Báječná show z produkce ČT Ostrava bodovala na Filmáku

radiotv221Na slavnostním předávání cen VIII. ročníku Mezinárodního filmového a televizního  festivalu plzeňských dětí Filmák 2002 byl oceněn nový snímek ostravského studia České televize a  QQ studia Ostrava – Báječná show.
Celovečerní film, který je neobvyklou kombinací několika animačních technik získal Cenu dětské poroty za nejlepší animovaný film.
Scénář filmu režiséra Vladimíra Mráze a výtvarníka Josefa Quise vychází z klasických La Fontainových bajek. Úsměvnou formou nabízí celou plejádu historek ze zvířecí říše, ve kterých se poznají nejen dětští diváci, ale i dospělí. Snímek samotný se skládá z osmi samostatných bajek, které jsou zasazeny do atraktivního rámce velké „báječné“ show – jakési obdoby udílení Oscarů. Zvířátka v hledišti přírodního amfiteátru se těší na přehlídku nejlepších filmových snímků, kterými jsou právě jednotlivé bajky. Protože se velkolepá estráda odehrává v přímém přenosu, sledujeme i práci televizního štábu včele s režisérem Jezevcem. Osobitý bavič Ptakopysk postupně uvádí snímky, které se soutěžní přehlídky účastní.
Každý z uvedených příběhů – bajek je zpracován v určitém žánru (muzikál, horror, groteska, western, sci-fi, komedie apod.) s charakteristickým výtvarným pojetím, poetikou a vyjadřovacími prostředky. Film je výrazně obohacen množstvím písniček z dílny hudebního skladatele Borise Urbánka.
V jednotlivých příbězích tvůrci neopouštějí svět zvířat s jeho prastarými zákony, ale atraktivně jej naopak posouvají do moderního světa, do doby televize, filmu a médií. Zvířecí říše je jako ve všech bajkách čitelnou personifikací lidského světa. Charaktery zvířátek jsou stejně různorodé jako u lidí: dokáží být laskaví, přátelští, umějí nezištně pomoci, ale také pletichaří, závidí, pomlouvají, lžou, jsou pyšní….
Role namluvili a nazpívali: Petr Janda jako Vůl z bajky Vůl a žába, Dan Bárta coby Hraboš, Jan Spálený se stal Vlkem, Jiří Korn si vystřihl Čápa, Věra Špinarová želvu, Heidi Janků vtiskla podobu Kočce Míce, Lucie Vondráčkova byla Liškou, Václav Neckář Kojotem, Vilém Čok se zhostil Netopýrka, Žofie Kabelková Cikády, Norbert Lichý se vtělil do Ptakopyska, Ota Klempíř ze skupiny J.A.R. narapoval Mravence X a žabí sbor nazpíval pěvecký soubor Ondrášek.
Marie Havlová,
oddělení Public Relations & Promotion
Česká televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .