režii.


Poplatky o 3% navýšení nejsou v Evropě ničím výjimečným. Francouzské veřejnoprávní skupině France Télévisions zaručuje stát nárůst 3,1 %. V případě, že tato skupina dodrží svá předsevzetí a dohody se státem, může ještě dostat finanční částku, která se pohybuje mezi  0,4% a 0,6%.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .