Aleš Brichta nesměl vystoupit v České televizi

radiotv22Účinkování v Dobrém ránu s ČT televize zrušila kvůli tomu, že Brichtovi před třemi měsíci vyšlo nové CD a údajně hrozilo nařčení ze skryté reklamy. Brichta to odmítá.

Česká televize čelí obvinění z cenzury, když minulý týden narychlo odřekla účinkování zpěváka Aleše Brichty v pořadu Dobré ráno s ČT. Brichta měl v úterý 8. ledna ráno vystoupit na programu ČT1 společně s Miroslavem Machem a Zdeňkem Vlčkem. V pondělí odpoledne však televize plánovaný vstup zrušila. Podle Brichty jde o reakci na jeho nedávnou petici proti ČT, ve které požadoval zavedení specializované rockové hitparády.

Nejde o cenzuru, brání se ČT

Brichta měl v pořadu odehrát tři písničky prokládané rozhovory. Ještě v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne mu telefonoval produkční kvůli technickým podmínkám, o hodinu později ČT vystoupení zrušila. Důvodem byla informace o billboardu, na kterém Brichta propaguje svoje nové CD, které vydal před třemi měsíci. Zpěvák označil postup ČT za cenzuru. „Jde jenom o výmluvy. To by do televize nesměl nikdo po celý rok. Jestliže řádově třikrát do roka vydávám desku, podílím se na nějakém projektu nebo produkuji, nesměl bych do televize nikdy,“ upozorňuje.

„Nejde o žádnou cenzuru,“ brání se mluvčí ČT David Jirušek. „K petici pana Brichty jsme se už vyjádřili a své stanovisko k ní neměníme.“ Podle Jiruška bylo vystoupení zrušeno právě kvůli obavě, aby nedošlo k nařčení ČT ze skryté reklamy v době, kdy probíhá reklamní kampaň na Brichtovo nové CD. „Pan Brichta bude kdykoliv jindy, v budoucnu, vítaným hostem v Dobrém ránu,“ ujistil mluvčí. Zároveň ale poznamenal, že obsah pořadu určuje redakce, nikoliv sami zájemci o vystoupení nebo jejich zástupci.

Mstí se mi za petici, míní Brichta

Hledání souvislostí mezi peticí a neúčastí Aleše Brichty ve vysílání Dobrého jitra je podle Jiruška zbytečné. „ČT má snad informovat o aktuálním dění,“ rozčiluje se Brichta. „To by nemohla upozornit ani na nové knihy, filmy, kulturní akce nebo sportovní zápasy aby jim „neudělala reklamu“!“ Zpěvák naznačuje, že určitá souvislost mezi jeho peticí a rozhodnutím ČT zrušit vystoupení v Dobrém ráno přeci jenom existuje.

„Mám informace z hudební redakce, že po otištění informace o petici v MF Dnes druhý prosincový týden, následovala hned druhý den porada vedení, na které se o tom mluvilo a rozhodnulo se na to zatím nereagovat. Tak ať alespoň nikdo nelže, že o ničem nevěděl. Nevím, kdo za tím stojí, ale je alespoň vidět, jací lidé dnes v ČT pracují,“ napsal Brichta v diskusi na internetovém deníku Svět Namodro. V reakci na postup ČT zpěvák dokonce vydal krátké tiskové prohlášení:

ALEŠ BRICHTA NESMÍ VYSTUPOVAT V ČESKÉ TELEVIZI?

Bolševické manýry jsou zpátky! V úterý 8.1. měl Aleš Brichta spolu s Mirkem Machem a Zdeňkem Vlčem naživo vystupovat v pořadu Dobré ráno na ČT 1 – odehrát tři písničky prokládané rozhovory. Ještě v pondělí ve čtyři hodiny odpoledne mu bylo voláno z produkce v kolik hodin je nástup o domlouvány technické podmínky. O hodinu později mu bylo dalším telefonátem sděleno, že se toto účinkování ruší, údajně proto, že někde visí jeho billboard??!! Na dotaz, zda nejde o reakci na Petici pro rockovou hitparádu mu bylo příslušným pracovníkem sděleno, že má zákaz se vyjadřovat, protože jde o příkaz vedení! Co dodat? Svoboda slova povolena, následky si nese každý sám!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .